Geri Dön
GündemDehşet verici an! Otomobil kadar hızlıydı

Dehşet verici an! Otomobil kadar hızlıydı

Türkiye orman yangınlarıyla boğuşuyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz'dan bugüne değin çıkan 125 yangının 117'sinin tamamen söndürüldüğünü ya da kontrol altına alındığını bildirdi. Marmaris'te yangının yayılma hızı ise dehşete düşürdü.

Dehşet verici an! Otomobil kadar hızlıydı

Manavgat ilçesinde 28 Temmuz'da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekiplerin çalışmaları sürüyor. Taşağıl Mahallesi yakınındaki ormanlık alana kadar ulaşan alevler D-687 Kara Yolu kenarında metrelerce yüksekliğe ulaştı.

Bölgeye gelen çok sayıda helikopter 1 dakikada ortalama 4 defa alevlere su attı. Karadan ise arazöz ve orman işçileriyle yangına müdahale edildi. Vatandaşlar da yangın tüpleriyle ve hortum taşıyarak ekiplere yardımcı oldu. Öte yandan Marmaris'te de yangın felaketi devam ediyor.

Hürriyet gazetesinden Cem Özenen Hisarönü'nde yaşadıkları böyle anlattı:

Yangının ilk çıktığı andan bu yana aralıksız olarak Marmaris’te takipteyim. Marmaris’i yakan alevlerin çıkışına tanık olmuştum. Dört gün önceydi. Siteler Mahallesi’nin sırtlarında ufak bir alevlenme gördüm. Fotoğraflayarak takip ettim. İşte bu küçük alevlenme, sadece 30 dakika içinde kilometrelerce yayıldı ve bugünkü haline geldi.

Hemen fotoğraflayarak, müdahale etmeleri için aşağıdaki itfaiye ekiplerine gönderdim. Yanıma gelmeleri 5-6 dakikayı geçmedi. Ama onlar gelinceye kadar alevler inanılmaz hızla büyüdü, her tarafı sardı.

Yangının hızını görünce dehşete kapıldım. Alevlerin boyu birkaç dakika içinde 30 metreyi buldu. Bu yangın gün içinde daha da büyüdü. Yerleşim yerlerini tehdit eder hale geldi. Evler boşaltıldı.

Orman ekipleri, itfaiye personeli, tankerler ve gönüllüler Marmaris’teki yangınlarda gün boyu köşe kapmaca oynadı.

Bir noktaya müdahale edilirken 50 metre ötede yeni bir noktadan başlayan alevlere koşmak zorunda kaldılar. Önlem için oluşturulan güvenlik çemberleri sürekli genişletildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yanan orman alanı için bekletilen tohumları çalan hırsızlar, yakalandıMersin'in Anamur ilçesinde yanan ormanlık alanların tekrar ağaçlandırılması için bekletilen 450 kilogram kızıl çam tohumunu çalan 4 şüpheli, jandarma tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner