Gündem CHP'de DEM çatlağı! İmamoğlu: Kendine ya başka bir iş ya da parti bulacak

CHP'de DEM çatlağı! İmamoğlu: Kendine ya başka bir iş ya da parti bulacak

07.03.2024 - 12:38 | Son Güncellenme:

CHP Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal'ın "Seçildiğimde belediyenin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak." sözleri kriz yarattı. İBB Başkanı İmamoğlu'ndan da tartışılan sözlere ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi.

CHP eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yakınlığıyla bilinen CHP Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal, "Seçildiğimde belediyenin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak." dedi. Bunun üzerine CHP lideri, "Sürçü lisan oldu, belediyenin kapıları tüm partilere açıktır." açıklaması yaptı. Ancak Köksal sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

KÖKSAL'DAN DEM PARTİ ÇIKIŞI

Yerel seçimlere günler kala CHP'de yeni bir kriz yaşanıyor. CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, açılışta, "Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi'nin kapıları DEM Parti hariç her bütün siyasi partilere açık olacak" dedi.

ÖZEL: KAPIMIZ AÇIK

Afyonkarahisar'dan Uşak'a geçen Özel ise, "Afyon'da konuşurken belediyenin kapıları ardından kadar açacağız diye söylerken orada bir küçük sürçü lisan oldu. Aman başkanım sen düzelt dedi. Afyon Belediyesi'nin kapıları ardında kadar tüm siyasi partilere Uşaklılara, Afyonlulara açıktır." ifadelerini kullandı.

"AÇIK VE NET DEM'LİLERLE YÖNETMEYECEĞİM"

Köksal ise sosyal medya hesabından "Açık ve net Afyonkarahisar'ı DEM'lilerle ve HÜDA-Par'lılarla yönetmetyeceğim" paylaşımında bulundu.

Haberin Devamı

İMAMOĞLU: YA KENDİNE BİR İŞ BULACAK YA DA BAŞKA PARTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, partisinin Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal'ın DEM Parti çıkışıyla ilgili açıklama yaptı. İmamoğlu, "Öyle ben belediye başkanı olursam şu partilileri belediyeye almam, şu partililer hariç şunlarla görüşürüz ya kendine başka bir iş bulacak ya da başka bir parti bulacak! Öyle yok. Biz insan ayırt etmeyiz kardeşim!" diyerek tepki gösterdi.

CHPde DEM çatlağı İmamoğlu: Kendine ya başka bir iş ya da parti bulacak

CHP'DEN AÇIKLAMA: KAPIMIZ HERKESE AÇIK

CHP'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Halk Partisi, bir asrı aşan tarihimizde olduğu gibi, bugün de siyaset ve yönetim anlayışının temeline Cumhuriyeti, demokrasiyi, eşit yurttaşlığı, halkçılığı koymaktadır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten devraldığımız tarihsel sorumluluğumuz ışığında halkın tüm kesimlerini ayrım gözetmeksizin kucaklamayı, halkımızın sorunlarına çözüm üretmeyi, halkımızla omuz omuza ülkemizi bulunduğu noktadan daha ileriye taşımayı en büyük görevimiz kabul ediyoruz. 100 yıl önce emperyalizme karşı bağımsız, eşit, özgür bir ülkeyi kuran iradenin torunları olarak bugün de eşit, özgür, birlikte zengin ve barış içinde yaşayan bir ülke inşa etme hayalimiz ve irademiz her zamankinden daha güçlü. Türkiye'yi kimlikler üzerinden ayrıştıran kutuplaştırıcı siyasetin karşısında inanç, etnik köken, yaşam tarzı, sosyoekonomik durum, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın tüm halkı kapsayan ve kucaklayan bir siyaseti kurmakta kararlıyız. 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerine giderken, bu anlayışın ve ilkelerin en açık ifadesi olan, Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel tarafından liderliği yapılan Türkiye İttifakı'nı yurdumuzun dört bir köşesinde kararlılıkla kuruyor ve büyütüyoruz" denildi.

Haberin Devamı

Açıklamada, "Halkçı belediyeciliği rehber edinen, gücünü halkın iradesinden alan Cumhuriyet Halk Partili belediyeler geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de tüm toplum kesimlerini ayrımsız kucaklamaya devam edecektir. Bugün yönetmekte olduğumuz ve 31 Mart 2024'ten itibaren yönetmeye başlayacağımız tüm belediyelerimizin kapıları herkese sonuna kadar açık olacak, tek bir yurttaşımız dahi kimlikleri nedeniyle haklarından ve kamu hizmetlerinden yoksun bırakılmayacaktır. Tüm halkımızı 31 Mart 2024'te Türkiye İttifakı'nda buluşmaya davet ediyoruz" ifadelerin kullanıldı.

Haberin Devamı

"CHP'DE PARTİ İÇİ MUHALEFET YOK PARTİ İÇİ KÖTÜLÜK VAR"

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftci ve Volkan Demir ile birlikte dün parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bulut, CHP içinde bölünme yaşandığı, üç farklı gruplaşma olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “CHP çok sesli, çok kültür bir parti. Ancak bugün partide farklı fikirler ifade edenler neredeyse trolleşmiş durumdalar. Hele hele seçim dönemine girilmiş bir süreçte bazı arkadaşlarımızın yaptığı parti içi muhalefet değil, parti içi kötülük. Seçim sathında parti içi muhalefet var diyemem, parti içi kötülük yapan insanlar var. Ama şu unutuluyor. Yerel aktörlerimiz çok güçlü. Güçlü liderlerimiz var. Bu bizim çeşitliliğimiz. Bizim alternatiflerimizin olduğunun da göstergesi.”

‘FİNALLERİ KÖTÜ OLACAK’

CHP’den ayrılıp bağımsız ya da başka partiden aday olan isimlere yönelik soruyu da Bulut, şöyle yanıtladı:

Haberin Devamı

“Siyasetin ne kadar sığ olduğunu bu arkadaşlarımızın durumundan görebiliriz. Büyük çoğunluğunun yaptığı yanlışı 1 Nisan’da fark edeceğine inanıyorum. Umarım partiye hasar vermez, herhangi bir ilçenin kaybına vesile olmazlar. Finalleri kötü olacak. Bu bir hainliktir.”

7 İLDE SANDIK GÖREVLİSİ YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci de sandık güvenliği çalışmalarına ilişkin “483 seçim çevresinde seçmen kütüğüne itiraz ettik. Toplamda 55 bin 998 seçmene hitap ediyor. En büyük hareketlilik Kars’ta. 4 bin askeri personel Kars’a sevk edildi. Yapmış olduğumuz itirazlardan 7 bin 380 seçmenin adres kaydı eski yerine döndü” dedi. 2023 seçimlerinde Millet İttifakı kapsamında seçime katılmayıp, İYİ Parti’ye bırakılan iller olduğunu, Seçim Kanunu gereği 31 Mart’ta oralara sandık görevlisi veremediklerini aktaran Çiftci, “Aksaray, Bayburt, Bitlis, Çankırı, Gümüşhane, Muş ve Yozgat illerinde sandık görevlisi veremedik” diye konuştu.