GündemTSK unsurları Libya’da

TSK unsurları Libya’da

07.01.2020 - 07:50 | Son Güncellenme:

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Libya Tezkeresi’nin TBMM’den geçmesiyle, resmen intikallerine başladı.

TSK unsurları Libya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk-Kanal D ortak yayınında yaptığı açıklamada, askerlerin peyderpey gitmeye başladığını ve TSK’nın Libya’da bir harekat merkezi kuracağını açıkladı. Erdoğan, korgeneral rütbesinde bir generalin bu operasyonu yöneteceğini söyledi. Radar ve hava savunma sistemleri konusunda uzman bir ekibin, hava savunma ve elektronik harp sistemleri ile Trablus’a ayak bastığı öğrenildi.

Haberin Devamı

El Cezire’ye konuşan Libya Ordusu’ndan askeri yetkili Nasir Amar, “Sinyal bozma ve hava savunma konusunda uzmanlaşmış seçkin bir Türk ekibin Libya’ya geldiğini” söyledi. Libya ordusu kaynakları, “Ekiple birlikte hava savunma sistemleri, gelişmiş teknolojik silahlar ve sinyal karıştırıcı silahların” da bulunduğunu belirtti. UMH’ye yakın kaynaklar, radarları karıştıran Koral Elektronik Harp Sistemi ile MİLKAR-3A2 karıştırma sisteminin Libya’ya getirildiğini öne sürdü.

TSK, Libya’da kuracağı harekât merkeziyle, bölgedeki tüm operasyonları yönetim ve koordinasyonu tek elden yürütecek. TSK, ilk planda, milis güçlerden oluşan UMH unsurlarının, eğitim ve donanımlarına ağırlık verecek. Bu güçler arasında koordinasyonun artması ve düzenli ordu şeklinde hareket etmesi sağlanacak. TSK’nın muharip unsurları da görev yapacak. Ancak bu unsurlar gerek kalmadıkça sıcak çatışmaya girmeyecek.