Geri Dön

YKS tercih kılavuzu! Üniversite tercihleri nasıl yapılır?

2019 YKS tercihleri için beklenen süre başladı. Bugün itibariyle başlayan tercih işlemleri 29 Temmuz'a kadar devam edecek. Üniversite adayları sınavdan aldıkları puanlara göre önlisans ve lisans bölümlerini tercih edebilecek. İşte YKS tercihleri ile ilgili merak edilenler...

YKS tercih kılavuzu! Üniversite tercihleri nasıl yapılır?

ÖSYM YKS tercih kılavuzunu yayınladı. Bugün başlayan tercih işlemleri 2019 tercih kılavuzuna göre alınacak. Peki, YKS üniversite tercihi nasıl yapılır?

YKS TERCİHLERİ BAŞLADI

ÖSYM tarafından yapılan 2019-YKS'de adayların tercihleri alınmaya başladı. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercihte bulunacak.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nin (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 29 Temmuz'a kadar ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek. İşlemlerini tamamlayan adaylar, belirlenen süre içerisinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

Adayların, işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alması gerekiyor.

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz netleşmedi.

Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

 

Zanlı adliyeye sedyeyle geldi!Antalya’da, kendisini durdurmaya çalışan 2 polis memurunu bıçakla yaralayan Mehmet Fatih Ö., sedye ile getirildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Zanlı tedavisinin devamı için yeniden hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber