Geri Dön

KPSS soruları - cevapları 2020 yayımlandı mı? Gözler ÖSYM'de...

6 Eylül 2020 tarihinde uygulanan KPSS Lisans oturumundan sonra KPSS soruları ve cevapları büyük merak konusu oldu. KPSS sonuçlarının açıklanmasına sabredemeyen adaylar, ÖSYM'nin yayımlayacağı KPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarından sınav başarı puanını hesaplamak istiyor. Peki KPSS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

KPSS soruları - cevapları 2020 yayımlandı mı? Gözler ÖSYM'de...

KPSS sınavına uzun zamandır hazırlanan adaylar, ilk oturuma dün katılım sağladı. KPSS Lisans, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri oturumları ardından KPSS soruları ve KPSS cevapları için arayış başladı. ÖSYM tarafından uygulanan sınavın kitapçığı yine ÖSYM tarafından adayların erişimine açılacak. Peki KPSS soruları ve cevapları ne zaman yayımlanacak?

KPSS SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2020

KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri soru ve cevaplarının açıklanma tarihi hakkında ÖSYM'den bir duyuru gelmedi. ÖSYM konuya ilişkin duyuru yayımladığında haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

KPSS P1 PUAN HESAPLAMA

Bu puan türü sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSSP1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi % 70, Genel Kültür testi ise % 30 etkilidir.

Puan Hesaplama Formülü:
Genel Yetenek netiniz x 0.7
Genel Kültür netiniz x 0.3
+ 40= KPSSP1 puanınız.
Örneğin; 50 GY, 40 GK neti olan bir adayın puanı şu şekilde hesaplanır; 50 x 0.7= 35, 40 x 0.3=12, 35+12+40=87

KPSS P2 PUAN HESAPLAMA

KPSS P2 puan türü aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır.

Genel Yetenek: %60 Genel Kültür: %40
KPSS P2 puan türü hesaplanmasında %60 Genel Yetenek, %40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

Burada bilmeniz gereken P2 puanının KPSS Lisans sınavı sonrası hesaplanmasıdır. Yani önlisans ve ortaöğretim KPSS’ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz.

Yalnızca en az 4 yıllık fakülte mezunlarının girebileceği KPSS Lisans sınavına giren adayların KPSS P2 puanı hesaplanmaktadır.

KPSS P3 PUAN HESAPLAMA

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür.

KPSS P3 Puanının hesaplanmasında;
Genel Yetenek; %50

Genel Kültür; %50 ağırlığa sahiptir.

Yani her iki dersin de hesaplamadaki katkısı eşittir. Standart sapmadan bağımsız olarak her iki test de ham puana karşılık gelen netler ile eşit olarak değerlendirilir.

Adaylar KPSS B Grubu Lisans atamaları için ÇİFT Yıllarda KPSS Lisans sınavına girerek bu puanı almak zorundadırlar. Tek yıllarda yapılan KPSS Lisans sınavında elde edilen KPSS P3 puanı tercihlerde kullanılamamaktadır.

KPSS P3 puanının hesaplanabilmesi için adayların çift yıllarda girdikleri KPSS Lisans sınavında, Genel Kültür

NOT:
Genel Yetenek oturumuna katılmaları ve her iki testten de ayrı ayrı en az 1 net yapmaları gerekmektedir. 1 net yapamayan adayların puanları hesaplanmayacaktır.

 

Numan Kurtulmuş’tan S-400 tepkisi: Bize 'neden aldınız' diyemezler!AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına konuk oldu. Kurtulmuş, "Bize "Neden S-400 aldınız" diyemezler. İşi bu noktaya getiren ABD'nin tutumudur." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber