Geri Dön
GündemKomisyon, HSK adaylarını inceliyor

Komisyon, HSK adaylarını inceliyor

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) yedi üye seçecek olan TBMM’de, iktidar ile muhalefet arasındaki “uzlaşma” arayışı sürüyor.

Komisyon, HSK adaylarını inceliyor

ÖNDER YILMAZ Ankara - Genel Kurul’da yapılacak HSK üye seçimine yönelik, her üyelik için üç isim olmak üzere 21 aday belirleme işlemini ilk kez yapacak Anayasa Adalet Karma Komisyonu, öncelikle aday adaylığı için yapılan başvuruları incelemek üzere bünyesinde bir alt komsiyon oluşturdu. Alt komisyon, dün toplanarak HSK üyeliği başvurularını tek tek inceledi. Üç başvuru gerekli şartları taşımadığı için geçersiz sayılırken, diğer başvurularda da, “15 yıllık avukatlık yapmış olma şartı” gibi kriterlere uygunluk masaya yatırıldı. Toplantıda, CHP ve HDP’li üyeler başvuruları etik açıdan da değerlendirmek için 17 Mayıs’a kadar süre istedi.

Alt Komisyon üyesi CHP’li Levent Gök’ün yargı etiği ilkeleri açısından aday isimlerin dikkatle incelenmesi uyarısında bulunduğu ve CHP olarak ek rapor sunacaklarını söylediği öğrenildi. 17 Mayıs’ta karma komisyon toplanarak başvuru sayısını 21’e düşürecek. HSK toplam 13 üyeden oluşuyor. Adalet Bakanı ve bir yardımcısı kurulda “doğal üye” olarak yer alıyor. Kalan üyelerden dördü Cumhurbaşkanı’nca, yedisi de TBMM’ce seçiliyor. Edinilen bilgilere göre, iktidar ve muhalefet partileri arasında yedi üyeden ikisinin muhalefet tarafından belirlenmesi konusunda müzakereler devam ediyor. Kaynaklar, AK Parti’nin iki üye önerisine karşı muhalefetin üç üyelik talebinde bulunduğunu belirtirken, “uzlaşma arayışı sürüyor” bilgisini verdiler.                            

Bayrampaşa'da iş yerinde patlama! Ekipler oraya koştuOlay Sarı Dökümcüler Sitesi'nde saat 17.30 sıralarında meydana geldi. İlk belirlemelere göre cila atölyesinde patlama sonrası yangın çıktı. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet