Ali Babacan

Ali Babacan

Türk mühendis, ekonomist, siyasetçi, 2003 ve 2009 arası Bilderberg toplantı üyesi ve iş adamı . Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23. dönem ve 24. dönem AK Parti Ankara milletvekili olan Babacan, aynı zamanda mevcut 60. hükûmetin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısıdır. Ali Babacan, 58. ve 59. hükûmetlerde de ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapmış, 60. hükümette 1 Mayıs 2009'a kadar Dışişleri Bakanı olarak görev almış ve Mayıs 2005 ila Ocak 2008 arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevinde bulunmuştur. Yaşamı1967 yılında Ankara'da doğdu. 1985'te TED Ankara Koleji'ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursu kazanarak, ABD'ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Chicago'da bulunan Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı. 1992-1994 yılları arasında, Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara'da özel sektörde iş hayatını sürdürdü. 2001 yılında AK PARTİ Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti; 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretmiştir; Başbakan Yardımcısı olarak hükümette görev yapmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Ali Babacan 14 Mayıs 2009 Atina'da Bilderberg Görüşmesine katılmıştır

Ali Babacan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 6.072 ali babacan haberi bulunmuştur.
‘Demokrasi âşıklarının adayı’
‘Demokrasi âşıklarının adayı’Altılı masa İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in ev sahipliğinde buluştu. Altı liderin yaptığı ortak açıklamada “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacak” denildi.
4.07.2022Siyaset
6'lı masa 5'inci kez toplandı
6'lı masa 5'inci kez toplandıCHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi liderlerinin oluşturduğu 6'lı masanın 5'inci toplantısı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde başladı.
3.07.2022Siyaset
‘İletişim stratejisi’
‘İletişim stratejisi’Altılı masa, 3 Temmuz’da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde bir kez daha kurulacak. Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı ağırlayacak.
1.07.2022Siyaset
Cüneyt Arkın'ın vefatı sonra siyasilerden peş peşe mesajlar
Cüneyt Arkın'ın vefatı sonra siyasilerden peş peşe mesajlarTürk sinemasının usta ismi Cüneyt Arkın'ın hayatını kaybetmesinin ardından siyasetçilerden peşe peşe mesajlar geldi.
28.06.2022Siyaset
Karar toplumun vicdanını yaraladı
Karar toplumun vicdanını yaraladıMuğla’da Pınar Gültekin’i diri diri yakarak öldüren Cemal Metin Avcı’ya “haksız tahrik indirimi” uygulanarak 23 yıl hapis verilmesi, büyük tepki topladı... Avcı’nın cezasına uygulanan indirime tepki gösteren kadın hakları savunucuları, kararın adalet duygusunu zedelediğini söyledi...
22.06.2022Gündem
‘Sonuna kadar haklıyız’
‘Sonuna kadar haklıyız’İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM grup toplantısında gündemi değerlendirdi.
16.06.2022Siyaset
Ali Babacan: 6'lı masada bugüne kadar cumhurbaşkanı adayı ismi konuşulmadı
Ali Babacan: 6'lı masada bugüne kadar cumhurbaşkanı adayı ismi konuşulmadıDemokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, "Bugüne kadar 6 genel başkanın oturduğu hiçbir toplantıda herhangi bir isimle ilgili 'bu cumhurbaşkanı adayı olabilir ya da bu cumhurbaşkanı olamaz' diye bir değerlendirmede bulunmadık. Gündemimizde bugüne kadar hiç olmadı" dedi.
9.06.2022Siyaset
‘9 sene önceki olay ekonomiyi etkiler mi?’
‘9 sene önceki olay ekonomiyi etkiler mi?’DEVA Partisi lideri Ali Babacan, dün Fox TV’ye açıklamalarda bulundu.
7.06.2022Siyaset
‘Henüz ittifak diye bir şey yok’
‘Henüz ittifak diye bir şey yok’DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, önceki gün Bolu ziyaretinde vatandaşlarla sohbeti sırasında altılı masaya ilişkin açıklamalarda bulundu.
5.06.2022Siyaset
Altılı masada 4. buluşma
Altılı masada 4. buluşmaAltılı masa bu kez Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde kuruldu. Davutoğlu, Parti Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı ağırladı.
30.05.2022Siyaset
6 muhalefet partisi lideri 4'üncü kez bir araya geldi
6 muhalefet partisi lideri 4'üncü kez bir araya geldiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde 4'üncü kez bir araya geldi.
30.05.2022Siyaset
4 yıl 11 ay hapis ve siyaset yasağı
4 yıl 11 ay hapis ve siyaset yasağıYargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı, siyaset yasağı getirdi.
13.05.2022Siyaset
‘60 darbesinin rövanşı 15 Temmuz’da alındı’
‘60 darbesinin rövanşı 15 Temmuz’da alındı’İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu millet 1960’ın rövanşını 15 Temmuz’da tanklara karşı gelerek almıştır” dedi.
12.05.2022Siyaset
Gaziantep Valiliği'nden DEVA Partisi'ne evrakta sahtecilik suçlaması
Gaziantep Valiliği'nden DEVA Partisi'ne evrakta sahtecilik suçlamasıDEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Gaziantep'te 21 Mayıs'ta düzenleyecekleri mitinge ilişkin olarak yaptığı, "Valilik önce uygun dedi, ardından uygun değil diye izin vermedi. Talep ettiğimiz 4 yeri de kabul etmedi" şeklindeki ifadeleri üzerine Valilikten açıklama yapıldı. Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamada Babacan'ın kamuoyu ile paylaştığı görselin gerçeği yansıtmadığı ve evrakta sahtecilikten suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.
11.05.2022Gündem
Kılıçdaroğlu'na tepki! Bakan Soylu, büyükelçiyle ne konuşulduğunu açıkladı
Kılıçdaroğlu'na tepki! Bakan Soylu, büyükelçiyle ne konuşulduğunu açıkladı'Kılıçdaroğlu altılı masa bildirisini düzelttirdi' iddiasıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Bugünlerde elçilerin hareketli olması çok normal, ben bir şey söyledim dedim ki siz bir büyükelçiye birini gönderdiniz dedim,ben göndermedim desin, bir iddia daha ortaya koyuyorum.' dedi ve görüşmeye ilişkin detayları paylaştı.
12.05.2022Siyaset
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na kavga yanıtı: Tecrübesi yok, böyle bir kavgada kaybeder
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na kavga yanıtı: Tecrübesi yok, böyle bir kavgada kaybederMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 12 dakikalık grup toplantısı konuşmasının çok sert olduğunu söyleyerek, "Helalleşmeyi kavgalaşmaya çevirmenin anlamı yok. Şu an Türkiye'de helalleşme ile başlayan, kavgalaşmayla yola devam etmek istiyor. Ve Kemal Kılıçdaroğlu böyle bir kavgada kaybeder. Çünkü kavga tecrübesi yok. Ama bizde 53 yıllık kavga tecrübesi var" dedi.
28.04.2022Siyaset
DEVA Partisi'nden seçimlere kendi adı ve logosuyla katılma kararı
DEVA Partisi'nden seçimlere kendi adı ve logosuyla katılma kararıDEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya hesabından 2023 Haziran seçimlerine ilişkin aldıkları kararı paylaştı.
27.04.2022Siyaset
Altılı masa bu sefer DP’de kuruldu
Altılı masa bu sefer DP’de kurulduMuhalefetteki 6 parti liderinin buluştuğu ‘altılı masa’ dün Demokrat Parti’de (DP) kuruldu.
25.04.2022Siyaset
6 muhalefet partisi lideri 3'üncü kez bir araya geldi
6 muhalefet partisi lideri 3'üncü kez bir araya geldiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın ev sahipliğinde 3'üncü kez bir araya geldi.
25.04.2022Siyaset
‘Halkım için karanlıkta oturacağım’
‘Halkım için karanlıkta oturacağım’CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun evlerinin elektriği dün kesildi.
22.04.2022Siyaset
Uysal liderler turunu tamamladı
Uysal liderler turunu tamamladıDemokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu dün makamlarında ziyaret etti.
21.04.2022Siyaset
'Tatlı yiyip tatlı konuşacağız'
'Tatlı yiyip tatlı konuşacağız'Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, 24 Nisan’da kendisinin ev sahipliğinde gerçekleşecek altı liderin katılacağı üçüncü çalışma yemeğinin gündemine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere genel başkanları ziyaret turuna dün başladı.
19.04.2022Siyaset
İftardan sahura altılı buluşma
İftardan sahura altılı buluşmaAltılı masa 24 Nisan Pazar günü Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde iftarda buluşacak.
12.04.2022Siyaset
'Yeni yasa ile seçime gidilmez'
'Yeni yasa ile seçime gidilmez'Çalışma yemeğinde önceki akşam bir araya gelen 6 parti liderinin, bir baskın ya da sonbaharda erken seçime gidileceği öngörüsünde bulunduğu, dolayısıyla düzenlemenin yasalaşsa bile seçime bu yasayla gidilmeyeceği görüşünde birleştiği öğrenildi...
29.03.2022Siyaset
AK Parti'li Akbaşoğlu: Millet 'Umudumuz AK Parti, yaparsa AK Parti yapar' diyor
AK Parti'li Akbaşoğlu: Millet 'Umudumuz AK Parti, yaparsa AK Parti yapar' diyorAK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Yeni Tokat Havalimanı'nın açılışlarına ilişkin, "Şimdi büyük eserlere nasıl çamur atabilirimin peşinden koşmaya çalışıyor. Millet meydanlarda haykırıyor, 'Umudumuz AK Parti, yaparsa AK Parti yapar' diyor" dedi.
28.03.2022Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Ali Babacan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.