Geri Dön
Gündemİşten çıkarma yasağı ne zaman başladı? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor?

İşten çıkarma yasağı ne zaman başladı? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor?

Koronavirüs salgını döneminde çalışanları destekleyen bir maddelerden biri de işten çıkarma yasağı oldu. Halen uygulanmaya devam eden işten çıkarma yasağı ne zaman başladı, işten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşte koronavirüs salgın dönemi sona ermeye başladıktan sonra işini kaybetmekten tedirgin olan vatandaşlar işten çıkarma yasağı hakkında bilgi almak istiyor. İşte işten çıkarma yasağının başlangıç ve bitiş tarihi...

İşten çıkarma yasağı ne zaman başladı? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor?

Son dakika haberleri arasında işten çıkarma yasağı araştırılmaya devam ediyor. İşten çıkarma yasağı hakkında bilgilenmek isteyenler işten çıkarma yasağı ne zaman başladı, ne zaman bitiyor sorularına cevap almak istiyor. İşte işten çıkarma yasağı hakkında yaşanan son dakika gelişmeler...

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLADI?

Pandemi sürecinde istihdamın korunmasını sağlamak için yürürlüğe konulan işten çıkarma yasağı ilk olarak 16 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe konulmuş çalışanların iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR?

İşten çıkarma yasağı Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından 2 ay süre ile daha uzatılmıştı. Bu karar kapsamında 17 Mart tarihinde sona erecek olan İşten çıkarma yasağı iki ay süre daha uzatılmış oldu. Böylelikle İşten çıkarma yasağı 17 Mayıs tarihine kadar sürecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI KANUNU RESMİ GAZETE

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "4857 sayılı İş Kanununun geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17.03.2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına, mezkur Kanunun geçici 10'uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

İşten çıkarma yasağının uzatılmasının ardından bir açıklama da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Selçuk, "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süreyle uzatıyoruz" ifadelerini kullandı.