Geri Dön
GündemÜniversite sınavı ne zaman? 2019 YKS (TYT-AYT-YDT) sınav tarihleri

Üniversite sınavı ne zaman? 2019 YKS (TYT-AYT-YDT) sınav tarihleri

2019 Üniversite sınavı(YKS) için başvurular, 12 Şubat - 6 Mart 2019 tarihleri arasında alındı. Üç ayrı oturumdan oluşan YKS, TYT-AYT ve YDT olarak gerçekleştirilecek. Peki YKS bu yıl hangi tarihlerde uygulanacak?

Üniversite sınavı ne zaman? 2019 YKS (TYT-AYT-YDT) sınav tarihleri

YKS'nin üç ayrı oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) , Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olarak uygulanacak. ÖSYM tarafından gerçekleşecek olan YKS için heyecan dorukta. İşte 2019 YKS sınavına katılacak olan adayları yakından ilgilendiren bilgiler...

YKS NE ZAMAN?

TYT NE ZAMAN?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tarihi: 15 Haziran 2019 (Cumartesi),
Sınav Saati ve Sınav Süresi : 10:15, 135 dakika

AYT NE ZAMAN?

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Tarihi: 16 Haziran 2019 (Pazar)
Sınav Saati ve Sınav Süresi : 10.15, 180 dakika

YDT NE ZAMAN?

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Tarihi: 16 Haziran 2019 (Pazar),
Sınav Saati ve Sınav Süresi : 15.45, 120 dakika

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?

TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. TYT’de uygulanacak testler ve kapsamları, Tablo 1A’da gösterilmiştir.

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS’de uygulanacak testler ve soru sayıları Tablo 1B’de gösterilmiştir. Adaylar sınavda, öğretim programları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen, okullara bildirilen ve kamuoyuna duyurulan “(ÖSYM Tarafından 2019 Yılında Gerçekleştirilecek TYT ve AYT Sınavlarına Esas) Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar”daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu olacaklardır. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak 2019-AYT ve/veya 2019-YDT’ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur. Yükseköğretim programlarının puan türleri, Tablo 4’te verilmiştir. Bu programların puan türlerinin hesaplanmasında hangi testlerin kullanılacağı Tablo 1E’de gösterilmiştir. Adaylar, Tablo 1E’yi inceleyerek hangi testleri cevaplamaları gerektiğini belirleyebileceklerdir.

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet