Geri Dön
GündemÖğrencilerden ÖSYM’ye: Sınavları iptal edin

Öğrencilerden ÖSYM’ye: Sınavları iptal edin

Okullarda 8 ve 12. sınıflar dışında uzaktan eğitime geçildi.

Öğrencilerden ÖSYM’ye: Sınavları iptal edin

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ

Üniversitelerde de geçen yıldan beri eğitim ve sınavlar online yapılırken Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yüz yüze sınavlara devam ediyor. Öyle ki 18 Nisan Pazar günü Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), 2 Mayıs Pazar günü de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) yapılması planlanıyor. Bu duruma adaylar, “Vakalar bu kadar artmış, eğitimde pek çok şey uzaktan verilirken sınavlar neden yüz yüze yapılıyor, ileri bir tarihe ertelensin” diyor. Özellikle YDS’ye girecek adaylar, sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor. Çünkü YDS sadece büyükşehirlerde belli merkezlerde yapılıyor. O nedenle adayların şehirlerarası yolculuk yapmaları gerekiyor. Adaylar, hem yolculuk sırasında hem de sınav olurken virüs kapma endişesi taşıyorlar. Konuyla ilgili sosyal medyada öne çıkan yorumlar şöyle:

‘Sınav olmak istemiyoruz’

Bu pazar ÖSYM, YDS’yi yapacak. 60 bin vaka varken 3 saat kapalı ortamda sınav olmak istemiyoruz.

ÖSYM, YDS’yi ertelemiyor. Sınav bu pazar. Vaka sayıları 30 binken ertelenmişti ama nedense 60 binken ertelenmiyor.

Sınav yerine nasıl gideceğim? Hadi bir şekilde gittim, sonra o stresle soruları nasıl çözeceğim? ÖSYM, 7 binken vaka sayısı sınav erteliyorsun; 62 bin vaka var, diğer sınav programları kaymasın diye canımızı hiçe sayıyorsun.

Bu pazar ÖSYM tarafından YDS yapılacak. Şehir, ilçe değiştirmesi gereken insanlar var ama otobüsler iptal edildi. Sınav kapalı alanda 3 saat sürüyor.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet