Geri Dön
GündemErotomani nedir, ne demek, erotoman belirtileri nelerdir? Masumiyet'te geçen Erotoman nedir, ne anlama geliyor?

Erotomani nedir, ne demek, erotoman belirtileri nelerdir? Masumiyet'te geçen Erotoman nedir, ne anlama geliyor?

Erotomani anlamı araştırılıyor. Kelime ile ilgili detaylar gündeme geldi. Hülya Avşar, Deniz Çakır, Mehmet Aslantuğu'un rol aldığı Masumiyet'in yeni bölüm fragmanında geçen erotoman kelimesi izleyicileri meraklandırdı. Peki erotomani nedir? İşte erotoman ile ilgili ayrıntılar...

Erotomani nedir, ne demek, erotoman belirtileri nelerdir? Masumiyet'te geçen Erotoman nedir, ne anlama geliyor?

Erotomani ne demek? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Masumiyet dizisi kısa bir süre önce yayın hayatına başladı. Masmuiyeti'in 3.yeni bölüm fragmanında yer alan erotoman detayı ise izleyicileri meraklandırdı. Peki erotoman nedir? İşte detaylar...

EROTOMANİ NE DEMEK?

Erotomani Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından yayınlanan taksonomik ve tanı aracı olan Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabına göre sanrısal bir bozukluğun alt tipi olarak listelenmiştir. Bu nispeten nadir görülen bir paranoid durumdur ve bir bireyin başka bir kişinin kendisine âşık olduğuna dair sanrılarıyla karakterize edilir. Bu bozukluk en çok utangaç, bağımlı ve cinsel açıdan deneyimsiz kadın hastalarda (sadece kadın değil) görülür. Sanrının amacı tipik olarak yüksek sosyal veya mali durum, evlilik veya ilgisizlik nedeniyle ulaşılamaz olan bir erkektir.Takıntı nesnesi ayrıca hayali, ölmüş veya hastanın hiç tanışmadığı biri olabilir. Referans sanrıları yaygındır, çünkü erotomanik birey, genellikle gizli hayranlarından mesajlar gönderildiğini algılar, ancak araştırma ve geliştirme üzerine kanıtı yoktur. Genellikle, erotomaninin başlangıcı anidir ve seyri kroniktir.

SEBEPLERİ NEDİR?

Erotomani, birincil akıl hastalığı veya başka bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İkincil erotomanide, erotomanik sanrılar, bipolar bozukluk veya şizofreni gibi diğer zihinsel bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Semptomlar ayrıca alkolizm ve antidepresan kullanımıyla da ortaya çıkabilir.[4] Psikiyatrik bozukluk öyküsü ile birinci derece akrabaların aile öyküsünün yaygın olması nedeniyle potansiyel bir genetik bileşen olabilir. Sigmund Freud, erotomaniyi, güçlü paranoya, inkar, yerinden edilme ve projeksiyon duygularına yol açabilecek eşcinsel dürtülerden korunmak için bir savunma mekanizması olarak açıklamıştır. Benzer şekilde, büyük bir kayıptan sonra şiddetli yalnızlık veya ego eksikliği ile baş etmenin bir yolu olarak açıklanmıştır. Erotomani aynı zamanda eşcinsellik veya narsisizmle ilgilenen doyumsuz dürtülerle de bağlantılı olabilir.[5] Bazı araştırmalar, artmış temporal lob asimetrisi ve zihinsel bozukluğu olmayanlara göre daha fazla yan ventrikül hacmi gibi erotomanili hastalarda meydana gelen beyin anormalliklerini göstermektedir.

Gökyüzünde 'Starlink' heyecanıBursa'nın İnegöl ilçesinde 21.30 ile 22.00 saatleri arasında gökyüzünde görülen ışıklı cisimler şaşkınlığa yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet