Geri Dön

Adenovirüs nedir, nasıl bulaşır? Adenovirüs belirtileri ve tedavi yöntemi

Adenovirüs özellikle gözlerde yaygın olarak rastlanan ve kolay şekilde bulaşan virüs türüdür. Çocuk ve yetişkinlerde görülen bu virüs türü, akciğer, göz, idrar yolu, bağırsak gibi vücudun çeşitli bölümlerinde enfeksiyona yol açar. Peki, adenovirüsten nasıl korunulur?

Adenovirüs nedir, nasıl bulaşır? Adenovirüs belirtileri ve tedavi yöntemi

Her yaşta görülen adenovirüsler, bağışıklığı zayıf bireylerde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Yenidoğan bebeklerde genelikle ishal durumu gözlenir. Toplu kullanım alanlarında daha yaygın şekilde bulaş riski vardır. Bağırsak enfeksiyonlarına yol açsa da beyinde menenjit gibi durumlara da neden olabilir. İşte, adenovirüs hakkında detaylar...

ADENOVİRÜS NEDİR?

Çeşitli yaş gruplarında rastlanabilen adenovirüsler, doğada her yerde olabilirler. Adenovirüsler, üst solunum yolları hastalıklarına yol açan bir grup DNA virüsüdür. 

ADENOVİRÜS NASIL BULAŞIR?

Havadan solunum yoluyla, gıdalar ile ağızdan ve en çok dış ortama temas sonucu eller yoluyla bulaşır. Dış ortama dayanıklı olan adenovirüsler uzun süre canlı kalır. Ortama elle temas edip daha sonra ellerin ağız, göz, buruna dokundurulması ile virüs bulaşır.

ADENOVİRÜS BELİRTİLERİ

Soğuk algınlığı belirtileri gösteren virüs; burun akıntısı, boğaz ağrısı ile de kendini gösterebilir. Konjonktivit, bronşiolit, zatüre, orta kulak enfeksiyonu veya ateş de görülebilir. Boğmaca gibi sert öksürük, göz içi kanlanmalar olabilir. Bazı türleri bağırsakları etkiler ve kramp şeklinde karın ağrılarına ve ishale neden olur. Çok nadiren menenjit ve ensefalite de neden olabilir. İmmün sistemi ciddi olarak baskılanmış çocuklarda ise çok daha ağır seyreder.

NASIL KORUNULUR?

En sık temasla bulaşan bu virüs sık el yıkama ile yayılımını azaltacaktır. Çocuktan çocuğa aktarılan oyuncak gibi objelerin temizlenmesi ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. 

TEDAVİSİ

Adenovirüs tedavisine yönelik özel bir yol yoktur ancak çeşitli yöntemlerle hastalığı kolay geçmesi sağlanabilir. Antibiyotik tedavide etkisizdir. Hastaların istirahatı ve destek tedavisi gerekir. 

Otoyolda inanılmaz anlar! Araç kamerasına yansıdıİzmir'de, yolcu otobüsünden kopan çamurluk, arkadan gelen otomobili teğet geçip, refüje çarptı. Trafikte büyük tehlike yaratan çamurluğun kopma ve refüje çarpma anı otomobilin araç kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet