Geri Dön
Emlakİnşaat sektörü güven endeksi Haziran’da 82.4 oldu

İnşaat sektörü güven endeksi Haziran’da 82.4 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayı verilerini açıkladı. Buna göre, Haziran ayına ilişkin inşaat sektörü güven endeksi 82,4 oldu.

İnşaat sektörü güven endeksi Haziran’da 82.4 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Haziran’da %3.6 artış gösterdi. İnşaat ve konut sektörünün merakla beklediği güven endeksi rakamları bir önceki ayda 79.6 idi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %2,3 artarak 76,3 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %4,6 artarak 88,6 değerini aldı.

İnşaat sektöründe Haziran ayında girişimlerin yarısından fazlası, faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktör olmadığını belirtti. %46,9’u ise finansman sorunlarının faaliyetlerini kısıtladığını belirtti. İnşaat sektörünü etkileyen finansman sorunları faktörü Mayıs ayında %24,2 iken Haziran ayında %2,7 oldu. Sektörü en çok etkileyen diğer bir unsur ise %19,1 ile “talep yetersizliği” oldu. Bu oran Mayıs ayında %26,6 iken, Haziran’da %5,5’lik bir düşüş görünmüş oldu. İnşaat sektörünü etkileyen diğer faktörler ise Mayıs’ta %30,1 iken Haziran’da %25,8 oldu.

İnşaat güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun aylık bazda açıkladığı Ekonomi Güven Endeksi’nin bir parçası olarak açıklanan İnşaat sektörü güven endeksi, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi (gelecek 3 aylık dönemde) göz önüne alınarak hesaplanır.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerini, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler