GündemİYİ Parti'den yerel seçim kararı! CHP'nin iş birliği teklifine yanıt...

İYİ Parti'den yerel seçim kararı! CHP'nin iş birliği teklifine yanıt...

04.12.2023 - 19:07 | Son Güncellenme:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etmişti. İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplanmıştı. Gelen son dakika bilgisine göre İYİ Parti, yerel seçimlerde iş birliği için kararını verdi.

İYİ Partiden yerel seçim kararı CHPnin iş birliği teklifine yanıt...

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etmişti. İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplanmıştı. Gelen son dakika bilgisine göre İYİ Parti, yerel seçimlerde iş birliğine 'Hayır' kararı çıktı.

Haberin Devamı

'35 HAYIR, 15 EVET OYU ÇIKTI'

CNN TÜRK muhabiri Melike Görür, "İYİ Parti Genel İdare Kurulu kararını verdi ve CHP'nin o teklifine hayır kararı çıktı. Gizli oylama yapıldı. Toplantı saatler sürdü. Saat 15.00'da başlamıştı şu dakika itibariyle de tamamlandı. Toplantının sonunda da gizli oylamaya geçildi. Gizli oylama neticesinde de 35 hayır, 15 evet oyu çıktı CHP'nin iş birliği teklifine karşılık. Yani İYİ Parti tam anlamıyla kararını vermiş oldu. Bugün uzun süren toplantılar yapıldı. Meral Akşener hem milletvekilleriyle hem de başkanlık divanıyla bir araya geldi. O toplantıda da herkes kendi görüşünü, iş birliği yapılıp yapılmamasını konusunda görüşlerini belirttiler. Bu çerçevede de yarı yarıya bir durum olduğu belirtiliyordu. Ancak Genel İdare Kurulu'nda oylama sonucuna baktığımızda yarı yarı bir durum olmadığını söylemek mümkün. " dedi.

Haberin Devamı

KÜRŞAD ZORLU'DAN AÇIKLAMA

Partisinin Genel İdare Kurulu Toplantısı’nın ardından parti genel merkezinde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, gelecek yerel seçimlerde İYİ Parti’nin herhangi bir ittifak içerisinde olmadan seçimlere gireceğini duyurdu. Zorlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’in 2024 seçimlerinde iş birliği yapma teklifini hatırlatarak, “Bu çerçevede Genel İdare Kurulumuz bugün toplanarak, söz konusu teklife ilişkin nihai bir karara varmıştır. Ancak öncelikle aracılığınızla şu görüşlerimizi milletimizle paylaşmak istiyoruz. İYİ Parti, milletimizin kutuplaştırıldığı böylesine bir dönemde kendisine çıkış yolu aradığı bir zamanda Türk avazı, umut çığlığı olarak kurulmuş ve bugünlere gelmiştir” ifadelerini kullandı.

"GENEL İDARE KURULUMUZ, 2024 YEREL SEÇİMLERİNE İYİ PARTİMİZİN HÜR VE MÜSTAKİL OLARAK GİRME KARARINI ALMIŞTIR"

Birkaç günlük süreç içerisinde Genel Başkan Meral Akşener’in pek çok parti organıyla bir araya geldiğine dikkati çeken Zorlu, “Başkanımız geniş katılımlı bir değerlendirme yapmak amacıyla yetkili kurumlarımız, milletvekillerimiz, il ve ilçe başkanlarımızla istişarelerde bulunarak, bu görüşmelerden elde ettiği tespit ve görüşleri de Genel İdare Kurulu üyelerimize aktarma fırsatı bulmuştur. Toplantımızda hemen hemen tüm Genel İdare Kurulu üyelerimiz görüşlerini büyük bir açıklıkla ortaya koymuş ve ardından da oylamaya geçilmiştir. Yapılan oylama neticesinde Genel İdare Kurulumuz, 2024 yerel seçimlerine İYİ Partimizin hür ve müstakil olarak girme kararını almıştır” diye konuştu.

Haberin Devamı

KARAR OY ÇOKLUĞU İLE ALINDI

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zorlu, kararın oy çokluğu ile alındığını belirterek, “Bu kararın bir özelliği var. Getirilen bir teklif genel başkanımız tarafından Genel İdare Kurulumuza yansıtıldı, değerlendirilmek üzere getirildi. Orada da bu karar bu şekilde oylandı ve çıktı. Tartışmaya o anlamda kapalı” diye konuştu.