Geri Dön

Müptela Nedir? Müptela Olmak ve Müptela Kılmak Ne Demektir?

Günlük hayatta sıkça duyduğumuz kelimelerden biri olan müptela kelimesinin anlamını biliyor muydunuz? Müptela olmak kalıbı ile birlikte kullanılan kelimenin anlamını araştırmak isteyen kişiler internet üzerinden yoğun bir araştırma içerisinde olmaktadırlar. Müptela kelimesi gerek ayrıca müptela kılmak kalıbı ile de birlikte kullanılır. Hemen hemen herkesten duyabileceğimiz müptela kelimesini dilimize pelesenk haline gelmiştir. Peki, müptela nedir? Müptela olmak ve müptela kılmak ne demektir? İşte müptela olmak deyimine dair tüm bilgiler.

Müptela Nedir? Müptela Olmak ve Müptela Kılmak Ne Demektir?

Müptela olmak ve müptela kılmak kalıbını oldukça fazla kullanmaktayız. Müptela kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup dilimize Arapçadan geçmiştir. Müptela kelimesinin 3 tane anlamı bulunur.

Müptela Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

1. Tutulmuş, yakalanmış, bağlanmış.

2. Kötü bir alışkanlığa sahip olmak.

3. Aşık olmak bir kişiye bağlanmak.

Müptela Olmak ve Müptela Kılmak Ne Demektir?

Müptela olmak bir işe veya bir kişiye körü körüne bağlanmak demektir. Müptela kılmak ise bir kişiyi kendine bağlamak demektir. Müptela olmak ve müptela kılmak oldukça sık kullanılır. İki kalıbın da anlam itibari ile birbirileri ile bağlantılıdır.

 

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet