Geri Dön

Son dakika... Adnan Oktar davasında karar! Salonu karıştıran sözler

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik açılan 78’i tutuklu 236 sanıklı davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme örgüt lideri Adnan Oktar’ı “örgüt kurma ve yönetmek”, “çocuğun cinsel istismarı”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “tehdit” gibi suçlardan bin 74 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca Adnan Oktar’ı davada “örgüt yöneticisi” suçundan yargılanan 13 sanığın işlediği tüm suçlardan da sorumlu tutarak toplamda 9 bin 803 yıl 6 ay hapis cezası ve 400 bin 500 lira adli para cezasına çarptırdı. Kararın açıklanmasının ardından müşteki Özkan Mamati'nin sözleri sonrası salonu karıştırdı.

Damla GÜLER / Milliyet.com.tr

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin karşısındaki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu sanıklar Adnan Oktar ve Oktar Babuna’nın da arasında olduğu 78 tutuklu sanık ve bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Her duruşmada genelde siyah takım elbise giyen Adnan Oktar’ın karar duruşmasında beyaz takım elbise giymesi dikkat çekti.

Geçen celse sanıkların son sözlerinin alındığını söyleyen mahkeme başkanı hükmü açıklayacağını belirtti. İlk olarak örgüt lideri olan Adnan Oktar’ın cezaları okundu. Mahkeme Oktar’ı, “örgüt kurma ve yönetmek”, “FETÖ terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme”, “çocuğun cinsel istismarı”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “tehdit”, “eziyet”, “kişisel verileri kaydetme” ve “eğitim öğretim hakkının engellenmesi” suçlarından bin 74 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

ÖRGÜT YÖNETCİLERİNE AYNI CEZA

Mahkeme ayrıca dava davada “örgüt yöneticisi” olmakla suçlanan tutuklu sanıklar, Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna'nın birbirlerinin işlediği suçlardan da sorumlu olduklarını belirterek, ayrı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanıklara ayrıca 400 bin 500’er lira adli para cezası verildi.

ŞENER ŞEN’İN YEĞENİNE 4 YIL 6 AY HAPİS

Oktar’a yönelik yapılan operasyon sırasında polise ateş eden sanık Mert Sucu 149 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanatçı Şener Şen’in yeğeni olan sanık Aslı Süme Efeoğlu ile Danimarkalı Gelin filminde oynayan eski manken Serap Akıncıoğlu “örgüt üyeliği” suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

BABUNA AİLESİNE CEZA YAĞDI

Prof. Dr. Cevat Babuna’nın örgüt yöneticisi konumunda bulunan kızları sanıklar Ayşegül Hüma Babuna ve Fatma Ertüzün ile Oktar Babuna ile evli olan gelinleri Alev Babuna, 9 bin 803 yıl 6’şar ay, kızı Ferhunde Eda Babuna, “örgüt üyeliği” suçundan 4 yıl 6 ay, oğlu Oktar Babuna “örgüte üye olmak”, “çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel istismar” suçlarından 186 yıl hapis, torunu Saim Emre Ertüzün 430 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AVUKAT DURUŞMADA TUTUKLANDI

Yargılama aşamasında sanık Mehmet Noyan Orcan’ın avukatlığını yapan ancak müşteki avukatına, “Adnan Oktar’ın selamını götürdüğü” iddiasıyla hakkında tehdit suçundan dava açılan avukat Eşref Nuri Yakışan, “örgüte üye olmak” ve “tehdit” suçlarından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yakışan kararla birlikte tutuklandı.

KARAR AÇIKLANDI SALON KARIŞTI

Kararın okunmasının ardından müşteki Özkan Mamati sanıklara el hareketi yaparak, “Nasıl K...k ama. Yeni başlıyoruz Adnan” diye bağırdı. Bunun üzerine Adnan Oktar ve Oktar Babuna maskelerini çıkararak Mamati’ye gülümsedi. Tutuksuz sanıklar ve sanık yakınları ise sanıklara el sallayarak alkışladı. Salondan önce müştekiler sonrasında ise sanıklar jandarma eşliğinde salondan çıkarıldı.

 

Selçuk Bayraktar o anları paylaştı: Yuvadan uçmadan önce son selfieBayraktar AKINCI Taarruzî İnsansız Hava Aracının (TİHA) 3’üncü prototipine PT-3ün testleri tamamlandı. Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, başarıyla tamamlanan Akıncı PT-3 ile yuvadan uçmadan önce son selfiesini çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet