Ali Babacan

Ali Babacan

Türk mühendis, ekonomist, siyasetçi, 2003 ve 2009 arası Bilderberg toplantı üyesi ve iş adamı .   Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23. dönem ve 24. dönem AK Parti Ankara milletvekili olan Babacan, aynı zamanda mevcut 60. hükûmetin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısıdır.   Ali Babacan, 58. ve 59. hükûmetlerde de ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapmış, 60. hükümette 1 Mayıs 2009'a kadar Dışişleri Bakanı olarak görev almış ve Mayıs 2005 ila Ocak 2008 arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevinde bulunmuştur.   Yaşamı 1967 yılında Ankara'da doğdu. 1985'te TED Ankara Koleji'ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden birincilikle mezun oldu.   1990 yılında Fulbright bursu kazanarak, ABD'ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Chicago'da bulunan Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.   1992-1994 yılları arasında, Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara'da özel sektörde iş hayatını sürdürdü.   2001 yılında AK PARTİ Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti; 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretmiştir; Başbakan Yardımcısı olarak hükümette görev yapmaktadır.   Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.   Ali Babacan 14 Mayıs 2009 Atina'da Bilderberg Görüşmesine katılmıştır

Ali Babacan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 6.528 ali babacan haberi bulunmuştur.
CHP Lideri Özgür Özel'den 16 siyasi parti liderine bayram telefonu
CHP Lideri Özgür Özel'den 16 siyasi parti liderine bayram telefonu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve siyasi partilerin liderleriyle telefonda görüştü.
10.04.2024 Gündem
1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy verecek
1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy verecek 18 yaşını dolduran 1 milyon 32 bin 610 gencin ilk kez oy kullanma hakkı elde ettiği seçimde, 30’ü büyükşehir olmak üzere 81 il, 973 ilçe, 390 beldenin yeni belediye başkanı belirlenecek.
31.03.2024 Gündem
Türkiye sandığa gidiyor! Liderler nerede oy kullanacak?
Türkiye sandığa gidiyor! Liderler nerede oy kullanacak? 31 Mart seçimleri için Türkiye sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Siyasi liderlerin ve adayların nerede oy kullanacakları belli oldu.
30.03.2024 Gündem
Ali Babacan'dan 'Her oy çok kıymetli' açıklaması
Ali Babacan'dan 'Her oy çok kıymetli' açıklaması DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde oy kullanacak herkese seslendi.
30.03.2024 Gündem
Ali Babacan: Mutlaka bir sarı kart olmalıdır
Ali Babacan: Mutlaka bir sarı kart olmalıdır DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Hükümeti bir sonraki seçimlerde değiştireceğiz; unutmayalım. Kırmızı kart bir sonraki seçimde. İktidar değişeceği zaman, kırmızı kart gösterilecek" dedi.
15.03.2024 Gündem
'Mazeret üretmemeniz için size kaç seçim lazım'
'Mazeret üretmemeniz için size kaç seçim lazım' DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin aday tanıtım toplantısı için geldiği Çorum’da gazetecilerle bir araya geldi.
11.03.2024 Gündem
‘Türkiye kaynakları bol bir ülke’
‘Türkiye kaynakları bol bir ülke’ DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçim çalışmalar kapsamında Tekirdağ’ı ziyaret etti.
3.03.2024 Gündem
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Zaman, bu siyaset zihniyetini değiştirme zamanı
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Zaman, bu siyaset zihniyetini değiştirme zamanı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "İktidarın da muhalefetin de kavgadan, ayrıştırmadan başka bir siyaseti yok. Artık görelim bunları. Tüm milletime sesleniyorum. Zaman, yeni bir şeyler yapma zamanı" dedi.
29.02.2024 Gündem
DEVA grup için DP’le görüşüyor
DEVA grup için DP’le görüşüyor 14 Mayıs seçimlerinde CHP listesinden TBMM’ye 15 vekil gönderen DEVA Partisi, Meclis’te grup kurmak için bir süredir üç vekili bulunan DP ile görüyordu. Kurumsal düzeydeki görüşmelerin ardından, iki partinin lideri Ali Babacan ve Gültekin Uysal biraraya geldi.
28.02.2024 Gündem
DEVA Partisi ve Gelecek Partisi İl Başkanları istifa etti
