Geri Dön
GündemEBA TV’de ders zili! Ders prgramı belli oldu

EBA TV’de ders zili! Ders prgramı belli oldu

TRT, üç haftalık hazırlık dönemi kapsamında çalışmalarını tamamladı. 18 milyon öğrenci, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı için EBA TV üzerinden yayımlanan derslere bugün başlayacak.

EBA TV’de ders zili! Ders prgramı belli oldu

18 milyona yakın öğrenci, bugün 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı EBA TV üzerinden yayımlanan derslere başlıyor. Salgının seyrine göre 21 Eylül'e kadar devam edecek uzaktan eğitimdeki dersler 20'şer dakika sürecek. Öğrenciler EBA TV'deki derslerden de sorumlu olacak. Yıl içinde yapılacak sınav ve sözlülerde öğrencilere uzaktan eğitimde verilen derslerden de soru gelecek. Ayrıca yine sadece TV kanallarındaki ve internet üzerindeki canlı sınıflarda işlenen derslere özgü de öğretmenler öğrencilerden proje ödevleri isteyebilecek.

İLK DERS SPOR

Uzaktan eğitim bugün sabah saat 09.00'da İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak. Tüm sınıflarda ilk derste beden eğitimi dersleri verilecek. Uzaktan eğitim döneminde her gün dersler, çocukların ve gençlerin yaş kategorisine göre çeşitli fiziksel aktivitelerle başlayacak. Uzmanlar çocuklar okula gidemediği için, hareketliliğin daha az olacağı bu dönemde bu derslere katılımın oldukça önem arz ettiğini söyledi.

TELAFİYE AĞIRLIK

2019-2020 eğitim öğretim yılında, yüz yüze işlenemeyen ve öğrencilerin bir üst sınıfta hazır bulunuşluk düzeylerini etkileyebilecek anahtar becerilerin güçlendirilmesine öncelik verilecek. Geçen eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin üst sınıflardaki konu ve kazanımlarına temel teşkil eden "kritik konu ve kazanımlar" belirlenerek derslere ait programlar hazırlandı. İlgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş programlara MEB'in "http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html" internet adresinden ulaşılabilecek. Bu kapsamda, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından öğrencilerin bir üst sınıfa hazırlanmaları için oluşturulan müfredat çerçevesinde öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılına hazırlanacak.

CEPTEN ERİŞİM

EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. EBA canlı ders uygulaması aracılığıyla öğretmenler öğrencilerle her gün canlı ders yapabilecek. Bu uygulamanın dışında öğretmenler, tercih ettikleri çevrim içi uygulamalarla canlı ders çalışmaları gerçekleştirecek. Ders kitapları "www.eba.gov.tr" adresinden görülebilecek. Ayrıca hazırlık döneminde kullanabilecek çalışma kitaplarına da "uzaktanegitim. meb.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek. Öğrenciler, bu dönemde okuma, anlama ve matematik becerilerini geliştirmek için hazırlanan uygulamaları telefonlarına indirerek akademik ve sosyal becerilerini geliştirebilecek.

BAKAN SELÇUK'TAN KISA VİDEOLAR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından uzaktan eğitime ilişkin "Hocam Bir Dakika, Bir Sorum Var" başlığıyla hazırlanan 5 adet kısa video paylaştı. Selçuk, "Uzaktan eğitimi duymayan yok ancak az da olsa denemeyenler mevcut. Bu yüzden uzaktan eğitime gereken özeni gösterelim, diyorum. Bu benim Bakanlığımızın ya da ülkenin tercihi değil. Dünyaca sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, daha iyi sonuçlar almak için bulduğumuz çözümleri hep birlikte denemeli, sahiplenmeliyiz" ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ VE İKİNCİ SINIFLARA TAVSİYE

Uzmanlar, birinci ve ikinci sınıfa gidecek öğrencilerin velilerine, bugün başlayacak uzaktan eğitim dönemi için okuma becerisi kazandırma konusunda tavsiyelerde bulundu. Bursa Uludağ Üniversitesi Dramatik Yazarlık Bölümü Ana Sanat Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Öztahtalı, "Anne ve babanın seçtiği kitaplar değil, çocuğun kendi zevkine göre seçtiği kitaplarda okuma zevki oluşturmak, işi çok daha basitleştiriyor" dedi. Türkçe öğretmeni Sedef Özbayraktar ise "Çocuklar, masa başında, dik bir pozisyonda oturarak, kitabı göz hizasında tutarak okumalı. Dik oturduğumuzda daha rahat nefes alırız. Yatarak, uzanarak okumayı tavsiye etmiyoruz" diye konuştu.

EBA TV’de ders zili Ders prgramı belli oldu

SABAH

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet