Geri Dön
Gündemİstanbul'da kar alarmı! Beyaz kabus radarda...

İstanbul'da kar alarmı! Beyaz kabus radarda...

İstanbul'da beklenen kar yağışı Silivri'den kente giriş yaptı. Yağış getiren soğuk hava dalgası, meteoroloji radarına da yansıdı. "Kar örtüsü İstanbul'u felç edebilir" diyen Prof. Dr. Orhan Şen da önemli uyarılarda bulundu. Afet ve Acil Durum Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan son açıklamada ise, "Bugün akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi ve doğusu ile İç Ege'nin kuzeyinde kuvvetli kar yağışları bekleniyor. Tipi, buzlanma, don olayı, yüksek kesimlerde çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun" denilerek zorunlu olmadıkça dışarıda kalınmaması uyarısı yapıldı.

Oğuzcan Atış - Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından beklenen kar yağışı İstanbul'da başladı. İstanbul'da öğlen saatlerinde ortalık karardı, gündüz adeta geceye döndü. Meteorolojinin uyarılarının ardından da kar yağışı, mega kente Silivri'den giriş yaptı. Kar yağışının etkisini, giderek artırması bekleniyor.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, "Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı. Dışarı çıkmadan önce hava tahmin raporları takip edilmeli. Devam eden bir tedavi ihtiyacı bulunan vatandaşlarımız, durumlarını bağlı bulundukları illerdeki İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık kuruluşlarına bildirmeli. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarından uzak durulmalı. Vücudu sıcak tutacak elbiseler tercih edilmeli. Kayarak düşme tehlikesine karşı yürürken eller cepte tutulmamalı. Küçük ve dengeli adımlarla yürünmeli. Tabanı kaygan olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Cep telefonları bataryası ve varsa mobil şarj ünitesinin şarjları dolu tutulmalı, radyo ve el feneri için yedek pil bulundurulmalı" denildi.

ARAÇLAR UYGUN OLAN EN YAKIN ALANA ÇEKİLECEK

Alınan yeni tedbirleri açıklayan İçişleri Bakanlığı da, "Ülkemizde son günlerde mevsim koşullarına bağlı olarak bazı bölgelerde yoğun kar yağışı yaşandığı ve bu yağışların da etkisiyle karayollarındaki trafik akışının olumsuz yönde etkilendiği özellikle ticari olarak yük taşıyan araçların kayarak yoldan çıktıkları, yolda kaldıkları, trafik kazasına karıştıkları ve arkalarından gelen trafiğin de durmasına neden olarak yığılmalara ve bu bölgelere erişmede gecikmelere sebebiyet verdiği görülmektedir. Bu yolların en kısa sürede trafiğe açılması ve ulaşımın sağlanması için; Karayolları Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sigorta Birliği ile varılan mutabakat çerçevesinde, yolda kalan ağır taşıtların (treyler, çekici, kamyon vs.) kendi kasko veya şirketlerinin yönlendireceği çekici/kurtarıcılar beklenmeksizin, karayolları ekipleri ile kolluk kuvvetlerinin koordineli tutacakları rapora istinaden, kişi tasarrufuna bırakılmadan, emniyet şeridine veya uygun olan en yakın alana çekilmesi sağlanacaktır" mesajını yayınladı.


'İZMİR’E BİLE KAR YAĞABİLİR'

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise, kar yağışının cuma akşamından itibaren Marmara bölgesi başta olmak üzere iç Ege’de de etkili olmasının beklendiğini belirtti. Prof. Dr. Orhan Şen, "Beklenen sistem cuma akşamı Marmara bölgesinden giriş yapacak. İlk etapta Trakya ve İstanbul’da karla karışık bir yağış bekleniyor. Kar yağışının cumartesi gecesi başlayıp salı gününe kadar etkisini göstermesi bekleniyor” diye konuştu.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...


Prof. Dr. Şen, kar yağışının geniş bir alanda etkili olacağının altını çizdi. Prof. Dr. Şen, “Bu kar yağışı Marmara başta olmak üzere batı bölgelerde ve Anadolu’nun bazı kesimlerinde etkisini gösterecek. Pazartesi günü İzmir’e bile kar yağma ihtimali var. Yine Muğla ve Aydın’ın iç kesimleri de kar alabilir” dedi.

BURSA-KASTAMONU ARASI YOĞUN KAR ALACAK

Prof. Dr. Orhan Şen, beklenen sistemin yoğunlukla Bursa-Kastamonu arasında kar bırakma ihtimâlinin daha yüksek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şen, "Bu kar yağışı nerede kuvvetli olacak diye soracak olursak bunun cevabı gelen sistemin işleyişine bağlı olduğu. Sistem kuzeybatıdan geliyor. Eğer kuzeydoğudan gelseydi İstanbul’a çok kar bırakırdı. Kuzeybatılı bir sistem olduğu için karayel tarafından dengeleniyor. Bu sebeple kar yağışının Bursa-Kastamonu arasındaki hatta cumartesi günü yoğun kar bırakması bekleniyor" ifadelerini kullandı.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...

'4-5 SANTİMLİK KAR ÖRTÜSÜ BİLE FELÇ EDEBİLİR'

Kar yağışının etkili olacağı bölgelerde ulaşımda aksaklıklar yaşanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Orhan Şen, “Kar beklediğimiz bölgelerde önemli ulaşım yolları bulunuyor. İzmir-İstanbul yolu biliyorsunuz Balıkesir-Bursa bölgesinden geçiyor. Bunun dışında Ankara-İstanbul yolu var. Buralarda yaşanacak olası aksaklıklara karşı önlem alınması gerekiyor” yorumunda bulundu.

İstanbul içinde de kar örtüsü oluşacağının altını çizen Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul’da öyle çok etkili bir yağış beklenmiyor ama 4-5 santimlik bir kar örtüsü oluşacağı tahmin ediliyor. Yani 'Yüzyılın karı geliyor, metrelerce kar yağacak' gibi bir durum yok. Ancak şehrin nüfusu ve günlük hareketlilik göz önüne alındığında 4-5 santimlik bir örtü bile İstanbul’u felç edebilecek bir potansiyele sahip. Bu konuda İBB’nin de önlemler alması kaçınılmaz bir durum" detaylarını paylaştı.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...


İstanbul’da geçtiğimiz günlerde gece saatlerinde etkili olan kar yağışının sistemsel olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Şen, "Bu kar yağışı göl etkisi dediğimiz durumun sonucunda oluştu. Karadeniz üzerinden gelen hava dalgası deniz suyunun sıcak olması sebebiyle buharlaşma sonucunda artan nem ile birleşince o gece kısa süreli bir kar yağışı yaşandı. Bu tarz durumlar kar beklediğimiz 4 günlük süreçte de yaşanabilir. Ancak mevcut gelen sisteme bakarsak zaten o gece gelen hava dalgasından birkaç derece daha soğuk olacak" diye konuştu.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...


'TAHMİN SÜRESİ KISALDIKÇA İHTİMAL ARTIYOR'

Meteorolojik tahminlerin bir merkezden çıktığını belirten Prof. Dr. Orhan Şen, tahmin sürelerinin doğruluk oranını etkilediğini belirtti. Prof. Dr. Orhan Şen, “Tüm dünyadaki modeller tek bir merkezden çıkar. Burada okunabilecek hale getirildikten sonra servis edilirler. Bu konuda Meteoroloji Genel Müdürlüğü'müz de çalışır ama daha çok İngiltere ve Amerika’daki modeller kullanılır, bu modeller sonucunda tahmin yaparsınız. Tabii bu tahminleri yaparken yaşadığınız bölgenin coğrafi yapısını da bilmeniz gerekiyor. Bazen coğrafya kaynaklı sürpriz niteliğinde değişiklikler olabiliyor, mesela akışlar kuzeybatılı olduğunda deniz etkisi dediğimiz durum devreye girer ve kar yağışı artar" açıklamasında bulundu.

Hava tahminlerinde sürenin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şen, "3 günlük tahminlerimiz yüzde 95 tutma ihtimaline sahip. Süre kısa olduğu için atmosferde olası bir değişim yaşanma ihtimali düşük ama 3 günden uzun tahminlerde gerçekleşme ihtimali yüzde 70’in altına düşer. Bazen mevsimsel tahminler yapılır ki bu özellikle tarım için elzemdir, bu da zaten genel veriler üzerinden yapılan tahminlerdir. Özetlemek gerekirse 10 günün üzerindeki tahminlerde yanılma oranı yüksektir çünkü atmosfer çok çabuk değişir” dedi.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...

3 İLA 6 DERECE DÜŞECEK

İstanbul Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre de bugün Marmara bölgesi genelinde yağış var. Bu yağış kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerde ise kar şeklinde olacak. Yağışların İstanbul ile Marmara'nın doğu kesimlerinde etkili olması, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı gerçekleşmesi bekleniyor. Trakya kesimlerinde ise sıcaklıkların 3 ila 6 derece arasında düşeceği, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi.

İSTANBUL'DA 'İZLANDA KIŞI' ALARMI

İzlanda alçak basınç sisteminin etkisi altına girmesi beklenen İstanbul'da tahminlere göre, sıcaklıklar akşam saatlerinden itibaren hissedilir derecede düşecek. Devam eden günlerde de eksi derecelerde seyredecek.

Cuma sabahı saat 10.00 itibarıyla İstanbul’un büyük bölümünde kuvvetli yağmur, akşam saatlerinde Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz ve Şile’de karla karışık yağmur, gece yarısı itibarıyla da kentin tümünde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Kar yağışının E-5’in altında kalan ilçelerde yüzeyi örtecek şekilde, Boğaz çevresi-TEM otoyolu arasında kalan kesimler ile TEM’in kuzeyinde ve yüksek noktalarda da yer yer diz seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), yaptığı açıklamada İstanbul'da tüm önlemlerin alındığını duyurdu ve vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de beklenen kar yağışından doğabilecek olumsuz durumlara karşı alarm durumuna geçti. Bin 421 personel ve bin 582 aracın olumsuz durumlara anında müdahale etmek için hazır bekletildiği ifade edildi. Ayrıca İstanbul’un 350 farklı noktasına kurulan istasyonlarda da kar, buz çözücü tuz ve solüsyonların bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Metrobüs hattı için 33 iş makinası görevlendirilirken, İstanbul'a bağlı köyler için ise 142 kepçeli traktör ve 11 kurtarıcının belirlenen noktalarda hazır bulundurulduğu aktarıldı.

'HAFİFE ALANLAR KAZALARA SEBEP OLABİLİR'

Kar yağışı uyarılarının ardından vatandaşlara da tedbir almaları konusunda çağrı yapıldı. İleri sürüş uzmanları trafikte yaşanacak olası aksaklıkları engellemek adına sürücüleri kış lastiği konusunda uyarıyor.

DHA'ya konuşan ileri sürüş teknikleri uzmanı Çetin Büyükçınar, "Yasa gereği 1 Aralık - 1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu var. İklim şartları 7 derecenin altında ise kış lastiği takmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu şartlara sahip sürücülerin mutlaka kış lastiği takması gerekiyor. Kış lastiği yapısı sayesinde yol tutuşunda ve frenlemede avantaj sağlıyor" dedi.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...


Kış lastiğinin tek başına yeterli olmadığını belirten Çetin Büyükçınar, “Kış lastiğim var diye de araba hemen olduğu yerde durmuyor. O bakımdan bu tip hava şartlarında takip mesafemizi artıracağız" diye konuştu.

'BAZI SÜRÜCÜLER KIŞ ŞARTLARINI HAFİFE ALIYOR'

Kış lastiğinden kaynaklı meydana gelen kazaların Anadolu'da daha fazla meydana geldiğini dile getiren Büyükçınar, "Genelde metropollere baktığımız zaman sürücülerin kurallara daha fazla uyduğunu görüyoruz ancak Anadolu'da sürücüler bu şartları trafik olmadığını düşünerek daha hafife alıyor gibi bir durum var. Bu konuda önlem alınması lazım. Bu durum temelli yaşanacak kazalarda canımız yanabilir” ifadelerini kullandı.

İstanbulda kar alarmı Beyaz kabus radarda...


KAZALARIN EN BÜYÜK SEBEBİ İNSAN HATASI

Kazaların yüzde 92'sinin insan kaynaklı hatalar sebebiyle yaşandığını aktaran Çetin Büyükçınar, "Geri kalan yüzde 8'i ise mekanik ve araç bakımsızlığı gibi nedenlerden oluyor. Tabii aracın bakımsızlığı da aslında insan kaynaklı bir durum" detayını paylaştı.

KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN DİKKAT!

Büyükçınar, kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle anlattı: "Kışlık lastiği alırken ise 3 zirveli dağımızın sembol olarak olması gerekiyor, lastik üzerinde M+S yazısı bulunmalı. Lastiğin diş yapısına bakıldığı zaman çok derinmiş diye bakılmamalı çünkü hamur yapısı kışlık lastik olma özelliğini taşıyor."