Boris Johnson

Boris Johnson

Britanyalı muhafazakar politikacı ve gazeteci. Londra Belediye Başkanı olan Johnson, daha önce Henley milletvekilliği görevinde bulundu. Ayrıca The Spectator dergisinde editör olarak çalıştı.Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra The Times'da kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph'a gecti. 1999'da The Spectator dergisinde editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde House of Commons'a seçildi ve ülkenin en yüksek profile sahip politikaciları arasında yerini aldı.Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in öz torunu Stanley Johnson'un oğludur. İngiltere Muhafazakar Parti Henley milletvekili iken girdiği mahalli seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçilmiştir.

Boris Johnson haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 930 boris johnson haberi bulunmuştur.

Son dakika | İrandan düşürülen uçak açıklaması: Duyduğumda keşke ölseydim dedim
Son dakika | İran'dan düşürülen uçak açıklaması: Duyduğumda 'keşke ölseydim' dedimDünyayı şoke eden uçak kazasında flaş gelişmeler yaşanıyor. Gelen son dakika bilgisine göre İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın "yanlışlıkla" füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı, "Kazayı duyduğumda 'keşke ölseydim' dedim. Tüm sorumluluğu üstleniyoruz, cruise füzesi sanıldığı için vuruldu" dedi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de hava savunma sistemi tarafından "yanlışlıkla" düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı için özür diledi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, "Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır" açıklamasını yaptı. Öte yandan İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızaifer, Ukrayna’ya ait düşürülen yolcu uçağının kara kutusunun okunması için İran'da yeterli imkanların bulunmadığını belirterek kara kutunun Fransa'ya gönderileceğini söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, saat vererek, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi telefonla arayacağını bildirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Macron, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gidecek. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran'ın Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürdüğünü açıklamasının önemli bir adım olduğunu belirterek, uluslararası soruşturma çağrısı yaptı.
11.01.2020Dünya

Yazar Sonuçları