Geri Dön

Marketler hafta içi saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Hafta sonu sokağa çıkma yasağında market çalışma saatleri...

Marketler hafta sonu saat kaçta açılıyor? Market ve bakkal çalışma saatleri, İçişleri Bakanlığı'nın duyurduğu sokağa çıkma yasağı sonrası vatandaşın merak ettiği konuların başında geliyor. Temel gıda ihtiyacı için hafta içi market çalışma saatleri belli oldu. Diğer yandan hafta sonu marketler kaçta açılıp kapanıyor? İşte, bakkal ve market saatleri...

Marketler hafta içi saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Hafta sonu sokağa çıkma yasağında market çalışma saatleri...

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler arasında sokağa çıkma yasağı yer aldı. Virüsün yayılmasının engellemek adına çeşitli iş yerlerinin de kapanmasına karar verildi. Temel gıda maddesini satan market ve bakkalların ise kaça kadar açık olduğu akıllardaki tek soru. Marketlerin mesai saatleri, ülke genelinde sınırlandırıldı. 

HAFTA İÇİ MARKETLER KAÇA KADAR AÇIK?

Bakanlık genelgesiyle market ve türevi iş yerlerinin çalışma saatleri kısaltıldı. Daha önce alınan karar gereği marketler hafta içi ve hafta sonu 10:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veriyordu.

30 Kasım günü alınan yeni önlemler çerçevesinde ise kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.
Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

 

Araca malzeme yüklerken ölümden böyle döndü!Beyoğlu'nda, şirket aracına malzeme yükleyen Ahmet Karagöz, bir kamyonetin açık olan bagaj kapağına çarpmasıyla yaşanan kazada ölümden döndü. Güvenlik kameralarına da yansıyan kazayı ucuz atlattığını söyleyen Karagöz Biraz daha yol kenarında olsaydım, beni de biçecekti dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet