Geri Dön

273 bin adaya yeni şans

Üniversitelerde boş kontenjanlar, son yılların rekor seviyesine ulaştı. Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kontenjan sayısı 273 bin oldu. Ek yerleştirme tercihleri 5 Eylül’e kadar sürecek. 24 tercih hakkı var. Tıp, hukuk gibi gözde bölümleri kazanma şansınız yüksek

273 bin adaya  yeni şans

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giremeyen yüz binlerce adaya yeni bir şans doğdu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin ÖSYM’nin takvimine göre, dün başlayan ek yerleştirme başvuruları, 5 Eylül’e kadar devam edecek. 15 TL olan ek yerleştirme ücreti, 6 Eylül saat 23.59’a kadar yatırılabilecek. Kayıtlar 13-19 Eylül’de yapılacak. 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’na göre adayların 24 tercih hakkı var.

Kazanma şansı yüksek

Bu yıl üniversitelerde boş kontenjanlar, son yılların rekor seviyesine ulaştı. Merkezi yerleştirme sonuçlarına göre tercih yapma hakkına sahip 1 milyon 846 bin 880 adaydan 994 bin 766’sı bu hakkını kullanarak tercih yaptı. Ancak 851 bin 114 aday bu hakkını kullanmadı.

Bu adayların tercih yapmaması, bu yıl meslek lisesi öğrencilerinin üniversiteye sınavsız geçiş hakkının kaldırılması, YÖK’ün bazı programlara getirdiği baraj uygulaması, açık öğretim fakülteleri için LYS’ye girme şartı getirilmesi ve puan türü uygulaması nedeniyle üniversitelerde ön lisansta 163 bin 562, lisansta 50 bin 821 olmak üzere toplam 214 bin 383 kontenjan boş kalmıştı. Kazanıp da kayıt yaptırmayan ön lisansta 42 bin 817, lisansta 16 bin 499 olmak üzere toplam 59 bin 313 adayla birlikte boş kontenjan sayısı 273 bin 696 oldu.

Ek yerleştirmede adayların tıp ve hukuk başta olmak üzere eczacılık, diş hekimliği, mühendislik programları, mimarlık gibi gözde bölümleri kazanma şansı çok yüksek.

Adayların ek yerleştirmede tercih yapabilmesi için 2017 YGS/LYS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşenler, ek yerleştirmeden yararlanamayacak.

İlgili YGS puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar, kılavuzda Tablo 3’teki ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar da Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercih edebilecek.

Ek Yerleştirme Kılavuzu incelendiğinde boş kalan kontenjanlarla ilgili şu bilgiler öne çıkıyor:

Tıp ve hukuk fire verdi

Merkezi yerleştirme sonrasında tıplarda 26 kontenjan boş kalmıştı, hukuk fakültelerinin tamamı dolmuştu. Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla tıplardaki boş kontenjan sayısı 77’e yükseldi. Hukukta boş kontenjan sayısı 241 oldu.

Avrupa’daki üniversitelerin çoğu, başvurularda, adaylardan Türkiye’deki bir üniversiteyi kazanma şartı arıyor.

Tıp, hukuk ve benzeri bölümleri kazanıp da kayıt yaptırmayanların bir bölümünü bu üniversitelere başvuracak adaylar oluşturuyor. YÖK, tıp fakültelerine 40.000, hukuk fakültelerine de 150.000 barajı getirmişti. Bu yıl bazı üniversiteler tıp ve hukukta baraj üzerine, baraj getirdi. Birçok aday, YÖK’ün getirdiği barajı geçmesine rağmen üniversitelerin getirdiği barajı geçemediği için bu programları tercih edemeyecek.Ek yerleştirmede, kazanıp da kayıt yaptırmayanlar nedeniyle diş hekimliğinde 27, eczacılıkta 28 kontenjan boş kaldı.

Mühendislikler boş kaldı

Ek yerleştirmede mimarlıkta 964, mühendislikte de 10 binin üzerinde boş kontenjan var. Önceki yılların gözde meslekleri endüstri ve mekatronik mühendislikleri ise en fazla boş kontenjanın olduğu programlar olarak dikkat çekiyor. Bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde en yoğun boşluk ise bilgisayar öğretmenliğinde oluştu.

KKTC’lerde puan oluşmadı

KKTC üniversiteleri birinci yerleştirmede aradıklarını bulamadılar. Tüm ümitleri ek yerleştirmede olan KKTC üniversitelerinin tam burslu programları dahil birçok programında hiçbir aday yerleşmediği için taban puan oluşmadı. KKTC üniversitelerinde tıp, hukuk gibi gözde programlardan diş hekimliğine, mühendislik programlarından pilotaja kadar birçok boş kontenjan bulunuyor.

ODTÜ ve Boğaziçi dolmadı

Ek yerleştirmede İstanbul, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi dahil neredeyse tüm üniversitelerde boş kontenjan bulunuyor. Boğaziçi’nde İktisat (İngilizce) bölümünde 4, psikoloji (İng.) bölümünde 1, İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda 2 olmak üzere 38; ODTÜ’de ise 35 boş kontenjan var.

Tam burs tercih edilmedi

Her yıl vakıf üniversitelerinin tam burslu programları dolarken bu yıl bu programlarda boş kontenjan bulunuyor. Başta Nişantaşı olmak üzere İstanbul Arel, İstanbul Aydın, Koç, Sabancı, Okan, Beykoz tam burslu programları dolmayan üniversitelerden birkaçı.

Sultangazi'de gelin konvoyuyla yolu kapatıp halay çektilerSultangazi'de, gelin konvoyundakiler araçlarını durdurup trafiğin yoğun seyrettiği yolu kapatarak halay çekti. Sürücülerin korna çalarak tepki gösterdiği yolda halay çekme anları cep telefonu kamerasına yansıdı. Polis, gelin ve damadın da aralarında olduğu halay çekenleri tespit ederek, cezai işlem uyguladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber