Gündem Bakan Bayraktar CNN Türk'te açıkladı: Doğal gazda zam planı yok

Bakan Bayraktar CNN Türk'te açıkladı: Doğal gazda zam planı yok

11.01.2024 - 20:48 | Son Güncellenme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar CNN Türk ekranlarında açıklamalarda bulundu. Bakan Bayraktar, üretim ile eş zamanlı olarak arama çalışmalarının da devam ettiğini açıklayarak " Yeni gaz keşifleri olacak" müjdesini verdi. Bayraktar "Enerjide vatandaşımızı desteklemeye devam edeceğiz. Doğal gaz zammı planlamıyoruz." ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar CNN Türk ekranlarında Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin ve Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Bakan Bayraktar'ın açıklamaları şöyle:  Karadeniz gazı şu an evlerde, evlerimizde kullanıyoruz. Günlük 2,2 milyon metreküp üretim var, bu 40 milyon olacak. Hedefimiz bu. Keşiften sonra üretim aşamasındayız ama farklı sondajlar da yapmak zorundayız. Hem Fatih, hem Yavuz hem Kanuni sahada. Yeni keşifler için çalışmalar devam ediyor.

Haberin Devamı

Bakan Bayraktar CNN Türkte açıkladı: Doğal gazda zam planı yok

Bizim Sakarya Gaz Sahası adını verdiğimiz bölgede daha çok keşif olabileceğine inanıyoruz ve arama faaliyetlerine burada yoğunlaşacağız. Gazı burada bulduğumuz için odaklandığımız nokta burası. Buradaki üretim ile alakalı çalışmayı aksatmadan, arama çalışmalarını da eş zamanlı olarak yürütmek istiyoruz. Biz aralara mutlaka yeni keşifleri koymak istiyoruz.

Bakan Bayraktar CNN Türkte açıkladı: Doğal gazda zam planı yok

"HEDEF ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK"

Türkiye dışa bağımlılığı yüzde 68'lerde bir ülke. Ama Türkiye'nin dışa bağımlılığını sona erdirmesi lazım. Önümüzdeki 30 yılda hedef, tam bağımsızlık. Türkiye'nin ihtiyaçları çok büyük. Aramadan keşfetmeden çok ezbere bir şey söylemek istemiyorum. Biz neredeyse tüm Karadeniz'i taradık. Bulacağımız keşiflerle bu dışa bağımlılığı ülkemizin gündeminden çıkaracağız.

Haberin Devamı

GABAR PETROLÜ

Şırnak'ta, Gabar'da 32 bin varilin üzerinde petrol üretiyoruz şu an itibarıyla. Bir günde üretiliyor bunlar. Şu an üretim rakamımızı ikiye katlamış durumdayız. Biz yılın son günü, yeni yıla orada çalışan arkadaşlarla bir arada girdik. Hedef yıl sonuna kadar bu rakamı 100 bin varile çıkarmak. Üzerine beton dökülen sondajlarda tekrar arama yapıp sonuç aldığımız oldu ancak burada önemli olan Şırnak, Gabar buralar hep terörle anılırdı. Şimdi dağlarda yüzlerce kilometrelik yol yapıyoruz. Buralarda artık terör yok. Buralar gidilemeyen bölgelerdi. Çok büyük bir keşif.

Bakan Bayraktar CNN Türkte açıkladı: Doğal gazda zam planı yok

Sismik verilere tekrar farklı bir gözle bakıp sismik bir şey görürsek bakıyoruz. Sığ kazılan yerlere daha derin bakıyoruz. 2 boyutlu sismik var. Bu adeta röntgen çekmek gibi. Petrolcülük işinde 3 boyutlu sismik dediğimiz şey de biraz işin emarı. Doktorların dediği gibi sonra 'biyopsi' yapalım derler, bizim sondaj da bu işin biraz biyopsi aşaması oluyor.

Burada bulunan petrol 2024 sonunda ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılacak diyoruz. Biz burada şunu yapmak istiyoruz. Aile ve Gençlik Bankası kuracağız demişti Cumhurbaşkanımız. Buranın gelirlerini vatandaşlarımıza sunacağız ifadelerini kullanmıştı. Biz buradan elde ettiğimiz gelirleri bu fona aktaracağız. Elde ettiğimiz gelir Aile ve Gençlik Bankasına aktarılacak. Rakamlar arttıkça bu sağlanacak. İş çok komplike ve zaman isteyen bir iş. Gidecek daha yolumuz var.

Haberin Devamı

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Akkuyu Nükleer Santrali, Türkiye'nin 70 yıldır yapmaya çalıştığı hayali. 4 reaktörün inşası aynı anda devam ediyor. İlk 2018'de temeli attık. Hedef tarihimiz 29 Ekim 2024. Cumhuriyetin 101. yılında elektrik üretmek çok anlamlı olacak. İklim değişikliğine karşı nükleer güç mesajı Dubai'den çıktı. Bu program Türkiye'nin programlarına uyuyor. Türkiye'nin mutlaka nükleer reaktörlere sahip olması lazım. 12 reaktöre sahip olması lazım. Bir de küçük modüler reaktörler var. Bunlarla birlikte Türkiye'nin önümüzdeki 30 yılında 20 bin megawatlık bir güce sahip olması demek.

RÜZGARDA YENİ REKOR

Türkiye'nin nüfusu artıyor, şehirleşme artıyor. Sanayi ve ekonomi büyüyor. Bu şu demek mutlaka enerjiye ihtiyacımız var. Nükleer yıl boyunca kesintisiz şekilde üretim yapıyor. 7 Ocak'ta örneğin rüzgar enerjisi ile yüzde 28 elektrik ihtiyacımızı karşıladık bu enerjiye  6 Ocak'ta da 8 Ocak'ta da ihtiyacımız var. Bizim elektrik üretimimizi böyle temiz kaynaklardan kesintisiz sağlamamız lazım. Dünya genel olarak bir elektrikleşme sürecine gidiyor.

Haberin Devamı

Bakan Bayraktar CNN Türkte açıkladı: Doğal gazda zam planı yok

Konutların çatılarında güneş panellerini kullanmak mümkün. Burada da emsal kullanıcılarımız bu yatırımları yapıp kullanabilirler. Ürettikleri zaman bir kısmını o an kullanmıyorlarsa sisteme de satabiliyorlar. Üretiyorsunuz elektriğinizi aracınız aynı zamanda depo, orada depoluyorsunuz gibi her şey birbirine bağlantılı. Belki aracınızdaki elektriği şebekeye verebilir hale geleceksiniz. Yazılımın yapay zekanın iç içe olduğu bir dünyaya gidiyoruz.

Akkuyu'ya Meclis Enerji Komisyonumuzu götürdük, oradaki herkes çok etkilendi. Biziz ısrarla, yılmadan göstermemiz lazım. Anlatmamız lazım.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Türkiye'nin birçok açıdan enerjisini verimli kullanması lazım. İthal kaynağınızı çok daha verimli kullanmamız lazım. Ve elbette çevreye etkisini düşünmek lazım. Biz insanların hayat standartından ödün vermeden hem de enerjide daha verimli olunmasını amaçlıyoruz. Kentsel dönüşüm örneğin. Kentsel dönüşüm çok hayati bir konu. Hem depreme hazırlık için hem de enerji verimliği olan evler olacak. Isı yalıtımı yapan vatandaşlarımızın faturaları azalıyor.

Haberin Devamı

DOĞAL GAZDA ZAM PLANLAMIYORUZ

Şu an bir enerji bakanı olarak söyleyebilirim ki bir doğal gaz zammı planlamıyoruz. Yine de elbette biz verimli kullanalım enerjilerimizi. Dünyada da fiyatlar makul seviyelerde. Bu da elimizi rahatlatıyor. Avrupa'da elektrik ve doğal gazda en ucuz ikinci ülkeyiz. 

KONUT ELEKTRİĞİNDE DEVLET DESTEĞİ YÜZDE 50

Vatandaşımızı da enerjide desteklemeye devam edeceğiz. Geçen yıl enerjide devlet desteği 282 milyar TL oldu.

Dünyanın en büyük filolarından birine sahip ülkelerden biriyiz. Biz açıkçası Akdeniz'de ilk gemimizi aldıktan sonra da şunu gördük. Bizim kolay kolay yabancı şirketlerle çalışma şansımız yok. Dolayısıyla biz çok güçlü bir filoya sahibiz bunun da neticesini aldık. Bize büyük bir avantaj getirdi. 

NADİR TOPRAK ELEMENTİ

Dünyadaki söylem kritik minareller olarak adlandırılıyor. Neden kritik elektrikli araçlar, güneş enerjisi, bu projelerde anlattığımımız her şeyde bu madenler çok önemli hale geldi. Bizim bu çağrımıza tepki ve reaksiyonlar çok olumlu. Biz Eskişehir'de nadir toprak elementi rezervi bulduk. Varmak istediğimiz nokta saflaştırıp nihai sonuca ulaştırınca dünyada 5 ülke arasında olacağız. Çok büyük bir rezerv keşfettik.