Gündem MİT'ten kaçış yok! Kırmızı listeye bir çizik daha, işte o anlar...

MİT'ten kaçış yok! Kırmızı listeye bir çizik daha, işte o anlar...

23.06.2023 - 09:49 | Son Güncellenme:

Terör örgütüne yönelik operasyonlar tüm hızıyla devam ederken MİT'ten kritik bir operasyon haberi daha geldi. Suriye'de olduğu tespit edilen kırmızı listedeki terörist etkisiz hale getirilirken o anları görüntüleri de paylaşıldı.

MİT, PKK/KCK’nın karar alma ve talimat verme konusunda en üst organı olan “Yürütme Konseyi”ni öncelikli hedef olarak belirlemişti. Esad Faraşin veya geçmiş dönemde Avrupa’da sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü için Esad Avrupa kod isimlerini de kullanan Abdurrahman Çadırcı, MİT tarafından hedef listesine alındı.

Haberin Devamı

MİT, SAHA AJANLARINA OPERASYONU BAŞLATMA TALİMATI VERDİ

Konsey üyelerinin güvenlik gerekçesi ile bir arada bulunmadığı ve Irak, Suriye, Avrupa ülkeleri gibi yurtdışında farklı bölgelerde bulunduğu biliniyordu. Örgüt tarafından çok iyi korunan Yürütme Konseyi üyeleri, örgütün özel toplantıları dışında bulunduğu yerden çıkmıyorlardı.

SURİYE BULUNDUĞU ÖĞRENİLDİ, PLAN YAPILDI

MİT, örgütün içerisindeki kaynaklarından Abdurrahman Çadırcı’nın Suriye’de bulunduğunu öğrendi ve saha ajanlarıyla kapsamlı bir planlama yaptı.

MİT, A.Çadırcı’nın, yerel halkın ve gençlerin, örgüte katılımına ikna edilebilmesi için ideolojik çalışmaları önemsediğini biliyordu.

BÖYLE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Bu kapsamda MİT, A.Çadırcı’nın çevresine ajanlar yerleştirilmesine karar verdi. Sahadaki ajanlardan günlük olarak rapor alıyordu. MİT, sahadan aldığı istihbarat üzerine operasyon kararı aldı ve hazırlıkları tamamladı. Daha sonra Suriye/Kamışlı’da A.Çadırcı’yı, operasyonla etkisiz hale getirdi.

Haberin Devamı

MİTten kaçış yok Kırmızı listeye bir çizik daha, işte o anlar...

ESAD FARAŞİN KOD ADLI TERÖRİST ABDURRAHMAN ÇADIRCI KİMDİR?

Kuruluşundan itibaren örgüt içerisinde faaliyet yürüten A.Çadırcı, 1995 yılından itibaren Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Üyesi olup 1997-1999 döneminde Avrupa’da sorumlu düzeyde faaliyet gösterdi. 1997 yılında “Sürgünde Kürt Parlamentosu” üyesi olarak Almanya/Frankfurt'ta bulundu ve 1999 yılında örgüt tarafından “Sürgünde Kürt Parlamentosu” Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra 2000 yılında Irak/Kandil’de Basın Akademisi Sorumlusu oldu ve aynı zamanda Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) Temsilciliği’ne getirildi.

2001 yılından itibaren Interpol – Kırmızı Bülten’le aranan A.Çadırcı, 2002 itibarıyla “Kuzey Kürdistan Ulusal Platformu” Sözcüsü olarak faaliyet yürüttü. 2003 yılında örgütün Almanya sorumluluğuna getirildi ve aynı yıl içerisinde Lübnan’a geçerek Kürt-Der bünyesinde çalışmalarda bulundu. Lübnan’da bulunduğu dönemde örgütün basın faaliyetlerini yönetti. 2003-2006 yılları arasında KCK Dış İlişkiler Sorumlusu olarak faaliyet gösterdi ve 2005 yılında, örgütün Irak’taki siyasi uzantısı PÇDK’nın Genel Koordinatörü olarak görev yapmaya başladı.

Haberin Devamı

2006 yılından itibaren KCK Başkanlık Konseyi Üyesi olan A.Çadırcı, 2008-2015 yıllarında KCK Diplomasi Komitesi Üyesi oldu ve 2008-2010 yıllarında PKK/KCK Moskova Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2010 yılında Irak’a geçiş yaptı ve 2014 yılında Mahmur Kampında Eğitim Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2015 yılında KCK Merkez Komite Üyesi oldu ve 2018 yılından itibaren KCK Yürütme Konseyi Üyesi olarak faaliyet yürütüyordu.

Yazarlar