Gündem Son dakika... Irak'ın kuzeyinden yeni haber! Teröristler cıyak cıyak...

Son dakika... Irak'ın kuzeyinden yeni haber! Teröristler cıyak cıyak...

25.04.2021 - 13:26 | Son Güncellenme:

Irak'ın kuzeyinden düzenlenen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı son dakika gelişmesini aktardı. Öte yandan Bakanlık bölgeden yeni bir video daha paylaştı. Öte yandan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da harekatı CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi. Ağar açıklamasında, 'Sahadaki teröristler cıyak cıyak tabiri caizse... Parçalanmış durumdalar, yardım istiyorlar. Metina bir düğüm noktası gibi. Son derece keskin bir arazi yapısı var. Böyle bir alanda etki ortaya koyuyorsunuz' ifadelerine yer verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 2.5 ay aradan sonra Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya karşı havadan ve karadan yeni bir harekat başlattı. Kuzey Irak'taki Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil'deki PKK hedeflerinin ateş altına alındığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ın kuzeyinde terör örgütüne yönelik düzenlenen "Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu" Komuta Merkezi'ne bağlandı.

Haberin Devamı

MSB'DEN AÇIKLAMA

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Irak kuzeyinde icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı gibi devam ediyor. Gece boyunca aralıksız devam eden operasyonlarda Kahraman Komandolarımız teröristlerin inlerine girerken, Hava Kuvvetlerimiz de terör hedeflerini yerle bir etti.

Son dakika... Irakın kuzeyinden yeni haber Teröristler cıyak cıyak...

MSB'DEN BİR AÇIKLAMA DAHA!

Milli Savunma Bakanlığı bölgede gerçekleştirilen operasyona ilişkin yeni bir son dakika bilgisi paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı gibi başarıyla devam ediyor. Karadan sızarak ve hava hücum harekâtları ile bölgeye intikal eden Kahraman Komandolarımız, terör örgütü PKK ve diğer terör örgütlerine ait hedefleri etkisiz hâle getirmek için operasyonları sürdürüyor.

Haberin Devamı

Ayrıca Hava Kuvvetlerimize ait unsurlar ile tespit edilen hedefler imha edilirken, kara ateş destek vasıtalarımız da terör yuvalarına yönelik atışlarını sürdürüyor. Komandolarımızın “ara-bul-yok et” parolasıyla bölgede başlattığı arama-tarama faaliyetleri sırasında teröristler tarafından tuzaklanmış EYP tuzakları ile silah ve mühimmat tespit edilmeye başlandı.

Son dakika... Irakın kuzeyinden yeni haber Teröristler cıyak cıyak...

Metina ve Avaşin-Basyan bölgesinde icra edilen arama-tarama faaliyetinde;

⁃ 2 adet mayın
⁃ 24 adet EYP
⁃ 1 adet mağara
⁃ 4 adet hafif silah
⁃ 1 adet ağır silah
⁃ 1 adet roketatar
⁃ 151 adet hafif silah mühimmatı
⁃ 85 adet ağır silah mühimmatı
⁃ 3 adet roketatar mühimmatı
⁃ 2 adet havan/top mühimmatı

ele geçirilerek METİ timlerimiz tarafından imha edilmiştir.

BAKAN AKAR KOMUTANLARA HİTAP ETTİ

Milli Savunma Bakanı Akar, Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonlarına katılan birlik komutanlarına hitap etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik dün başlatılan "Pençe Şimşek" ve "Pençe Yıldırım" operasyonlarına ilişkin, "Teröristlerin barınak, sığınak ve mağaralarından oluşan 400'e yakın hedef kara ateş destek vasıtalarıyla, 60'tan fazla hedef ise Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından etki altına alınmış bulunmaktadır." dedi.

Haberin Devamı

AĞAR: TERÖRİSTLER CIYAK CIYAK

TSK'nın başlattığı operasyonu CNN Türk canlı yayınında değerlendiren güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Metina'nın önemine dikkat çekti ve ''Geçmişte tümenleri yutar dediğiniz bir alanda Mehmetçiğin alan hakimiyeti var'' dedi.

Son dakika... Irakın kuzeyinden yeni haber Teröristler cıyak cıyak...

Ağar'ın canlı yayında dikkat çeken sözleri şöyle:

''PKK'nın 'Ben burada sözde devlet kurdum, kimse giremez' işte... Hani PKK kimse giremez diyordu biz de 'Buyrun' diyoruz. Sahadaki teröristler cıyak cıyak tabiri caizse.. Sahadaki Mehmetçiğin tasviriyle... Parçalanmış durumdalar, yardım istiyorlar. Avaşin, Basyan, Metina'da 200-250 civarında terörist olduğunu değerlendiriyorum ben. Metina diğer alanlarla bağlantı sağlayan bir yer. Metina bir düğüm noktası gibi. Son derece keskin bir arazi yapısı var. Böyle bir alanda etki ortaya koyuyorsunuz. Son derece zor bir alan. Geçmişte tümenleri yutar dediğiniz bir alanda Mehmetçiğin alan hakimiyeti var. Diğer harekatlar da oldukça önemli. Bizimle Pençe Harekatlarıyla peşmergeler arasında PKK'nın kontrol ettiği alanlar var. Buralardan güç alıyor. Gerek Türkiye'de, Suriye'de, Irak ve İran'da etkinin kökeninde bu alanlar var. 'Buranın hakimi benim' dediği alanlar buralar. Kendisini en üstün hissettiği alanda vuruyorsunuz, bir etki odaklı harekat aynı zamanda. Burada kalır mı? Kalmaz. Bunun daha ileri adımları var. Harekat başka alanlara sıçrayacak tabii. Gara, Zap'ın alanları.. Haftanin bölgesinin ilerisindeki alanlar, günü geldiğinde Kandil, Sincar, Mahmur belki... Aşağıda bir Türkmen coğrafyası var. Kıyasıya kavga var, orada kardeşlerimiz yaşıyor. Sincar'ın komşusu Telafer. Yüzde 97'si Türkmen... Türkiye kendi bekası adına, bölgenin istikrarı adına. Sayın Erdoğan çok önemli bir cümle kurdu, 'Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok'...''