Geri Dön

Miraç Kandili bu gece idrak edilecek! Miraç Kandili'nde nasıl ibadet edilir?

Bu gece Miraç Kandili. Müslümanlar ve tüm İslam alemi için önemli olan Miraç Kandili gecesinde nasıl ibadet edilir? Bu gecenin anlam ve önemi nedir? İşte Miraç Kandili'nin Müslümanlar için anlamı ve bu geceyi değerlendirebilmek için yapılabilecekler...

Miraç Kandili bu gece idrak edilecek! Miraç Kandili'nde nasıl ibadet edilir?

Miraç Kandili bu gece idrak edilecek. Üç aylar 7 Mart Regaib Kandili ile başlamıştı. Bu gece Miraç Kandili'nin idrak edilmesinin ardından 19 Nisan Cuma günü de Berat Kandili. Peki kandil gecelerini nasıl değerlendirmek gerekiyor?

BU GECE NE KANDİLİ?

Miraç gecesi Müslümanlar için en özel gecelerden birisidir. Bu gece Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in göğe yükselişini ifade eder. 2019 yılı Miraç Kandili 2 Nisan 2019 Salı (Bugün) idrak edilecek.

KANDİL GECELERİNİ NASIL DEĞERLENDİRMEK GEREKİR?

Hz. Peygamber, mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini talep etmiştir (Tirmizi, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde de oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.); “Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle! ‘ der.” buyurmuştur (İbn Mace, İkame, 191).

Seyir halindeki otomobilden kendini atmıştı! Detaylar ortaya çıktıİstanbul Sarıyer'de K.M.K isimli Fildişi Sahili uyruklu bir kadın iş çıkışı uğradığı köpek saldırısından canını kurtarmak için bindiği otomobilde cinsel saldırıya uğradı. Dehşeti yaşayan kadın trafikte yavaşlayan otomobilden kendisini atarak kurtuldu. Vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırılan kadın kendisine saldıran şahıstan şikayetçi olmaması ise şaşkınlık yarattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber