Gündem Son dakika... Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin davada karar

Son dakika... Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin davada karar

22.01.2024 - 16:37 | Son Güncellenme:

Ünlü sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili 20 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme Kadir Yasak ve Ali Yasak’ın da arasında olduğu 4 sanığı, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Tutuklu 3 sanık ise kararla birlikte tahliye edildi.

İstanbul Bakırköy’de meydana gelen olayda, Beşiktaş Jimnastik Kulübü eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken’in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu sahibi olduğu balık restoranında silahlı saldırıya uğramıştı. Mahmutyazıcıoğlu olay yerinde hayatını kaybederken, şoförü de yaralanmıştı.

Haberin Devamı

Olayın ardından tetiği çekenlerin de aralarında olduğu 20 kişi hakkında dava açıldı. Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugün yapılan duruşmasına tutuklu ve tutuksuz sanıklar avukatlarıyla birlikte katıldı. Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu da avukatlarıyla birlikte duruşmada hazır bulundu. Sanık ve avukatları önceki celse verilen esasa ilişkin mütalaaya ilişkin son savunmalarını yaptı.

“KASTEN ÖLDÜRME OLMADIĞINA SİZİ İNANDIRAMADIM”

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu vuran sanık Kadir Yasak, olay anında yere doğru ateş ettiğini söyleyerek, “Böyle bir olay yaşandığı için çok pişmanım. Ben kasten öldürme olmadığına sizi inandıramadım galiba ama az ceza almak için demiyorum. Olayın aslı budur. Ben öldürme suçunu kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

Haberin Devamı

“O İNSANI ORADAN UZAKLAŞTIRDIM”

Kadir Yasak’ın ağabeyi olan ve Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu sürüklediği görüntüleri ortaya çıkan Ali Yasak ise, hakkında gerçek olmayan iddialarda bulunulduğunu söyleyerek, “2 yıldır tutuklu kalmama neden olan iddianamede aleyhime hiçbir şey yok. Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile görüşmeye gittiğimde üzerimde silah yoktu. Ben o insanı oradan uzaklaştırdım.  Kendimi siper ettim ama yine de mahkemeyi inandıramadım” dedi. Diğer sanıklar da tahliye ve beraatlerini talep etti. Alınan savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı.

4 SANIĞA MÜEBBET

Mahkeme Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu vuran Kadir Yasak’ı, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Cezada herhangi bir indirim uygulanmadı. Kadir Yasak ayrıca, “kasten yaralama”, “yağma” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından da 15 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu vurulduktan sonra sürükleyen Ali Yasak’ı da “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ali Yasak ayrıca, “kasten yaralama” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından da 6 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Seccad Yeşil ve Serkan Dagman’ı da, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Seccad Yeşil ayrıca, “yağmaya teşebbüs” ve “kasten yaralama” suçlarından da toplamda 13 yıl, Serkan Dagman ise, “kasten yaralama” suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haberin Devamı

3 SANIĞA TAHLİYE

Sanık Abdülkadir Kara, “kasten öldürmeye yardım etme” suçundan 10 yıl, “kasten yaralamaya yardım etme” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün ve “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Mahkeme sanığın tahliyesine hükmetti. Ayrıca sanık, Kerem Öztürk, yağmaya teşebbüsü azmettirme” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası alarak tahliye edildi. Sanık Gökhan Karakan’ın da, “yağmaya teşebbüs” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliyesine karar verildi.

Mahkeme 7 sanığı, “suçluyu kayırma” suçundan 5 ay hapis cezası, 3 sanığa ise bu suçtan 3 bin lira adli para cezası verdi. Diğer 3 sanığın ise tüm suçlardan beraatlerine karar verildi.