Geri Dön

Şad Ne Demek? Şad Olmak Ve Şad Etmek TDK'ya Göre Ne Anlama Gelir?

Şad kelimesi, Türkçede sıklıkla tercih edilmekte olan kelimelerden bir tanesidir. Özellikle, dini yönü ile tercih edilmekte olan şad kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenebilir, cümlelerinizde gerektiğinde kullanabilirsiniz. Şad ne demek? TDK'ya göre kısaca kelime anlamı nedir, sizler için derledik.

Şad Ne Demek? Şad Olmak Ve Şad Etmek TDK'ya Göre Ne Anlama Gelir?

Farsça ve Orta Farsça dilinden, Türk diline geçmiş olan şad kelimesinin anlamı, bazı kaynaklara göre 'sevinçli, mutlu, bereketli' anlamları taşımaktadır.

Şad Ne Demek?

Eski Farsçada 'şiyata' kelimesinden türemiş olan şad kelimesinin anlamı; TDK'ya göre, 2 farklı anlam taşıyan şad kelimesinin ilk anlamı; sevinçli, neşeli, 2. anlamı ise; geçmişte ülkenin idaresinde deneyim kazanması için, oymak ve boylara yönetici olarak gönderilmiş olan, hükümdar soyundan gelen kişiye verilen unvan, anlamları taşımaktadır.

Şad Olmak ve Şad Etmek TDK'ya Göre Ne Anlama Gelir?

TDK'ya göre şad etmek, hayatını kaybetmiş bir kişiyi anarak, onun memnun olduğuna ve huzura erdiğine inanmaktır. 'Ruhu şad olsun' örneğindeki kullanımı uygundur. Şad olmak ise; 'seni gördüm şad oldum' örneğindeki kullanımı gibi, mutlu olmak, neşelenmek, memnun olmak anlamları taşır.

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet