14 Gün

14 Gün

Son dakika 14 gün haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan 14 gün gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan 14 gün haber sayfamızda...

14 Gün

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 38.508 14 gun haberi bulunmuştur.
Bilim Kurulu toplantısı bu hafta yapılacak mı? Gözler Bakan Koca'nın yeni korona önlemleri açıklamasında!
Bilim Kurulu toplantısı bu hafta yapılacak mı? Gözler Bakan Koca'nın yeni korona önlemleri açıklamasında!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı gerçekleştiriliyor. Son toplantı 15 Eylül Çarşamba günü yapılmış ve okullarda PCR testi konusunda detaylar paylaşılmıştı. 'Yeni Bilim Kurulu toplantısı ne zaman, saat kaçta?' soruları peş peşe yönlendiriliyor.
21.09.2021Gündem
Karantinayı ihlal etti, aile hekimine 'Doktorları boş yere dövmüyoruz' dedi
Karantinayı ihlal etti, aile hekimine 'Doktorları boş yere dövmüyoruz' dediEdirne'de, kızı koronavirüse yakalanan ve temaslı karantinasında olması gereken Süleyman Hızmalı, aile sağlığı merkezine giderek, ilaç yazdırmak istedi. Durumu fark edip, ilaç yazmayan Uzm. Dr. Mehtap Büyük Ateş, kendisine "Doktorları boş yere dövmüyoruz" diyen Hızmalı hakkında 'beyaz kod' uyarısı verdi.
21.09.2021Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karantina kararı! Rehber güncellendi
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karantina kararı! Rehber güncellendiGelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberine göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.
21.09.2021Gündem
Bakan Özer: Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok
Bakan Özer: Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yokMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz. Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok. Okulların yüz yüze eğitime ara vermesinde istediğiniz kadar dijital platformları verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ama okul sadece öğretmenin gerçekleştirildiği mekanlar değildir. Öğrencilerimizin psikososyal gelişimlerini tamamladığı, ortak çalışmalar üretebildiği, sıcak yemeklerin yenildiği, kültür, sanat ve spor aktivitelerinin yapıldığı mekanlar. Dolayısıyla yüz yüze eğitimin yerine ikame edilecek hiçbir mekanizma yoktur." dedi.
20.09.2021Gündem
Çocuklarda koronavirüs ve grip arasındaki farklar
Çocuklarda koronavirüs ve grip arasındaki farklarÇocuğunuz öksürüyor, boğaz ağrısı olduğunu söylüyor ve ateşini ölçtüğünüzde sürekli yüksek çıkıyor… Bu durumda ilk aklınıza gelen Covid -19 enfeksiyonu olabilir. Ancak bu mevsimde grip ve diğer üst yolunum yolu enfeksiyonlarının da görüldüğünün unutulmaması gerekiyor. Özellikle okulların açılması ile birlikte çocuğunda hastalık belirtisi görülen her ailenin en önemli endişesi Covid oluyor. Peki bu iki hastalık birbirinden nasıl ayrılıyor, ayırıcı tanı için neler yapılması gerekiyor, PCR testinin bu konudaki önemi ve ailelerin Covid ile grip konusunda alması gereken önlemler neler? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Serap Sapmaz, çocuklarda Covid-19 ve grip belirtileri hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: İstanbul'da bile bu yaz 18 kez yaşandı!
Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: İstanbul'da bile bu yaz 18 kez yaşandı!İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha da fazla hissetmeye başladık. Yapılan son araştırmaya göre, sıcaklığın 50 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı son 40 yılda tam iki katı arttı. Peki, bu ne anlama geliyor, önemli bir iklim kriziyle mi karşı karşıyayız? Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: "Geçtiğimiz 10 yıl dünyanın en sıcak 10 yılı oldu. Önemli bir iklim krizi var, hatta bu krizi iliklerimize kadar yaşıyoruz. Küresel ısınma artış hızının 2 dereceyi aşmaması gerekiyor. Eğer 2 dereceyi geçerseniz freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidersiniz..." Küresel ısınmanın etkilerine bakmak için 'tropik gece' ölçümlerine bakılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şen, "Tropik gece minimum sıcaklığın 20 derecenin üzerinde olduğu derecedir. Tropik gece, güneş doğmadan iki saat önce ölçülür. Türkiye'de tropik gece sayılarında artış var. İstanbul'da bile bu sene temmuz ve ağustos aylarında 18 gece tropik gece olarak yaşandı" diye konuştu.
20.09.2021Gündem
“Hem kendimi hem bebeğimi korumak için aşı oldum”
“Hem kendimi hem bebeğimi korumak için aşı oldum”Zeynep İşman - Delta varyantı ve Kovid pozitif hasta sayılarındaki yükselişle birlikte, hamile kayıpları ve yoğun bakım yatışları da çok arttı...
19.09.2021Pazar
Son dakika... Hafta sonu eğitimi yapılacak mı? Bakan Özer'den açıklama
Son dakika... Hafta sonu eğitimi yapılacak mı? Bakan Özer'den açıklamaGelen son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin önemli bilgiler verdi. Hafta sonu eğitimi yapılacak mı? sorusuna yanıt veren Bakan Özer, 'Hafta sonu eğitim gibi sistematik bir yaklaşımımız yok. Sorun bazlı okullarda çözümler üretiyoruz.' dedi.
18.09.2021Gündem
Tam aşı olana karantina yok
Tam aşı olana karantina yokSağlık Bakanlığı’nın hazırladığı “Kovid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi”nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı.
18.09.2021Gündem
Son dakika... 5 kilogramlık altın kullanılarak tarihi Dört Ayaklı Minare ve elbiseler tasarlandı
Son dakika... 5 kilogramlık altın kullanılarak tarihi Dört Ayaklı Minare ve elbiseler tasarlandıDiyarbakır'da düzenlenen "4. Mezopotamya Jewellery Show"da firmalar tarafından altından yapılan Dört Ayaklı Minare ve elbiseler dikkati çekti. Dört ayaklı minarenin 18, elbiselerin ise 14 gün sürdüğü belirtildi.
18.09.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı duyurdu! Negatif ve aşılı temaslıya karantina yok
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı duyurdu! Negatif ve aşılı temaslıya karantina yokSağlık Bakanlığı 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi'nde yapılan değişiklikle tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak; 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.
17.09.2021Gündem
ABD'de federal mahkemeden ortalığı karıştıran göçmen kararı
ABD'de federal mahkemeden ortalığı karıştıran göçmen kararıABD federal mahkemesi, Biden yönetiminin, ABD-Meksika sınırında tutuklanan çocuklu göçmen aileleri halk sağlığı gerekçesiyle sınır dışı etmesini engelleme kararı aldı. Federal mahkeme, Kovid-19 salgını nedeniyle Meksika sınırından göçmen ailelerin geri çevrilmesinin engellenmesine hükmetti. Teksas Valisi Greg Abbott, Biden yönetimini ihmalle suçlayarak, Meksika sınırında 6 giriş noktasını kapatma talimatı verdi.
16.09.2021Dünya
Son dakika... Nusaybin'de 2 mahalle karantinaya alındı
Son dakika... Nusaybin'de 2 mahalle karantinaya alındıMardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Bahçebaşı ve Çatalözü mahalleleri, artan koronavirüs vakaları nedeniyle karantinaya alındı. İlçe Sağlık Müdürlüğü ise karantina süresince aşı sırası gelenlere, mobil aşı ekiplerince aşılarının evlerinde yapılabileceğini duyurdu.
16.09.2021Gündem
Özer: Yüz yüze eğitime ara veren okul yok
Özer: Yüz yüze eğitime ara veren okul yokMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dün Diyarbakır’da bir dizi ziyarette bulundu. Bakan Özer, Diyarbakır Valiliği’ni ziyaretinde, “Bugün itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleriyle belirlemiş olduğumuz herhangi bir vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren hiçbir okulumuz bulunmamaktadır. Bunu özellikle tekrar etmek isterim. 71 bin 320 okulumuzdan hiçbir okulumuzun tüm sınıfları yüz yüze eğitime ara vermemiştir” dedi.
16.09.2021Eğitim
Son dakika: Bakan Koca'dan 'tarama testi' açıklaması: Onay gerekiyor
Son dakika: Bakan Koca'dan 'tarama testi' açıklaması: Onay gerekiyorSon dakika haberine göre; Bilim Kurulu bir kez daha Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Kritik konuların ele alındığı toplantı sonrası açıklama geldi. Koca 'pazartesi günü başlıyor' diyerek haritadaki flaş değişikliği duyurdu. Öte yandan Koca, "Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir." ifadelerini kullandı. İşte detaylar...
15.09.2021Gündem
Bakan Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması
Bakan Özer'den yüz yüze eğitim açıklamasıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Diyarbakır Valiliğini ziyaretinde, "Bugün itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleriyle belirlemiş olduğumuz herhangi bir vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren hiçbir okulumuz bulunmamaktadır. Bunu özellikle tekrar etmek isterim. 71 bin 320 okulumuzdan hiçbir okulumuzun tüm sınıfları yüz yüze eğitime ara vermemiştir." dedi.
15.09.2021Siyaset
50 dereceyi aşan sıcaklar 40 yılda ikiye katlandı
50 dereceyi aşan sıcaklar 40 yılda ikiye katlandıİngiliz yayın kurumu BBC’nin iklim değişikliği araştırmasına göre sıcaklığın 50 derecenin üzerine çıktığı gün sayısı, 40 yılda iki katına çıktı. Araştırmaya göre 1980 ile 2009 arasında termometreler yılda 14 gün 50 derecenin üzerini gösterirken, 2010-2019 yılları arasında bu sıcaklıktaki gün sayısı 26’ya çıktı. Aynı dönemde, 45 derece üzeri sıcaklıklar da yılda ortalama iki hafta daha fazla görüldü.
15.09.2021Gündem
'Kovid-19'a karşı gelişen antikorlar kansere zarar verebiliyor’
'Kovid-19'a karşı gelişen antikorlar kansere zarar verebiliyor’‘Koronavirüsün akciğer kanserini taklit etmesi’ gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren uzmanlara göre Kovid-19’a karşı gelişen antikorlar, kansere zarar verebiliyor. Ancak 14 günde tümörü yok etmesi söz konusu olamaz.
15.09.2021Gündem
Çin'de vakalar görülen şehre erişim kontrolü
Çin'de vakalar görülen şehre erişim kontrolüÇin'de yerel kaynaklı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görüldüğü Fucien eyaletindeki Putien şehrine bağlı yerleşimlere erişim kontrolü uygulanmaya başlandı.
14.09.2021Dünya
Manisa'da pozitif vaka çıkınca sınıf karantinaya alındı
Manisa'da pozitif vaka çıkınca sınıf karantinaya alındıManisa Şehzadeler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde aynı sınıftaki 2 öğrencinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 30 kişilik sınıf karantinaya alındı. Kent genelinde toplamda 3 farklı ilçede 3 farklı okulda 3 sınıf karantinaya alınmış oldu.
13.09.2021Haberler
Pozitif vaka çıkınca sınıf karantinaya alındı
Pozitif vaka çıkınca sınıf karantinaya alındıManisa Şehzadeler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde aynı sınıftaki 2 öğrencinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 30 kişilik sınıf karantinaya alındı. Kent genelinde toplamda 3 farklı ilçede 3 farklı okulda 3 sınıf karantinaya alınmış oldu.
13.09.2021Gündem
Covid-19 akciğer kanserini taklit etti
Covid-19 akciğer kanserini taklit ettiKahramanmaraş’ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.'nin (52) koronavirüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi Covid-19 tedavisi gören N.T.'ye yapılan tetkikler sonucu koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği tespit edildi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini, dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.
12.09.2021Haberler
Çin'in Fucien eyaletinde görülen 24 Kovid-19 vakası alarma yol açtı
Çin'in Fucien eyaletinde görülen 24 Kovid-19 vakası alarma yol açtıÇin'in doğusundaki Fucien eyaletine bağlı Putian şehrinde yerel kaynaklı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının ortaya çıkmasının ardından bölgede geniş çaplı karantina tedbirleri alındı.
12.09.2021Dünya
Dünya tıp literatüründe bir ilk! Covid-19 akciğer kanserini taklit etti
Dünya tıp literatüründe bir ilk! Covid-19 akciğer kanserini taklit ettiKahramanmaraş’ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.'nin (52) koronavirüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi Covid-19 tedavisi gören N.T.'ye yapılan tetkikler sonucu koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği tespit edildi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini, dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.
12.09.2021Gündem
KKTC'den yurt dışından gelenler için PCR testi ve QR kodu kararı
KKTC'den yurt dışından gelenler için PCR testi ve QR kodu kararıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), yurt dışından gelenler için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında son 72 saatte yaptırılmış PCR testi ile QR kodu şartı devam edecek.
11.09.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

koronavirüsson dakika haberlerSON DAKİKAkarantinaaşı

14 Gün ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.