Geri Dön
GündemCuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri...

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri...

Cuma namazı kaçta kılınacak? Müslümanlar için mübarek olan cuma gününde cuma namazını kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlar cuma namazı saatlerini araştırıyor. Peki, cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet İşleri namaz vakitlerini yayınladı. İşte il il cuma namazı vakitleri...

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri...

Cuma namazı kaçta? Bugün cuma namazını kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlar 'Cuma namazı saat kaçta?' sorusuna yanıt arıyor. Diyanet İşleri il il cuma namazı saatlerini yayınlıyor. İşte başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere cuma namazı saatleri 31 Temmuz 2020

Cuma namazı öğle vakti cemaat ile kılınır.

İSTANBUL CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul'da öğle vakti 13.16'da

ANKARA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Ankara'da öğle vakti 13.00'da

İZMİR CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İzmir'de öğle vakti 13.23'te

İL İL NAMAZ VAKİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Adana'da silahlı kavgaAdana'da iki grup arasında yol ortasında çıkan silahlı kavgada Hüseyin C. boynundan ve karnından, Kazım D. ise bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner