Geri Dön
GündemProf. Dr. Aykut Özdarendeli kimdir? Yerli aşı TURKOVAC'ı geliştiren Aykut Özdarendeli kariyeri...

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli kimdir? Yerli aşı TURKOVAC'ı geliştiren Aykut Özdarendeli kariyeri...

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli kimdir sorusu son günlerde sıkça araştırma konusu olmaya devam ediyor. Yerli aşı TURKOVAC'ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin hayatı ve akademik kariyeri vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki Prof. Dr. Aykut Özdarendeli kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli kimdir? Yerli aşı TURKOVAC'ı geliştiren Aykut Özdarendeli kariyeri...

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli konusunda araştırmalar devam ediyor. Yerli aşı çalışmaşarı kapsamında koronavirüse karşı yerli aşıyı geliştiren isim olan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli yerli aşıya TURKOVAC isminin verilmesinin ardından ilk kez konuştu. Faz 3 çalışmaları devam eden aşıyı üreten ekibin başında yer alan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli “Doktora sonrası ABD’de üç yıl koronavirüs üzerinde çalışmıştım. Pandemi çıkınca en azından tanıdık bir virüs, bunu yenebiliriz diye düşündüm.”

AYKUT ÖZDARENDELİ KİMDİR?

Aykut Özdarendeli, veteriner hekim. Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERAGEM) müdürü ve tıp fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji anabilim dalı öğretim üyesidir.

2015 yılında dünyada hücre kültür temelli KKKA aşısının ilk patentini alması ve ekibi ile birlikte SARS-CoV-2'ye karşı TURKOVAC aşısını geliştirmesiyle tanınmıştır.

AKADEMİK KARİYERİ

İlkokul ve ortaokul eğitimini Konya'da aldı. Lise öğrenimini Malatya lisesinde tamamladı. Sonra 1986 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne girdi ve 1991 yılında mezun oldu. 1997 yılında Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Viroloji programında doktorasını tamamladı. 1998 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalına Yrd.Doç.Dr. olarak atandı. 2005 yılında Doç. Dr. unvanını aldı. 2011 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına profesör olarak atandı.

Ayrıca farklı zamanlarda Tennessee State Üniversitesi ve Pittsburg State Üniversitesi'nde postdoktora yaptı.

2015 yılında Erciyes Üniversitesi'nde ERAGEM'i kurdu.

Akılalmaz olay! Piknik acı şekilde bittiTokat'ta, 3 arkadaşıyla birlikte piknik yaparken yanlarında bulunan tabancanın iddiaya göre kazara ateş alması sonucu vurularak ağır yaralanan Elif Saltık (30), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Hastane önünde sedyeye konulurken talihsiz kadının üzerinden düşen mermi çekirdeği düşerken, olay yerindeki 3 kişi gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet