Geri Dön

Yasak saatleri ne zaman? LGS için uygulanacak sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor? Yasak kaçta bitiyor?

Milyonlarca öğrenci bugün LGS sınavına giriyor. Son dakika olarak öğrencilerin rahat etmesi ve ulaşımda yoğunluk olmaması için Bakanlık belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. Peki yasak saatleri ne zaman? Yasak kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? Yasak devam ederken marketler açık olacak mı? Hepsi haberimizde

Yasak saatleri ne zaman? LGS için uygulanacak sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor? Yasak kaçta bitiyor?

Öğrencilerin LGS sınavına girmesine çok az bir zaman kaldı. Öğrenciler ve veliler sınava rahat girebilsin diye Bakanlık bazı tedbirler aldı. 

BUGÜN YASAK VAR MI? YASAK SAATLERİ NE ZAMAN?

Genelgeye göre; LGS'nin yapılacağı 20 Haziran 2020 Cumartesi günü 09.00 ile 15.00 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde vatandaşları sokağa çıkmaları kısıtlandı. Anı şekilde 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında istisnalar hariç 81 ilde bulunan vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

Yasak saatleri ne zaman LGS için uygulanacak sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor Yasak kaçta bitiyor

YASAKTAN KİMLER MUAF TUTULUYOR?


Gerek LGS gerekse YKS'ye girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. LGS ve YKS sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak. Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

MARKETLER, BAKKALAR AÇIK OLACAK MI?

Genelgeye göre; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün v saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Vatandaşlar, ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecek. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesini sağlayacak kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, belirlenecek akaryakıt istasyonları, lastik tamircisi, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, oteller ve konaklama yerleri, gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri açık olacak.


Meteor yağmurunu Erciyes Dağı'nda izledilerKayseri'deki gökyüzü tutkunları, meteorların en görkemli gösterilerinden biri olan "Perseid meteor yağmuru"nu Erciyes Dağı'nın 2 bin 650 metre yüksekliğinde izlediler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber