Geri Dön
Püf NoktalarıTıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanmış lavabo birçok yöntemle açılabilir. Kötü kokuya ve kullanım zorluğuna yol açan tıkanmış lavabolar; yemek artığı, saç telleri ya da borulardaki atıklar nedeniyle zaman içinde tamamen kapanabilir. Kullanıcıların ev ve iş yerlerinde lavaboları belli aralıklarla açmaları kötü koku oluşumunu ve daha zor açılacak tıkanıklıkları önler. İşte en etkili lavabo açma yöntemleri...

En klasik lavabo açma yolu pompa

Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır

Lavabo açmak için en bilinen yollardan biri pompa kullanmaktır. Nalburlarda ve ev aletleri satan dükkanlarda bulunabilen farklı boyutlardaki pompaları kullanılarak tıkanmış lavabolardaki atıkları çıkartabilirsiniz. Basınç yoluyla açılan lavabolar birkaç dakika içinde ilk günkü haline dönebilir. Tıkanıklığı açmak için pompa giderin ağzına yerleştirilir, ortalama 10 hareket ile pompalama yapılır. Hızlı işlem sayesinde tıkanıklık açılarak gider temizlenir. Herhangi bir kimyasal kullanılmayan yöntem hem ekonomik hem de kolaydır.Mutfak ya da banyo lavabosu için kullanılabilen yöntem, küvet ve duş giderleri için de denebilir.

Karbonatlı formüller temizlikte öncü

Her markette kolaylıkla bulunan; karbonat, sirke ve tuz ile tıkanmış lavabo kolaylıkla açılır. Bir su bardağı karbonat ve bir bardak sirke karıştırılarak gider alanına dökülür. Ardından eldiven takılmış bir elinizle ya da tıpa ile gider kapatıp 30 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Tıpa çıkarıldıktan sonra yaklaşık bir litre kadar kaynar su dökülerek boru açılır. İşlem 1 su bardağı karbonat ve yarım su bardağı ince tuz ile beraber de yapılabilir. Tuz karışımının kullanılması durumunda bekleme süresi birkaç saate çıkar. Ardından iki bardak kaynar su dökülerek tıkanıklık açılır. Kaynar suyun ardından soğuk su dökülerek giderin açıldığı kontrol edilmeli, yeterli açılma gerçekleşmemişse pompa işlemi yapılmalıdır.

Kimyasal karışımlarla hızlı çözüm

Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır

Tıkanmış lavabo açılırken hazır kimyasal karışımlar da kullanılabilir. "Lavabo aç" adıyla satılan tozlar, lavabo açıcı tabletler ve Alka seltzer gibi suda kolaylıkla çözünen ilaçlar kullanılarak lavabo açılabilir. Tabletler dövülerek toz haline getirilir, karışım toz durumundaysa direkt kuru olan gidere dökülür. Ardından soluma yolundan uzak tutularak kaynar su lavaboya bir anda boşaltılır. Giderde hafif köpürme ve buhar görülmesi normaldir. Su iyice borudan aktıktan sonra soğuk su açılarak gider iyice temizlenir. Kimyasal karışımlar kullanarak da tıkanmış lavabo açılışı yapılır. Kimyasal yöntemlerin bile çözüm getirmediği durumlarda spiral tel veya elbise askısı kullanılarak gideri tıkayan atıklar çıkarılabilir. Eğer bu yöntem de sorununuza çare olmazsa uzman bir tesisatçı çağırarak boruları değiştirebilir veya gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler