Gündem Patlama olan madende 'yaşam odası' umudu!

Patlama olan madende 'yaşam odası' umudu!

14.10.2022 - 21:46 | Son Güncellenme:

Bartın'da meydana gelen maden patlamasında kurtarma çalışmaları sürerken CNN TÜRK canlı yayına bağlanan gazeteci Güngör Yavuzaslan kurtarma çalışmalarıyla ilgili dikkat çeken bilgiler verdi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında bir patlama meydana geldi. Olay yerine sevk edilen çok sayıda ekibin işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor. Edinilen bilgiye göre, saat 18.15 sıralarında Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda AFAD, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Haberin Devamı

'YAŞAM ODALARI'

CNN TÜRK'e bağlanan Güngör Yavuzaslan verdiği bilgilerde, "Değişik bölgelerden çok sayıda ekip sevk edildi. Bir bekleyiş var. Çok önemli kritik bir şey burada yaşam odaları var. Ben de kendim yerin altına girdim gazetecilik yaptığım için. Eğer patlama anında ani bir şekilde burunları kanamadan yaşam odalarına gidebildiyse işçilerimiz, hayat kurtarma açısından bu çok önemli. Yaşam odaları çok kritik." dedi.

Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun yaşam odalarıyla ilgili olarak, "Bu patlamanın detayını bilmiyorum. Yaşam odaları daha çok altın madenlerinde kullanışlı. Patlama olduğunda ister istemez kömür tozu birikimi oluyor. Ortamı göz görmez hale getiriyor. Derinleştikçe dezavantaj durumu oluşuyor. 350 metre madenci için derin değildir. " açıklamasında bulundu.