DEVA Partisi ve Gelecek Partisi İl Başkanları istifa etti Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Hakan Tokaç, görevinden ve parti üyeliğinden, DEVA Partisi Ankara İl Başkanı Nutku Akın da görevinden istifa etti.
19.02.2024 Gündem
‘Bir belediye veremediniz mi?’
‘Bir belediye veremediniz mi?’ Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP Sözcüsü Deniz Yücel’in kendisi hakkındaki açıklamalarına şu yanıtı verdi:
28.01.2024 Gündem
Ali Babacan yerel seçim kararını açıkladı
Ali Babacan yerel seçim kararını açıkladı Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, çeşitli ziyaretler için geldiği Gaziantep'te açıklamalarda bulundu.
10.01.2024 Gündem
Özel: Gelecek çok güzel olacak
Özel: Gelecek çok güzel olacak CHP lideri Özgür Özel, yeni yıl için video mesaj yayınladı.
1.01.2024 Gündem
Bitmez son yolculuğuna uğurlandı
Bitmez son yolculuğuna uğurlandı Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.
16.12.2023 Gündem
Hasan Bitmez son yolculuğuna uğurlandı
Hasan Bitmez son yolculuğuna uğurlandı Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, İstanbul'da Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
15.12.2023 Gündem
Meclis’in acı günü
Meclis’in acı günü TBMM’de kürsüde yaptığı konuşma sırasında kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan Saadet Partisi milletvekili Hasan Bitmez, dün yaşamını yitirdi. Bitmez’in vefat haberi ile birlikte Genel Kurul’da duygusal anlar yaşandı; Meclis’teki cenaze töreni tüm siyasi partilerin temsilcilerini bir araya getirdi.
15.12.2023 Gündem
Meclis'te fenalaşan milletvekili Hasan Bitmez hayatını kaybetti
Meclis'te fenalaşan milletvekili Hasan Bitmez hayatını kaybetti TBMM Genel Kurulunda fenalaştıktan sonra hastanede tedavi altına alınan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez vefat etti.
14.12.2023 Gündem
SP’li vekil bayıldı görüşme ertelendi
SP’li vekil bayıldı görüşme ertelendi Bütçe görüşmelerinde Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, kürsüdeyken bayılıp kafasını basamaklara çarptı. Doktor vekillerin kalp masajı yaptığı Bitmez’e hastanede anjiyo yapıldı. Bu olay nedeniyle dünkü görüşmeler ertelendi.
13.12.2023 Gündem
Son dakika... TBMM'de konuşma yapan vekil Hasan Bitmez bayıldı, 10 dakika kalp masajı yapıldı
Son dakika... TBMM'de konuşma yapan vekil Hasan Bitmez bayıldı, 10 dakika kalp masajı yapıldı Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, TBMM'de konuşma yaptığı esnada bayıldı. Bitmez'e ilk müdahaleyi doktor olan vekiller yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vekil Bitmez'in sağlık durumu hakkında açıklama yaptı.
12.12.2023 Gündem
Babasından bir ay sonra annesini de uğurladı
Babasından bir ay sonra annesini de uğurladı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın annesi Güner Babacan (75), dün Ankara’da toprağa verildi.
11.12.2023 Gündem
Ali Babacan’ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Ali Babacan’ın annesi son yolculuğuna uğurlandı Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın vefat eden annesi Güner Babacan, son yolculuğuna uğurlandı. Babacan, geçtiğimiz ay da babası Hilmi Babacan’ı kaybetmişti.
10.12.2023 Gündem
Babacan’ın anne acısı
Babacan’ın anne acısı DEVA Partisi lideri Ali Babacan, annesi Güneri Babacan (78) dün yaşamını yitirdi.
10.12.2023 Gündem
Ali Babacan'ın annesi Güner Babacan yaşamını yitirdi
Ali Babacan'ın annesi Güner Babacan yaşamını yitirdi DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın annesi Güner Babacan (75), hayatını kaybetti.
9.12.2023 Gündem
Akşener'den 6'lı masa itirafı: Şimdiki aklım olsa geri dönmezdim
Akşener'den 6'lı masa itirafı: Şimdiki aklım olsa geri dönmezdim İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6'lı masanın detaylarını Trabzon'da anlattı. Bir mahalledeki çay ocağında vatandaşlarla buluşan Akşener, soru üzerine 6'lı masa ile ilgili "Şimdiki aklım olsa geri dönmezdim" ifadelerini kullandı.
8.12.2023 Gündem
İşte Kılıçdaroğlu’nun yeni çalışma ofisi! ‘Partiye sahip çıkın’
İşte Kılıçdaroğlu’nun yeni çalışma ofisi! ‘Partiye sahip çıkın’  CHP’nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisi için Mustafa Kemal Mahallesi’nde hazırlanan çalışma ofisine geçti.
16.11.2023 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Ali Babacan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.