Geri Dön
GündemBu yıl hac iptal mi edildi? Suudi Arabistan'dan hac kararı

Bu yıl hac iptal mi edildi? Suudi Arabistan'dan hac kararı

Bu yıl hac iptal edil mi sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Her yıl kutsal topraklara hac ve umre ibadetini yerine getirmek için giden binlerce hacı adayı Suudi Arabistan tarafından yapılan hac açıklamasının ardından bu yıl hac iptal mi edildi sorusunu gündeme getirdi. Peki Hac iptal mi edildi, İşte Suudi Arabistan'dan Hac kararı...

Bu yıl hac iptal mi edildi? Suudi Arabistan'dan hac kararı

Hac ibadetini yerine getirecek olan binlerce hacı adayı Suudi Arabistan tarafından yapılan son dakika açıklamasının arıdndan Hac ibadeti bu yıl iptal mi edildi, Hac bu yıl yapılamayacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Corona virüs nedeniyle Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayan vatandaşlar ile sınırlı tutacağını açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamada 2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın hakları korunacak açıklamasında bulundu.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN HAC KARARI

Suudi Arabistan, covid-19 nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacak" dedi.

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurdu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 180'den fazla ülkeye yayılan Kovid-19 vaka sayısının 7 milyonu aştığı ve yarım milyona yakın insanın bu salgından yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

Dünya genelinde insanları salgına karşı koruyacak bir aşı veya etkili bir ilacın henüz bulunmadığı belirtilen açıklamada, sosyal mesafeyi koruma imkanlarının zor olduğu ortamlarda salgının hızla yayıldığı kaydedildi.

Açıklamada, kutsal toprakların misafirlerini korumak amacıyla daha önce umre ziyaretlerinin askıya alındığı ve bunun da tüm İslam ülkelerince memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

Bakanlık açıklamasında, Müslümanların sağlığını korumak amacıyla bu yıl yurt dışından hacı adaylarının kabul edilmeyeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Kovid-19 salgınının yayılmaya devam etmesi, kalabalık ortamlar ve uluslararası ulaşımın daha da riskli olması, küresel vaka sayılarının ciddi şekilde artması nedeniyle Hac ve Umre Bakanlığı, bu yıl hac ibadetini ülkede ikamet edenlerle sınırlı tutacaktır."

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar ülkede Kovid-19 nedeniyle 1267 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının ise 157 bin 612'ye ulaştığını açıklamıştı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ'TAN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın hac kararına ilişkin, "2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır." ifadesini kullandı.

Erbaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurduğunu belirtti.

Başkanlığın gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayan Erbaş, "2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yarın Başkanlığımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır." bilgisini verdi.

13 Haziran 2021 Günün Özeti Milliyet'te13 Haziran 2021 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet