Gündem Ebeler ve hemşireler, evde doğum, sünnet yapamayacak

Ebeler ve hemşireler, evde doğum, sünnet yapamayacak

23.09.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Sağlık Bakanlığı, evlerde enjeksiyon ve serum değişimi gibi bazı hizmetlerle yaygınlaşan serbest çalışan ebe ve hemşirelerin kurduğu sağlık kabinleri uygulamasını yeniden düzenledi.

Ebeler ve hemşireler, evde doğum, sünnet yapamayacak

HANDE ATILGAN Ankara - İllere gönderilen genelge ile sağlık kabinlerinin evde sağlık hizmeti sunamayacağı vurgulanırken, kabinin mobil şekilde ya da genelgede belirli işlemler dışında sağlık hizmeti sunamayacağı da netleştirildi. 

Haberin Devamı

Standartlara uymalı 

Buna göre, serbest çalışan bu sağlıkçıların, sağlık hizmetini mutlaka müstakil bir birim olan sağlık kabini içinde yapması gerekecek.  

Kabinler de en az 10 metrekarelik tıbbi müdahale odası ve en az 8 metrekarelik bekleme oda olacak. Kabinlerde yalnızca adrenalin ve bazı antialerjik ilaçlar bulundurulacak. Sağlık kabinerinde, serbest ebe ve hemşireler, sünnet, evde doğum ve küçük cerrahi müdahalelerde yapamayacak ancak enjeksiyon, serum, sonda ve idrar torbası değişikliği, dikiş alınması, gebe izlem ve lohusa bakımı ile ilk yardım gibi bazı girişimsel işlemleri yapabilecek.  

Kabinler, hafta içi ve hafta sonu 07.00-22.00 arasında açık olabilecek ve çalışma saatlerini belirleyerek İl Sağlık Müdürlüklerine bildirecek.