Geri Dön
GündemRamazan ne zaman? 2022 Ramazan hangi ayda başlıyor, bayram tarihleri hangi günler?

Ramazan ne zaman? 2022 Ramazan hangi ayda başlıyor, bayram tarihleri hangi günler?

Ramazan ayı ne zaman? 2022 Ramazan ayı ile ilgili araştırmalar başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayı başlangıcını ve Ramazan Bayramı tarihlerini duyurdu. Peki Ramazan hangi ayda başlıyor, bayram tarihleri hangi günler? İşte 2022 Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı hakkında merak edilenler...

Ramazan ne zaman? 2022 Ramazan hangi ayda başlıyor, bayram tarihleri hangi günler?

2022 Yılı Dini aylar ve dini günler takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşıldı. Ramazan ne zaman konusu merak ediliyor. 2022 Ramazan hangi ayda başlıyor, bayram tarihleri hangi günler? İslam alemi için büyük anlam ve önemi olan Ramazan ayı ile ilgili soruların cevaplarını haberimize ekledik. İşte 11 ayın sultanı olarak ifade edilen Ramazan ayı hakkında merak edilenler...

RAMAZAN NE ZAMAN?

Ramazan ayı 2 Nisan 2022 Cumartesi günü başlayacak. 2 Mayıs Pazartesi günü sona erecek.

RAMAZAN BAYRAMI TARİHLERİ 2022

Ramazan Bayramı

2 Mayıs Pazartesi 1. Gün

3 Mayıs Salı 2. Gün

4 Mayıs Çarşamba 3. Gün

idrak edilecek.

RAMAZAN AYI ÖNEMİ NEDİR?

Kur’an-ı Kerim’de “Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır” denmiştir. (Bakara, 185)

Müslümanlar Ramazan ayı boyunca tutabildikleri kadar oruç tutarlar bu yüzden Ramazan sabır ve ibadet ayı olarak görülür. Bu ayın içinde yer alan Kadir Gecesi’nin net günü tam olarak bilinmediği için Ramazan ayının son 10 gününü Kadir Gecesi gibi değerlendirmek gerekir. Çünkü Kadir gecesi en hayırlı gecedir; günahların affedildiği, duaların kabul olduğu bir gecedir. Bu dönemde yapılan ibadetler daha kıymetlidir, ‘kim bu ayda haramdan daha çok kaçınırsa onun imamının derecesi de arttırılır’ denir.

Kur’an-ı Kerim’de ilk olarak Ramazan ayında indirilmiştir.

Ramazan ayında tutulan oruç İslam’ın şartlarında 3. sıradadır.

Oruç, takvaya yani Allah’ı memnun eden ve O’nu rahatsız edecek eylemlerden kaçınarak isteklerinin yerine getirilmesine yardımcı olur.

Ramazan Müslümanların sıklıkla Kur’an-ı Kerim hatim ettikleri bir aydır. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’i okumak ve okutmak şiddetle tavsiye edilir. Kur’an okumak hem imanınızı kuvvetlendirir hem de size iç huzur verir.

Bu kutsal ay içinde cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincirlenir.

Bu ayda camiler insanlarla dolar, her akşam teravih namazları kılınır. Bu ayda Müslümanlar yüce Allah’tan af dilemek için daha fazla ibadet ederler. O’nun nimetleri ve merhameti için dua ederler.

Mübarek Ramazan ayı, tüm Müslüman alemi için en hayırlı aydır. Bu ayda kılınan namazlara, çekilen zikirlere, verilen sadakalara ve yapılan nafile ibadetlere verilen sevap başka aylarda yapılan farz ibadetler gibi değer görür. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar veren kişi büyük sevaba girer. Cehennemden azat edilir. O oruçlunun sevabı kadar, iftar veren kişiye de sevap verilir.