Geri Dön

Tekvin Ne Demek? Tdk'ya Göre Tekvin Etmek Ne Demektir?

Tekvin, Türkçede sıklıkla kullanılmakta olan kelimelerden bir tanesidir. Dini anlamı ile sıkça tercih edilmekte olan tekvin kelimesinin ne demek olduğunu öğrenebilir, siz de cümlelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. TDK'ya göre tekvin ne demek ve kısaca kelime anlamı nedir, sizler için derledik.

Tekvin Ne Demek? Tdk'ya Göre Tekvin Etmek Ne Demektir?

Arapçadan dilimize geçmiş olan tekvin kelimesi, 'var etme, yaratma, oluşturma, meydana getirmek anlamına gelmektedir.

Tekvin Ne Demek?

Dilimizde genellikle, İslami anlamı ile karşımıza çıkmakta olan tekvin kelimesi, Arapçada kökünden gelmektedir. Anlam bakımından, bazı dini kaynaklara göre, 'yoktan var etmek, icat etmek, yaratmak, vücuda getirmek; diye açıklanmaktadır. Bazı değişik kaynaklarda ise, 'Allah'ın sekiz mucizesinden yaratma sıfatlı olandır.

TDK'ya Göre Tekvin Etmek Ne Demektir?

TDK kaynaklarına göre, tekvin etmek kelimesinin tek anlamı yaratmaktır. Yüce Allah'ın yarattığı varlığı en eksiksiz ve mükemmel şekilde yaratması, yoktan var etmesi anlamında Allah'ın sıfatlarından bir tanesi anlamını taşımaktadır. Ayrıca, Yahudilerin dini kitabı Tevrat'ın yaratılış konularından bahseden ilk bölümü de yine tekvin kelimesinin içerisinde barındırır. Allah'ın Adem'den başlayarak, yoktan var etmesi anlamlarını taşır.

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet