Geri Dön

AYT ve YDT saat kaçta başlayacak? ÖSYM'den YKS adaylarına uyarı...

Milyonlarca üniversite adayının katıldığı YKS'nin birinci oturumu bugün yapıldı. Yarın ise AYT ve YDS oturumları yapılacak. Peki, AYT ve YDT saat kaçta başlayacak?

AYT ve YDT saat kaçta başlayacak? ÖSYM'den YKS adaylarına uyarı...

Üniversite adaylarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 12.30'da sona erdi.

Türkiye'de 81 il ve KKTC Lefkoşa Sınav Merkezi dahil 8 bin 35 binada 137 bin 803 salonda uygulanan TYT'ye 2 milyon 515 bin 91 aday başvurdu.

Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde 20, temel matematik testinde 40, fen bilimleri testinde 20 olmak üzere toplam 120 sorunun yöneltildiği sınav 135 dakika sürdü.

AYT VE YDT SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

YKS 2019'un ilk bölümü TYT sınavı bugün gerçekleşti. AYT ve YDT için ise heyecanlı bekleyiş sürüyor. AYT 16 Haziran Pazar Günü 10.15'te başlayacak; YDT ise 15.45'te başlayacak.

AYT 180 dakika sürerken YDT ise 120 dakika sürecek.

ÖSYM'DEN YKS ADAYLARINA UYARI!

Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınav binalarında hazır olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

KİMLİK BELGESİ UYARISI

YKS'ye girecek adaylardan, T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için bazı nüfus müdürlükleri açık tutulacak.

İl veya ilçe nüfus müdürlükleri, 15 Haziran 2019 Cumartesi 07.00-17.00 saatleri ile 16 Haziran 2019 Pazar 07.00-15.30 saatleri arasında açık tutulacak ve söz konusu müdürlüklere başvuran adaylara, müdürlük personeli tarafından fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu geçici kimlik belgesi düzenlenecek. Adaylar, bu belge ile sınava girebilecekler. Geçici kimlik belgesi dışında verilen belgeler sınava giriş için kabul edilmeyecek.

Nüfus müdürlüğüne başvuran adayın, 2019-YKS Sınava Giriş Belgesi ve güncel bir fotoğrafının yanında olması gerekiyor.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

YKS sınav giriş belgeleri ÖSYM AİS'te yayımlandı. Sınavlara girecek adaylar ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak sınav giriş belgesini görüntüleyip çıktısını alabilecekler.

SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YSK sonuçları ÖSYM tarafından 18 Temmuz'da elektronik ortamda erişime açılacak.

Şehit Ömer Halisdemir, kabri başında anılıyorFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in Niğde'deki kabrine ziyaretler sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber