Gündem Türkiye'den Hamas Lideri Haniye'ye başsağlığı! 'İsrail hesabını verecek'

Türkiye'den Hamas Lideri Haniye'ye başsağlığı! 'İsrail hesabını verecek'

10.04.2024 - 19:25 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, İsrail saldırısında şehit olan 3 oğlu ve torunları için Hamas Lideri Haniye'ye arayarak başsağlığı diledi. İsmail Haniye ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Erdoğan, İsrail’in işlediği insanlık suçlarının hesabını hukuk önünde mutlaka vereceğini ifade etti.

Türkiyeden Hamas Lideri Haniyeye başsağlığı İsrail hesabını verecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile telefonla görüşüp, başsağlığı dileklerini iletti. İletişim Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Heniyye'ye üç çocuğu ve üç torununun İsrail saldırısında şehit olması nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in işlediği insanlık suçlarının hesabını hukuk önünde mutlaka vereceğini ifade etti" denildi.

Haberin Devamı

BAKAN FİDAN'DAN BAŞSAĞLIĞI GÖRÜŞMESİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas lideri İsmail Haniye ile telefonda görüştü. Bakan Fidan, İsrail saldırısında şehit olan 3 oğlu ve torunları için Haniye'ye başsağlığı diledi.

MİT BAŞKANI KALIN'NDAN TAZİYE TELEFONU

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre; Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin İsrail saldırısında çocukları ve torunun şehit olması nedeniyle Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Haniye'yi arayarak başsağlığı diledi.

Ayrıca MİT Başkanı İbrahim Kalın telefon görüşmesinde Haniye'ye ile Gazze'de kötüleşen insani durum, İsrail'in hukuk tanımaz saldırıları, ateşkes görüşmeleri ve esir takası müzakerelerine ilişkin görüştü. Kalın Türkiye'nin Filistin'in yanında olmaya devam edeceğini de ifade etti.

Haberin Devamı

CEVDET YILMAZ'DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Hamas Siyasi Büro Başkanı sayın Heniyye'ye üç çocuğu ve üç torununun Bayramın ilk gününde İsrail saldırısında şehit olması nedeniyle başsağlığı diliyorum.

İsrail yönetimi bu insanlık dışı saldırılarının hesabını uluslararası hukuk önünde er veya geç verecektir.

Bu vesileyle çocuklar başta olmak üzere hunharca katledilen tüm Filistinli şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum.

Daha fazla masum sivil katledilmeden ateşkes sağlanması ve kalıcı barış için uluslararası toplumu bir kez daha samimi gayret sarfetmeye davet ediyoruz.

Ülkemiz her zaman olduğu gibi sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Filistin davasının ve Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir.

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ'TAN TAZİYE TELEFONU

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile telefonda görüştü.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Heniyye’ye, İsrail saldırısında üç çocuğu ve üç torununun şehit olması nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, şehadet haberini almasının ardından Haniyye’nin gösterdiği metin duruşun bütün İslam ümmetine ve insanlığa örnek olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail’in hastaneleri bombalayarak, insanları öldürerek, Gazze halkını açlığa ve susuzluğa terk ederek işlediği bütün insanlık suçlarının hesabını hukuk önünde mutlaka vereceğini belirtti.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.Oğulları ve torunları katil siyonistlerin vahşi saldırısında şehid edilen Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'ye sabır ve başsağlığı diliyoruz.Gazze halkı şehitler vererek insanlığı diriltmeye devam ediyor...

Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye’nin 3 çocuğu ve 3 torunu İsrail saldırısında hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye 3 çocuğu ve 3 torunu hayatını kaybetti. Haniye, "Düşman, oğullarımı öldürerek pozisyonumuzu değiştireceğimizi düşünüyorsa hayal görüyor demektir" dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 187 gündür devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Şati Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye 3 çocuğu ve 3 torunu hayatını kaybetti. Haniye, yaptığı açıklamada, oğullarının ve torunlarının İsrail saldırısında hayatlarını kaybettiğini doğrulayarak, öldürülen çocuklarının Hazem, Amir ve Muhammed olduğunu söyledi. Haniye, "Bu acı ve kanla halkımız, davamız ve ulusumuz için umut, gelecek ve özgürlük oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Haniye, İsrail’in ölüm, yıkım ve yok etme yoluyla alamadığını müzakerelerde de alamayacağını vurgulayarak, "Düşman, oğullarımı öldürerek pozisyonumuzu değiştireceğimizi düşünüyorsa hayal görüyor demektir" dedi.

Haniye, ayrıca İsrail saldırılarında bugüne 60 aile üyesinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Gazze topraklarında her şeyin ihlal edildiğini gördük. Etnik temizlik ve soykırım savaşı var. Kitlesel yer değiştirme var" dedi.