Geri Dön
GündemDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Arnavutköy'de Kur'an kursu açılışına katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arnavutköy'de Kur'an kursu açılışına katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, "Kur'an ilimleriyle uğraşmak ne kadar faziletli bir iş ise fen ilimleriyle uğraşmak da o kadar faziletli bir iştir. Çünkü fen ilimlerinden bihaber olanların Kur'an'ı Kerim'i anlaması çok zor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arnavutköy'de Kur'an kursu açılışına katıldı

Arnavutköy'de yapımı tamamlanan İstanbul İl Müftlüğüne bağlı "Ravza 4-6 yaş Kur'an Kursu" açılış töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla gerçekleşti. Kur'an'ı Kerim okunmasıyla başlayan açılış töreninde Erbaş konuşma yaptı.

"FEN İLİMLERİNDEN BİHABER OLANLARIN KUR'AN'I KERİM'İ ANLAMASI ÇOK ZOR"

Tarihteki bilim insanlarından ve aldıkları eğitimlerden örnekler veren Erbaş , "Müspet ilimlerle dini ilimler arasında bizim geleneğimizde, medeniyetimizde hiçbir ayrım yoktur. Kur'an ilimleriyle uğraşmak ne kadar faziletli bir iş ise fen ilimleriyle uğraşmak da o kadar faziletli bir iştir. Çünkü fen ilimlerinden bihaber olanların Kur'an'ı Kerim'i anlaması çok zor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arnavutköyde Kuran kursu açılışına katıldı

"ASTRONOMİ İLE İLGİLENMEK KUR'AN İLİMLERİ İLE İLGİLENMEKLE EŞ DEĞERDİR"

Erbaş "Yasin suresini hepimiz ezbere biliriz. Hafız olmayanlar da bilirler. Orada şu ayeti kerimede bakınız Rabb'imiz ne buyuruyor? "Güneş kendisine tayin edilen belirli bir yörüngeye doğru akmaktadır. Bu Allah'ın koyduğu bir ölçüdür." Demek ki astronomi ile ilgilenmek Kur'an ilimleri ile ilgilenmekle eş değerdir. İşte onun için bizde Ali Kuşçular yetişmiştir. Kur'an ilimleriyle, fen ilimlerini birleştiren ve ikisini birden anlamaya çalışan nice büyük insanlar yetişmiştir yakın tarihimize kadar. İşte bizler bu medeniyetin çocukları olarak dini ilimlerle müspet ilimleri, müspet ilim demek tecrübeyi yani deneye dayanan laboratuvarlarda araştırma neticesinde deneyler neticesinde ortaya çıkan ilim demektir. Biruni gibi. Biruni asrına Biruni asrı dedirttiren büyük bir alimimizdir. İşte onun gibi yeni gençler yetiştirmek. Yeni talebeler yetiştirmek, dünyayı bilen, Kur'an'ı Kerim'in ifadesiyle semalara dikkati çeken. Bakmaz mısınız? Devenin nasıl yaratıldığına, yaratılışa dikkat çekiyor. Kur'an'ı Kerim. Nasıl anlayacaksınız bunu? Biyoloji ilmiyle ilgilenmeyi emrediyor Kur'an'ı Kerim. Bakmaz mısınız semaların nasıl yükseltildiğine. Astronomi ilmiyle ilgilenmeyi emrediyor Kur'an'ı Kerim" şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arnavutköyde Kuran kursu açılışına katıldı

Bu eğitimleri almamızla ilgili yine Kur'an'ı Kerim'de ayetler olduğunu belirten Erbaş eğitimlerin çocuk yaşta alınması gerektiğini vurguladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eşi Seher Erbaş, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ve İstanbul İl Müftüsü Safi Arpaguş açılışı yapılan Kur'an kursunu gezdi, çocuklarla sohbet etti. Çocuklara oyuncak hediye edildi.