Geri Dön

YKS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? 2019 TYT-AYT-YDT sınav sonuçları tarihi

Üniversite sınavı üç ayrı oturumda gerçekleştirildi. 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde uygulanan YKS (TYT-AYT-YDT) şeklinde yapıldı. Üniversite sınavına katılan adaylar, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. İşte ÖSYM'nin sınav takviminde yer alan o tarih...

YKS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? 2019 TYT-AYT-YDT sınav sonuçları tarihi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 15-16 Haziran günlerinde gerçekleşti. YKS sınavı ardından adaylar, YKS sonuçları için arayışa koyuldu. ÖSYM, 2019 sınav takviminde YKS sınav sonuçlarının tarihine yer verdi.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversiite sınavı (YKS) sonuçları, 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

YERLEŞTİRME

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan merkezî yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan özel yetenek sınavıyla seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılır. Merkezî yerleştirme yöntemi aşağıda açıklanmıştır. Özel yetenek sınavı ile seçme yöntemi ise 6. maddede anlatılmaktadır.

Merkezî yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına; YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir. 2019 yılında, YKS sonuçlarına göre yapılacak merkezî yerleştirmede, 2019 yılı yerleştirme puanları ile 2019 yılı için hesaplanmış ek puanlar kullanılacaktır.

Tablo 3C, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanla yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Tablo 3A ve Tablo 3B.1, ortaöğretimdeki bazı alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen ek puan uygulanacak lisans programlarını göstermektedir. Adayların hangi yükseköğretim programları için ek puanlarının hesaplanacağını öğrenebilmeleri için Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de alanlarını bulmaları ve bu alanların karşısındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için YKS’de en az kaç puan almak gerektiği Tablo 1F ve Şekil 5’de gösterilmiştir. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sırasının ne olması gerektiği ise Tablo 1G’de yer almaktadır. Sınava giren adayların yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri birlikte yapılacaktır. Yerleştirme sonuçları YÖK’e elektronik ortamda iletilecektir.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu programlara kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. Ek Yerleştirme Ücreti, 20,00 TL’dir.

Bakan Berat Albayrak paylaştı! 'Daima yanındayız'Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından #ÇiftçimizMilliDeğerimiz etiketiyle paylaşımda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber