Geri Dön

Sokağa çıkma yasağı iptal mi edildi? Cumhurbaşkanı açıkladı! 6 ve 7 Haziran'da sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

Corona virüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulandı.İçişleri Bakanlığı bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili yeni önemli bir açıklamayı sosyal medya hesabından gerçekleştirdi. İşte sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika bilgileri...

Sokağa çıkma yasağı iptal mi edildi? Cumhurbaşkanı açıkladı! 6 ve 7 Haziran'da sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

Çin'in Wuhan kentinde çıkan corona virüs ile ilgili birçok önlem alındı. Tedbirlerin olumlu sonuç vermesiyle birlikte normalleşme sürecine geçildi. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili ise dün gece önemli bir açıklama yapılmıştı. Bugün ise sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir açıklama gerçekleştirdi. Peki 6-7 Haziran'da sokağa çıkma yasağı olacak mı?

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin Twitter'dan yaptığı paylaşımda; hesabından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

"Corona virüs hediye getirdim" diye bağırdıBolu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne gelen bir kişi, işini halledemeyince "Eşim corona virüslü size de corona virüs hediye getirdim" diye bağırdı. Bu kişi gözaltına alınırken, bina yaklaşık 3 saat boyunca vatandaş girişine kapatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber