Geri Dön
GündemNiğde’de vaşak ölüsü bulundu! Soruşturma başlatıldı

Niğde’de vaşak ölüsü bulundu! Soruşturma başlatıldı

Anadolu’nun son kalan büyük vahşi kedilerinden vaşak, avlanması yasak olmasına rağmen Niğde’deki Aladağlar Milli Park alanında vaşak ölüsü bulundu.

Niğde’de vaşak ölüsü bulundu! Soruşturma başlatıldı

 

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Doğa sporcularının uğrak yeri olan Aladağlar Mili Parkı’nda sayıları çok azalan ve koruma altında olan vaşaklardan birinin ölüsünü bulan dağcı Serdal Televi, sorumluların yakalanması için geniş çaplı araştırmaların yapılması gerektiğini söyledi. Niğde Valiliği, vaşağın Aladağlar Milli Parkı’nda ölü bulunmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Valilikten yapılan açıklamada, vaşağın ölüm sebebinin anlaşılması için valilik tarafından ekip oluşturulduğu belirtildi. Ekibin yaptığı incelemede, hayvanın yaklaşık 5 gün önce öldüğünün belirlendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üzerinde ateşli silah yarası ve izinin olmadığı, hayvanın iç organlarının vahşi hayvanlar tarafından yenilmiş olması nedeniyle ölüm sebebi tespit edilememiştir. Öte yandan paylaşılan fotoğrafta ağzı bağlanmış gibi görünen durumun kablo ve ip olmadığı, kendisinin yemek borusunun çenesine dolandığı görülmektedir. Arazide arka ayaklarından bağlı bir şekilde terk edilen  vaşağın kim veya kimler tarafından buraya getirildiğinin tespiti için soruşturma devam etmektedir.”

‘Yasa çıkarılmalı’

Gece avlanıp gündüz dinlendiği için “Ormanın Hayaleti” olarak adlandırılan vaşaklar, fotokapanlarla görüntülenerek sayımlarının yapılması amaçlanıyor. Televi, vaşağı Niğde’ye bağlı Çukurbağ köyü yakınlarında bulduğunu söylerken yıllardır canlı görmeyi amaçladığı vahşi kedinin cansız bedeniyle karşılaşmanın kendisini çok üzdüğünü söyledi. Niğde Besleme Grubu Platformu Kurucusu Elif Al da AA’ya yaptığı açıklamada, sokaktaki hayvanları yaşatmak için mücadeleler verdiklerini, kediler  ve köpekler için dağlarda besleme yaptıklarını söyledi. Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde kötü haber aldıklarını dile getiren Al, “Bu gerçekten kabul edilemez bir durum, çok üzücü. Hayvanseverler olarak  bununla ilgili caydırıcı yasaların çıkmasını talep ediyoruz” dedi.

Kırmızı listede

Vaşak, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer alıyor. Aksu Kanyonu, Zamantı Vadisi ve Kapuzbaşı Takım Şelaleleri’nin yanı sıra Demirkazık Tepesi, Emli Vadisi ile Acısu gibi bölgeleriyle Anadolu’nun eşsiz coğrafyalarından Aladağlar Milli Parkı’nda pek çok canlı türü birbirine bağlı bir ekosistemle yaşam alanı buluyor. Kartal, yaban keçisi, kurt, yabani tavşan, tilki, gelengi, sincap, porsuk, kuyruksüren, kirpi, oklu kirpi, yaban domuzu, sansar, karakulak, kakım, gelincik, su samuru, köstebek, tarla faresi, cüce yarasa, yarasa, sırtlan ve vaşak gibi önemli yaban hayatı unsurları ekosistemin vazgeçilmez üyeleri.

Telefona bakıp bakıp ağlıyor! 'Ölsen de göremeyeceksin'Erzurum'da, boşanma davası açtığı B.B.'nin (35), oğlu Emirhan (12) ile kızı Nisanur'u (9) kaçırdığını öne süren Tuba B. (35), çocuklarının resimlerine telefonda bakıp duy dolu anlar yaşıyor. Tuba B., "Eşim, çocuklarımı kısıtlama öncesi bayram alışverişi yapacağını söyleyerek kandırıp kaçırdı. Evlatlarım bensiz yapamaz. Ne olur evlatlarımı bulup bana versinler. Bayrama yavrularım ile birlikte gireyim" diyerek yardım istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet