Gündem HDP'nin ikinci tur kararına ilişkin AK Parti'den ilk açıklama: Kandil'in talimatını beklediler

HDP'nin ikinci tur kararına ilişkin AK Parti'den ilk açıklama: Kandil'in talimatını beklediler

25.05.2023 - 14:29 | Son Güncellenme:

AK Parti Sözcüsü Çelik ve BBP lideri Destici, isim vermeden Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıklayan HDP ve YSP'nin ikinci tur kararını değerlendirdi.

HDPnin ikinci tur kararına ilişkin AK Partiden ilk açıklama: Kandilin talimatını beklediler

Tek seçeneğin Erdoğan'ı değiştirmek olduğunu söyleyen HDP Eş Başkanı Pervin Buldan isim vermeden 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı iknci tur seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nu işaret ederek seçmenlerinden destek istedi. Açıklamada, '14 Mayıs'taki tutumumuz değişmedi, 2 turda da aynen devam edecek' ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, HDP'nin ikinci tur kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik HDP'nin ikinci tur kararını açıklamadan önce 24 saat kazanmak istediğini ve Kandil'den gelen mesajı beklediklerini belirtti.

NTV canlı yayınına katılan Çelik konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; Zaten gördünüz ilk turda Cumhurbaşkanımızı geride gösteren anket şirketleri de önde göstermeye başladı. Türkiye ilk defa böyle bir deneyim yaşıyor, ikinci tur. Cumhurbaşkanımızın fark atacağı bir tur bekliyorum. İki tane teşekkürümüz var, bir tanesi ittifakımıza destek veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz, ikincisi sandığa gidip oy kullanan vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

CHP'li seçmen çalıştı, başka partiler kazandı. Bir tablo ortaya çıktı. Terörle mücadele son derece önemlidir. Teröre destek verenlerin terörist başına imtiyaz vereceğiz demelerine Kılıçdaroğlu'nun sessiz kalması seçmende kırılma yaşattı. Hiçbir CHP Genel Başkanının Kılıçdaroğlu kadar sessiz kaldığı görülmemiştir. Terör meselesinde muğlak duruyor.

Haberin Devamı

Bir hafta içinde sahte bir milliyetçilik üretmeye başladılar. Şu anda yaptığı şey pankart siyaseti. Pankartlarla seçmeni yanıltabileceğini düşünüyor.

ÜMİT ÖZDAĞ'IN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEĞİ

Sayın Kılıçdaroğlu ya HDP'ye ya Zafer Partisi'ne yalan söylüyor. Kılıçdaroğlu için söylediğim gibi siyasi iflas. Bu kadar uçlar arasında bu kadar savrulabilmesi, kendi ittifakı içinden de tepki geldi. Zafer Partisi aşırı sağcı sözler söylüyor HDP'nin tam tersi. Ya HDP'ye ya Zafer Partisi'ne yalan söylüyor. Ben hala bunların ikisini de yan yana tutarım diyorsa siyasi iflastır.

"'HDP, KANDİLDEN GELEN MESAJI BEKLEYECEKTİR' DEDİM"

Açık konuşmak lazım. Gelinen noktada nihjayetinde siyaset kurumu legal alanda kalsa bizim de bu legal alan içerisinde görünür üzerinden bir eleştiri getirmemiz lazım. Ama legal alanda kalmıyorlar, başka ilişki içerisinde hareket ediyorlar.

Dün arkadaşlarla konuşurken dediler ki, 'Ertelediler, itiraz edecekler', 'Hayır' dedim. 'Ben itiraz edeceklerini düşünmüyorum' dedim. Bir 24 saat kazanmak istiyor HDP. Kandil'den gelen mesajı bekleyecektir. Kandil de bir takım dış istihbarat servislerinin kendilerine vereceği talimatı bekleyecektir.' diye arkadaşlara söyledim. Bunu açık söylemek lazım.

Haberin Devamı

"HDP KENDİ SEÇMENİNE YALAN SÖYLÜYOR"

Burada net bir şey ortaya çıkmıştır. Zafer Partisi'nin HDP'nin kendi çizgisi açısından söylüyorum bunu. Zafer Partisi ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu ittifakı arasında HDP halen 'Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekliyorum' diyorsa kendi siyasi çizgisi açısından HDP kendi seçmenine yalan söylüyor demektir. Net bir tablo çıkmıştır ortaya.

Burada bakılan şey Kandil'in nerede konumlanacağıdır, PKK'nın nerede konumlanacağıdır. Bu çerçevede olmuştur. Şimdi bu çerçeveye baktığınızda ortaya çıkan tablo açıktır. Bölgeyi terör üzerinden dizayn etmek isteyen bir takım emperyalist odaklar var. Kandil bunlara lejyonerlik yapan bunun karşılığını da veren bir yapıdır.

Gördünüz aday belirleme sürecinde HDP içerisinde adaylar tartışılıyor. Kandil'den geliyor, diyor ki, 'Adayları bile tartışmayın. Bu süreçte verdiğimiz mücadeleye zarar vermeyin' gibisinden bir yaklaşım ortaya koyuyorlar. Bu çok açık bir şey. HDP toplumun önüne çıktığında ortaya koyduğu bu tavırlar.

Haberin Devamı

"BİZİM MERKEZ, MAKULU TEMSİL EDEN BİR SİYASİ ÇİZGİMİZ VAR"

Zafer Partisi'nin durduğu yerle HDP'nin durduğu yer birbirinin iki zıttı. Bizim bu ikisinin de uç siyasi tavırlarının dışında merkezde, makulu temsil eden bir siyasi çizgimiz var. Ama bu iki uç yan yana gelebilecek bir uç değil. Kemal Kılıçdaroğlu bunu getireceğini iddia ediyor. Burada Millet İttifakı açısından da bir sorun var. Habire açıklama yapıyorlar, 'Altına imza attığımız protokoller var' diye.

"ÖNERİLER GETİRİLEN BÜTÜN PROTOKOLLERİN KILIÇDAROĞLU TARAFINDAN ÇÖPE ATILMASI DEMEKTİR"

Kemal Kılıçdaroğlu dün Zafer Partisi ile aynı yolu yürüyüeceğini söyleyerek. O protokolü boşverin. O protokolde o yazılır, bu yazılır. Zafer Partisi'nin 1 aydır, 14 Mayıs'a gelinceye kadar ortaya koyduğu söylem belli. Bu onların yazdığı protokollerdeki o demokrasi talep eden, güçlendirilmiş parlamenter sistemden hukuk devletiyle ilgili öneriler getirilen bütün protokollerin Kemal Kılıçdaroğlu tarafından çöpe atılması demektir, net.

Haberin Devamı

MONTAJ KASET TARTIŞMASI

Montajdır, şudur budur siyasette kullanılmaz. Onlar da şunu demiştiniz, bunu demiştiniz diye video hazırlıyor. Gençler de öyle bir şey yapmışlar. Kılıçdaroğlu'na destek veriyoruz diyerekten terörist başına imtiyaz vs dediler. Dün bir tanesi çıkmış diyor PKK bu açıklamaları Cumhur İttifakı kazansın diye yapıyor. Şimdi söylesinler PKK bir terör örgütüdür ve silah bırakmalıdır. Bütün siyaset alanını var eden şey meşruiyettir. Biz tezkere getiriyoruz itiraz ediyorsunuz. Sonra utanmadan pankart asıyorsunuz.

SIĞINMACILARI GÖNDERME KARARI

Türkiye ölümden kaçanlara kucak açmıştır. Türkiye'nin tutarlı bir politikası vardır. geri dönüşün teşvik edilmesiyle ilgili, göçmenleri geri dönüşü daha da hızlanacak. Bunlar zaten burada kalmayacaklar, dönecekler. Dönüşleri hala devam ediyor. Normalleşme dönemiyle daha da hızlanacak. Belli konularda mutabakat sağlandığında liderler bazında da görüşme olacaktır. Türkiye bir mülteci kampı değildir, mutlaka dönecekler. Kılıçdaroğlu 10 milyon daha Suriyeli gelecek diyor, söylediği yalandır. Hiçbir insanı bizim insanımız ölüme göndermez. Normalleşme süreci daha da hızlanacak.

DESTİCİ: HDP TABANINA BUNU ANLATAMAYACAĞI İÇİN İSİM VERMEDİ

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, CNN Türk canlı yayınında Meltem Bozbeyoğlu'na siyaset gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Destici açıklamasında şunları söyledi; HDP, YSP, PKK'nın siyasi uzantıları tabanlarına ya da Ümit Özdağ, Zafer Partisi ile Kılıçdaroğlu arasında varılan mutabakatı tabanına nasıl anlatacakları düşünürken böyle birgeçiş formülü düşündüler diye düşünüyorum. Böyle bir açıklama yapmayı düşündüler. Dün de zaten Pervin Buldan'ın açıklamasında Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemeye devam edeceklerini söylemişlerdi. Bugün de aynı şekilde 'Biz Erdoğan'ın değişmesini istiyoruz', 'Önemli olan Erdoğan'dan kurtulmak' diye aslında açık bir mesaj verdiler. 

HDP tabanına bunu anlatamayacağı için isim vermedi. Önemli olan Erdoğan'dan kurtulmak diyerek açık mesaj verdiler. Israrla söylediği yerel yönetimler özerklik şartından vazgeçtiğini söyledi mi söylemedi. Orada başkası olacağına PYD olsun sözünden geri adım atmadı. Sakık'ın açıklamalarından Öcalan'ın ve tüm PKKlıların çıkarılacağını söyledi. Bundan sonra Kılıçdaroğlu'nın açıklamaları olmadı. Onlara ayrı söz veriyor, bu taraftan da Zafer Partisi'nin oyunu almak için mutabakat imzalıyor. Akşener, CHP bakanlıkları kendi hissesinden verebilir, dedi. Sakın ha milliyetçi seçmen bu mutabakata aldanmasın. Bu mutabakat bir kandırmacadır. Orada asıl olan alınmak istenen bakanlıklardır. Kılıçdaroğlu oradaki mutabakata uymayacaktır. Bu bir bakanlık pazarlığıdır. AK Parti ile yaptığı görüşmede de Özdağ'ın birkaç bakanlık talebinde bulunduğunu ve reddedildiğini biliyoruz. Kabul edilse Erdoğan'a destek açıklanacaktı.

7'li masa pazarlık üzerine kurulmuş bir ittifaktır. Bütün genel başkanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Meral Akşener bunu masadan kalktığında da açık şekilde ifade etmiştir. Özdağ, Kılıçdaroğlu seçilirse ülkede iç savaş, kaos çıkar demişti, doğru söyledi. Ben de aynı kanaatteyim. İç savaş olmasa bile bir kaos olacaktır. Meclis'te çoğunluğun yok nasıl yapacaksın? Özerkliği de senin Meclis'ten çıkarman lazım. Millet 'dur' dedi. Kazanılmasa bile meclis çoğunluğu Millet İttifakı'nda olacak diyorlardı, millet buna geçit vermedi. Erdoğan'a oy verecek seçmen rehavete kapılmasın. 14 Mayıs'ta 7. ortakları HDP'yi de yanlarına alarak sandıkta çok agresifleştiklerini gördük.