Geri Dön
GündemSifiliz (Frengi) nedir? Sifiliz nasıl olur ve belirtileri nelerdir?

Sifiliz (Frengi) nedir? Sifiliz nasıl olur ve belirtileri nelerdir?

Günün hakkında en çok arama yapılan konularından biri de Sifiliz (frengi) oldu. Dünya genelinde birçok kişide görülebilen Sifiliz ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Peki Sifiliz nedir, nasıl olur ve belirtileri nelerdir? İşte Sifiliz ile ilgili bilinmesi gerekenler, tedavi yöntemleri ve korunma yolları...

Sifiliz (Frengi) nedir? Sifiliz nasıl olur ve belirtileri nelerdir?

Sifiliz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir diğer adı frengi olan sifiliz, doğru tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde çok ciddi komplikasyonlara (istenmeyen sonuçlara) neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Hastalık etkeni Treponema pallidum adı verilen bir bakteridir. İşte, sifiliz hakkında detaylı bilgiler

SİFİLİZ NEDİR?

Sifiliz, ya da sık bilinen adıyla frengi; Treponema pallidum adı verilen bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hastalığın neden olduğu yaralara temasla kolayca bulaşabilir. Doğru tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

SİFİLİZ BULAŞMA YOLLARI

Frengi, hastalığa sahip kişideki yaralara (şankr) direkt temas ile bulaşır. Bu yaralar dış genital organlar, vajina, makat, rektum, ağız ve dudaklarda görülebilir. Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar gibi vajinal, oral, anal yolla bulaşmaktadır. Ayrıca gebelik ile doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.

KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Cinsel ilişkiye girilecekse korunma yöntemlerini mutlaka kullanmak gerekir.

Her çeşit cinsel ilişkiden (vajinal, oral ve anal) önce kondom kullanın. Kondomun yırtılmamasına ve doğru şeklide kullanılmasına özen gösterin. Partnerinize cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili konuşun. Karşılıklı tek eşlilik riski azaltmaktadır.

Partneriniz cinsel yollarla bulaşan enfeksiyon belirtilerine sahipse (frenginin göstergesi olan yaralar, idrar sırasından acı, genital bölgede kızarıklık ya da siğille) tedavi olana dek cinsel ilişkiden kaçının.

SİLİFİLİZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Frengi (Sifiliz) belirtileri üç evrede ortaya çıkar ve ilk başlarda belirtiler hafiftir. Bulgular arada kaybolabilir ve hasta iyileştiğini düşünebilir.
Hastalığın belirtileri başka hastalıkları taklit ettiğinden sifiliz, kimi kültürlerde “büyük taklitçi” olarak anılır.

Frenginin 1. döneminde yani temastan yaklaşık 3 hafta sonra, bakterinin ilk bulaştığı cinsel organ etrafında tipik olarak düzgün kenarlı, ağrısız, kırmızı bir kabartı (şankır) oluşur. Bu kabartılara çoğu zaman ilgili bölgede ele gelen bir lenf nodu da eşlik eder. Hastaların yaklaşık %30 kadarında olağandan farklı olarak, kabartılar ağrılı olabilir. Tedavi edilmediği takdirde yaklaşık 3-6 hafta sonunda kabartılar kayboldur. Hasta iyileştiğini düşünür, fakat bakteri çoğalarak vücuda yayılır.
Frenginin 2. dönemi klasik olarak ilk dönemden 6-10 hafta sonra ortaya çıkabileceği gibi, kimi hastalarda görülmeyebilir. Bu dönemde grip benzeri belirtiler görülür:

Ateş
Halsizlik
Kas ağrıları
Boğaz ağrısı
Bu dönemin ardından hastalık latent (uyku dönemi) döneme girer. Hastada hiçbir şikayet oluşturmaz fakat hastalığın varlığı kan tetkikleriyle saptanabilir.

Frenginin 3. evresi, birinci dönemden yaklaşık 3-15 yıl sonra ortaya çıkar. Frenginin 3. evresi 3 farklı şekilde ortaya çıkabilir;


Gomlu Sifiliz

Bu türde gom adı verilen yumuşak, büyük, tümör benzeri kabartılar ciltte, kemiklerde ve hatta kimi iç organlarda ortaya çıkabilir.

Nörosifiliz

Bu türde hastalık sinir sistemini etkiler. Felç, his kaybı, demans, psikiyatrik sorunlar ve göz sorunlarına yol açar.

Kardiyovasküler Sifiliz

Bu tür, kalpten vücuda kan taşıyan ana damar olan aortu tutar ve aort anevrizmalarına yol açar. Frengi 3. evresi ölümcül olabilmektedir. Eğer hamile bir kadında sifiliz varsa, erken doğum riski, bebekte deformite ve ölüm riski çok fazladır.

Kurban pazarlarında hareketlilikSULTANGAZİ'de kurulan kurban kesim ve satış alanında bayrama kısa süre kala hareketlilik yaşanıyor. Kurban pazarında bulunan 1 ton 100 kilo ağırlığındaki Çınar isimli kurbanlık 35 bin liraya alıcısını bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet