Geri Dön
GündemSon dakika... FETÖ'nün evlilik kitabı ile izdivaç talimatnamesi ortaya çıktı

Son dakika... FETÖ'nün evlilik kitabı ile izdivaç talimatnamesi ortaya çıktı

FETÖ'nün örgüt içi "evlilik" kitapçığı ile izdivaç sorumlularına verilen talimatnameler ele geçirildi. Gelen son dakika haberine göre; ulaşılan belgelerde örgüt izdivaç sorumlularına "Hizmetin dışından biriyle evlenmek bizim ölümümüz demektir" talimatı verdikleri ortaya çıktı. İşte haberin ayrıntıları...

Son dakika... FETÖ'nün evlilik kitabı ile izdivaç talimatnamesi ortaya çıktı

FETÖ mensuplarının talimatla evlenip boşanmasıyla ilgili örgüt talimatlarını içeren “2015 Evlilik” kitapçığı ile yaklaşık 30 sayfadan oluşan ve izdivaç sorumlularına talimatlar içeren belgelere ilk kez TRT Haber ulaştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturmasında ele geçirilen evlendirme kitapçığı ile örgüt izdivaç talimatnamesinde kamunun her kademesinde örgütsel evliliklerin organize edildiği belirlendi.

TÜRKİYE GENELİNDE BEKAR VE DULLAR LİSTELENİYOR

Ülke genelinde örgüt mensubu bekar/dul kadın ile erkeklerin listelenerek sürekli ve sistemli bir şekilde güncellenerek takip edildiği tespit edilen FETÖ’nün örgüt içi evlilik sisteminde mensuplarını A’dan Z’ye her şeyleriyle kayıt altında tuttuğu anlaşıldı.

TRT Haber'den Kemal Gümüş'ün haberine göre; savcılığın talimatı üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının (KOM) derinleştirdiği soruşturmada, FETÖ’nün özellikle örgüt içi evlendirilen militanlarla kadrolaşmaya ağırlık verdiğini ve bunları önemlerine göre gruplandırdığını belirledi.

Ele geçirilen “05 Personel Mutabakat” isimli belgede, “İzdivaçlarda ana renkler eşli şartıyla istihdam olduğu içi TT kadrosu olarak kabul edilir” talimatı olduğu ve örgüt içinde gurupları ana renkler ile ara renkler diye iki kategoride ele aldığı kaydedildi.

"DIŞARIDAN BİRİYLE EVLENMEK BİZİM İÇİN ÖLÜMDÜR"

Örgüt tarafından izdivaç sorumlularına verilen talimatlar içinde, “Hizmetin dışından biriyle evlenmek gibi bir husus bizim ölümümüz demektir. Yanlış evliliklerin faturasını hizmet çok acı ödüyor. Mesele sadece bir izdivaç değildir. H.E’nin dediği gibi Hizmet hayatının devam etmesi ve temadisi için çok önemlidir” deniliyor.

"HERKESİ MUTLAKA BİZ EVLENDİRMELİYİZ"

4 Haziran 2016 “Gündemler” isimli belgede ise şu talimatlar yer alıyor:

“Neden biz evlendirmeliyiz? Yıllarca çekilen sıkıntılar ve emekler arkadaşları evlilik konusunda kendi hallerine bırakarak, zayi edilmemeli ve her arkadaşı mutlaka biz evlendirmeliyiz. Hizmet hayatımızın temadisi ve güçlenmesi adına öğrencilerimizi (asker, polis, hakim savcı doktor vb.) uygun eşle buluşturmak çok önemlidir.”

"ELİNİZDE KATALOG OLDUĞUNU BİLMESİNLER"

İzdivaç sorumlularına verilen talimatnamede eşlerin birbirlerine nasıl sunulacağı da anlatılmış:

“Her öğrenci ile birebir evlilik meselesi görüşülmeli ve bizim kendisini evlendireceğimiz söylenmeli. Öğrencilere kesinlikle elimizde bir liste (katalog) olduğu imajı verilmemeli, biz senin için uygun bir aday bulmaya çalışıyoruz denmeli. Aday bulunduğunda da onun için özel bulunmuş şeklinde sunulmalı.”

"BEKARLARIN SAYISINI TESPİT EDİN" TALİMATI

Örgütün İzdivaç sorumlusundan ele geçirilen “18-19 Ocak 2016 gündemler” isimle belgede de “İzdivaç” başlığı altında öncelikle örgüt içi evlilikleri organize eden örgüt yöneticileri ile ilgili talimat yer alıyor:

“Bekar öğretmenlerin sayısı ve durumu tespit edilmeli, İzdivaç mesulünün seviyesi önemli. Bunların denenmiş ve test edilmiş kişiler olması gerekli. Temsilciler İzdivaç mesullerini özellikle takip etmeli. Temsilci abiler izdivaç mesullerini ve personelleri alarak bekar öğretmenlerin durumlarını değerlendirmeli. Heyet halinde karar vermeli, heyet halinde mülakat yapmalı. (Genel Müdür, Personelci, İzdivaç Mesulü)”

ÇEŞİTLİ İKNA TAKTİKLERİ KULLANILMIŞ

FETÖ bazı konularda hassas olduğunu düşündüğü kadınların evliliğe ikna edilmesi içinde çok çeşitli psikolojik ikna taktiklerinin kullanılmasını istemiş.

“Arkadaşlarımızı yüzde 100 itimat ettiğimiz insanlarla evlendirmeyelim de birileri bu fedakarlığa katlanmasında namusumuzu sokaktaki insanlara mı teslim edelim? Mülakat öncesinde abla ile müzakere edilmeli adaya aynı konuları tekrar sorarak kafası karıştırılmamalı. Örneğin kılık kıyafet konusunda ikna olmuş birisine 'Tekrar başınızı açar mısınız?' diye sormak kafasını karıştırabilir.”

Bakan Koca'dan aşı açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin ile gerçekleştirdiği görüşmede Haziran ayı için 30 milyon doz BioNTech aşısı sözü verildiğini belirtti. Bakan Koca, "Biz opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye'ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin' dediler." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet