Dünya Simpsonslar yıllar önce yayınlamış! İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

Simpsonslar yıllar önce yayınlamış! İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

23.06.2023 - 13:29 | Son Güncellenme:

Titan denizaltısının enkaz parçaları bulundu, içindeki herkesin öldüğü duyuruldu. The Simpsons hayranlarının aklına ise, hemen 2006 yılında yayımlanan bir bölüm geldi.

Titanik'in enkazını görmek için Atlas Okyanusu'na dalan ve beş gündür haber alınamayan Titan denizaltısından acı haber geldi, dünyanın soluğunu tutarak takip ettiği arama kurtarma operasyonunda enkaza Perşembe günü akşam saatlerinde ulaşıldı.

Haberin Devamı

Gemi enkazına yolculuk için turistik geziler düzenleyen, Titan denizaltısının sahibi ABD merkezli OceanGate Expeditions şirketi, günlerce haber alınamayan araçtaki oksijenin 96 saate kadar yeteceğini duyurdu. ABD ve Kanadalıların başını çektiği arama kurtarma ekipleri, denizaltıya ulaşmak için zamana karşı yarış verdi.

478 METRE UZAKTA İNFİLAK ETTİ

Ancak Perşembe günü akşam saatlerinde ABD Sahil Güvenlik yetkilileri Titan'dakilerin denizaltıdaki basınç kaybından kaynaklanan içe doğru bir patlama sonucu hayatını kaybettiklerini açıkladı. Yetkililer, bulunan denizaltı parçalarının 'feci bir patlama' sonucu ortaya çıktığını belirtti ve kazanın Titanik enkazının uç tarafından 478 metre uzakta gerçekleştiği vurgulandı.

ABD Sahil Güvenlik'ten Tuğamiral John Mauger, Titan'a dair bulunan parçalardan bu sonuca ulaştıklarını açıkladı.

Haberin Devamı
1/14

2/14

3/14

4/14

5/14

6/14

7/14

8/14

9/14

10/14

11/14

12/14

13/14

14/14

ABD Donanması'ndan bir yetkili de Titan ile bağlantının kesilmesinden hemen sonra ortaya çıktığını tespit ettikleri seslerin de buna işaret ettiğini açıkladı. Ancak bunun kesin olmasından emin olunamadığı için arama ve kurtarma çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

ÇEYREK MİLYON DOLARLIK ÖLÜM BİLETİ

Pazar günü sabah saatlerinden haber alınamayan Titan denizaltısını uluslararası bir ekip okyanus dibinde arıyordu. Ekiper, denizaltının kalan parçalarının bulunması için çalışmaları sürdürüyor.

Atlas Okyanusu'nda Pazar günü dalışa geçtikten 1 saat 45 dakika sonra irtibatı kesilen 6,4 metre uzunluğundaki Titan isimli turistik denizaltıda beş kişi bulunuyordu.

Simpsonslar yıllar önce yayınlamış İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

Suyun altında infilak eden Titan'da, uluslararası bilimsel keşifler düzenleyen Explorers Club üyesi Paul-Henry Nargeolet ve Hamish Harding vardı. Titanik enkazını görmek için kişi başı 250 bin dolar ödenen denizaltıda ayrıca iş insanı Şehzade Davud ve oğlu Süleyman da vardı. Denizaltıyı işleten OceanGate şirketinin sahibi ve CEO'su Stockton Rush da araçtaydı.

Simpsonslar yıllar önce yayınlamış İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

17'İNCİ SEZON, 10'UNCU BÖLÜM!

Titan denizaltısının kaybolması, modern zamanlarda yaşanan neredeyse her şeyi bilmesiyle ünlü The Simpsons (Simpsonlar) dizisinin 2006 yılında yayımlanan bir bölümünü akıllara getirdi. Newsweek dergisinin haberine göre, dizinin hayranları 17'inci sezonda izledikleri 10'uncu bölümdeki sahnelerin Titan felaketine tüyler ürpertici şekilde benzediğini fark etti.

Haberin Devamı

Söz konusu bölümde, ailenin başındaki Homer Simpson biyolojik babası olduğunu düşündüğü Mason Fairbanks'la tehlikeli bir keşfe çıkıyordu. Mason Fairbanks, Homer Simpson'u gemisine çıkarıp Piso Mojado adlı bir kayıp zümrüt hazinesinden söz eder. Piso Mojado, denizin altındaki bir batık gemidedir.

Simpsonslar yıllar önce yayınlamış İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

İkili zümrüt hazinesini bulmak için denizaltılarla okyanusun derinliklerine seyahat etmeye karar verir. Ancak Homer Simpson ve Mason Fairbanks'ın ayrı ayrı yolculuk etmesi bir kaosa yol açar.

OKSİJEN DÜŞER, BİLİNCİ KAYBOLUR

Bir mercanın içinde kapana kısılan Homer Simpson için tehlike çanları çalıyordur. Araçtaki oksijenin giderek azalmasıyla bilincini kaybetmeye başlar. Simpsonların babası üç gün sonra gözlerini açtığında, bir hastane yatağındadır. Tehlikeli maceradan sağ kurtulmayı başaran Homer Simpson'ın başına gelenlere dair sosyal medyada çok sayıda mesaj paylaşıldı.

Simpsonslar yıllar önce yayınlamış İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

Bir dizi hayranı, bölümden parçaları sosyal medya hesabından paylaşıp hayat ve sanat arasında paralellikler kurdu. Bir Twitter kullanıcısı ise, bölümden 46 saniyelik bir videoyu paylaştı, "Gerçekten ürkütücü" diye yazdı.

Haberin Devamı

UPUZUN LİSTE

Dünyanın en uzun soluklu dizilerinden biri olan The Simpsons, 1989 yılında yayımlanmaya başladığı andan itibaren televizyon animasyonlarının seyrini değiştirdi, birçok yapıma esin kaynağı oldu. Simpsons dizinin en meşhur olduğu alanlardan biri de geleceği tahmin etmesi.

Simpsonslar yıllar önce yayınlamış İşte The Simpsons 17. sezon 10. bölüm Titanik denizaltı videosu

Simpsons'ın şimdiye kadar tahmin ettiği ve sonrasında gerçekleşen olaylar arasında koronavirüs salgını, Donald Trump'ın ABD başkanı olması, ABD'deki Kongre baskını, kripto para, Ebola krizi, akıllı telefonlar, şarkıcı Lady Gaga'nın Amerikan Futbol Ligi'nin (NFL) şampiyonluk maçı Super Bowl'da sahne alması gibi upuzun bir liste var.

SENARİSTLER NE DİYOR?

Dizinin senaristlerinden Al Jean, dört yıl önce verdiği bir röportajda ortaya çıkan tabloyu "Eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10'u doğru çıkar" diyerek açıkladı.

Al Jean, Trump ile ilgili bölümü nasıl yazdıklarına dair, "2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir diye düşünüyorduk" diyor; Trump'ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini dikkate alarak senaryoyu yazdıklarını belirtiyor.

Haberin Devamı

Bazı komplo teorisi yazarları, Simpson ailesinin New York'a gittikleri bölüm üzerinden dizinin 11 Eylül 2001'de İkiz Kuleler saldırılarının gerçekleşeceğini bildiğini iddia ediyordu. Al Jean, bu iddianın kaynağını da şöyle açıklıyor:

"New York'ta bir rehber alıyorlar, üzerinde 9 dolar ve İkiz Kuleler'in olduğu bir kapak var; 9/11 gibi gözüktüğü için böyle düşündüler ama bu tamamen bir tesadüftü."

DÜNYANIN EN ÜNLÜ GEMİ KAZASI

Üretildiğinde dünyanın en büyük gemisi olan Titanik, İngiltere'den ABD'ye doğru yola çıkmış ve Atlas Okyanusu'nda bir buzdağına çarparak batmıştı. 1912 yılında gerçekleşen kaza sırasında Titanik'te 2500 kadar insan vardı ve bunların 1500'den fazlasının yaşamını yitirdiği biliniyor. Titanik tarihteki en önemli gemi kazaları arasında başı şeken Titanik'in enkazı 1985 yılında keşfedildi, 1997 yılında James Cameron'ın yönettiği aynı adlı film gemiye ve enkaza olan ilgiyi doruk noktasına taşıdı. Atlas Okyanusu'nun yaklaşık 3 bin 600 metre altında yatan Titanik enkazı, 38 yıldır kapsamlı şekilde araştırılıyor.