Geri Dön
GündemKarantina süresi ne kadar 2022, temaslılar için karantina var mı? Covid-19 karantina süresinde son durum nedir?

Karantina süresi ne kadar 2022, temaslılar için karantina var mı? Covid-19 karantina süresinde son durum nedir?

Karantina süresi son dakika gelişmeleri bireylerinde gündeminde yer alıyor. Karantina süresi ile ilgili detay, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklandı. Peki koronavirüs karantina süresi ne kadar, temaslılara karantina olacak mı 2022?

Karantina süresi ne kadar 2022, temaslılar için karantina var mı? Covid-19 karantina süresinde son durum nedir?

Karantina süresi araştırılan konular arasında bulunuyor. Koronavirüs test sonucu pozitif çıkanların karantina süresi araştırılırken diğer taraftan ise temaslı olanların karantinaya girip girmeyeceği merak ediliyor. Peki karantina süresi ne kadar 2022, temaslılara karantina var mı?

KARANTİNA SÜRESİ NE KADAR?

Karantina süresinin detayları belli oldu.
Pozitif vakaların karantina süre 7 gün oldu. Eğer pozitif vakalar 5.gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatif çıkar ise karantinaları sona eriyor.

TEMASLILAR KARANTİNAYA GİRECEK Mİ?

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklanan kararlar arasında şu ayrıntılar yer almıştı; "Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler."