Geri Dön

Son dakika... Suriye'de Türk Kızılay aracına alçak saldırı! 1 personel şehit

Gelen son dakika haberine göre; Suriye’nin kuzeyinde seyir halindeki Türk Kızılay aracına düzenlenen silahlı saldırıda bir Kızılay personeli şehit oldu, bir personel yaralandı.

Son dakika... Suriye'de Türk Kızılay aracına alçak saldırı! 1 personel şehit

Suriye'nin kuzeyinde görevli Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araca düzenlenen silahlı saldırıda, bir personel şehit oldu, bir personel de yaralandı.

Türk Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre, üzerinde ve tavanında belirgin bir şekilde Kızılay amblemi bulunan seyir halindeki Türk Kızılay aracına, Çobanbey- El-Bab arasında, plakasız iki araç içeresinden yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafetli kişiler tarafından çapraz ateş açıldı.

Saldırı sonucu araçta bulunan Kızılay El-Bab Sevgi mağazasında çalışan bir Türk Kızılay personeli şehit oldu, bir personel de yaralandı. Bir kişi de saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Çobanbey'de tedavi altına alınan yaralı personelin hayati tehlikesinin bulunmadığı ve ilk tedavisinin ardından Türkiye'ye sevk edileceği belirtildi.

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık hain saldırı sonrası yaptığı açıklamada, 'Bölgede faaliyetlerimiz taraf gözetmeksizin sürecek' dedi.

Saldırı haberi üzerine bölgeye giden Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Son dakika... Suriyede Türk Kızılay aracına alçak saldırı 1 personel şehit

AİLESİNE ACI HABER VERİLDİ

Suriye’nin El-Bab bölgesinde görev yapan Türk Kızılay’ına ait araca düzenlenen saldırıda Düzce Kan Merkezi’nde görevli Mehmet Arif Kıdıman (40), şehit oldu. Kıdıman’ın, Kalıcı Konutlar Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan evindeki ailesine acı haber İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan ve Kızılay Düzce Şubesi Başkanı Halil Aydın tarafından verildi. Haberi alan aile sinir krizi geçirirken, sağlık ekipleri de hazır bulunduruldu.

'YARDIM İÇİN ÇIRPINAN İNSANLARA BU ŞEKİLDE HAİNCE VE KALLEŞÇE SALDIRI'

Kızılay Düzce Şubesi Başkanı Halil Aydın yaptığı açıklamada, "Edindiğimiz bilgilere göre El-Bab Kızılay Sevgi Mağazaları'nda görevli personelimizin bulunduğu, ön tarafında ve tavanında Kızılay amblemi bulunan araca iki araç içerisinden çapraz ateşe tutulmak suretiyle silahlı saldırı gerçekleşti. El-Bab bölgesindeki bu saldırıda 1 personelimiz hafif yaralandı, 1 personelimiz yara almadan kurtuldu ama 1 kardeşimizi maalesef kaybettik. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

'HAİNCE VE KALLEŞÇE SALDIRIYI KINIYORUZ'

Aydın, masum insanlara hizmet götürüldüğünü belirterek, "Bununla ilgili kınama mesajları geliyor. Bunu lanetliyoruz. Her şeyden önce terör saldırısı ve en masum insanlara yardım götürmeye çalışan bir yardım kuruluşundan bahsediyoruz. Uluslararası yardım kuruluşu ve savaş halinde dahi dokunulmazlığı olan uluslararası anlaşmalara göre dokunulmazlığı bulunan bir kurum. Bu kurumun aracı hem yanlarında hem tavanında hem önünde çok açık ve net şekilde amblemleri olan ve sadece yardım amacıyla buraya gitmiş. Yardım için çırpınan insanlara bu şekilde haince ve kalleşçe saldırıyı gördük. Ama terörist işte, kalleşler. Kalleşçe kendilerine yakışan bir davranışta bulundular. Hepsini lanetliyoruz, kınıyoruz. Allah böyle acıları bir daha bizlere yaşatmasın" dedi.

Fuhuş için gizli geçit yapmışlarTrabzon'un Ortahisar ilçesinde Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ahlas Masası ekipleri tarafından bir otele düzenlenen baskında fuhuş yapan yabancı uyruklu kadınları gizlemek için hazırlanan kalorifer peteklerinin arkasındaki gizli geçit dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber