Anadolu Selçuklu

Anadolu Selçuklu

Son dakika Anadolu Selçuklu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Anadolu Selçuklu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Anadolu Selçuklu haber sayfamızda...

Anadolu Selçuklu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.358 anadolu selçuklu haberi bulunmuştur.
44 yıl aranın ardından yeniden gün yüzüne çıkarıldı! 'Haç motifi' açıklaması
44 yıl aranın ardından yeniden gün yüzüne çıkarıldı! 'Haç motifi' açıklaması Sivas’ta Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaptırılan Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası'nda 44 yıl önce üzeri betonla sıvanan ve 9 yıl süren restorasyon çalışması sonrası gün yüzüne çıkarılan haça benzetilen motifle ilgili Prof. Dr. Erdal Eser, "Kimi zaman bu motifin haç motifi olarak anlatıldığını ve algılandığını görüyorum ancak bunun gerçekle ilgisi yoktur" dedi.
23.05.2024 Gündem
Emine Erdoğan sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi: Şiddeti kabul etmemiz mümkün değil
Emine Erdoğan sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi: Şiddeti kabul etmemiz mümkün değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Ebeler ve Hemşireler Günü programı'na katıldı. Programda konuşan Emine Erdoğan, "İnsanı yaşatma ilkesini temel alan sağlık alanında, şiddeti kabul etmemiz mümkün değil. İyileştirmeyi, şifa vermeyi amaçlayan bu kutlu mesleğin mensupları, hayatlarının her döneminde saygı ve hürmeti hak ediyor. Bu nedenle, sağlık çalışanlarımızı hedef alan, şiddet eylemlerinin önlenmesi için yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini çok kıymetli buluyorum" dedi.
18.05.2024 Gündem
Divriği Ulu Cami restorasyonunda tavanda bir motif gün yüzüne çıktı
Divriği Ulu Cami restorasyonunda tavanda bir motif gün yüzüne çıktı Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaptırılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda 9 yıl süren restorasyon çalışması sonrası minber üzerinde tavanda yer alan ve haça benzeyen bir motif gün yüzüne çıktı.
10.05.2024 Gündem
Konya'da 5 bin yıllık 'Şeytan Köprüsü'
Konya'da 5 bin yıllık 'Şeytan Köprüsü' Konya'nın Sille Mahallesinde su kemeri olarak yapıldıktan sonra tehlikeli bir geçit halini alan Şeytan Köprüsü gezmeye gelenlerin ilgisini çekiyor.
12.04.2024 Gündem
Yer: Kırıkkale! Bayramda ziyaretçi akınına uğradı
Yer: Kırıkkale! Bayramda ziyaretçi akınına uğradı Kırıkkale'de Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kadar ihtişamını koruyan Çeşnigir Köprüsü ve kanyonunda, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.
11.04.2024 Gündem
Kültürel mirası ‘kodlamak’
Kültürel mirası ‘kodlamak’ Selçuk Artut’un yeni projesi “Sonsuza Uzanan Motifler: Yeniden Yorumlar”, geleneksel geometrik formları günümüzün medya sanatıyla yorumluyor. Özellikle Anadolu Selçuklu yıldızlarının zenginliği günümüz teknolojisiyle estetik gücünü başka bir evrene taşıyor.
21.03.2024 Kültür Sanat
Mimarı bilinmiyor, göreni hayran bırakıyor
Mimarı bilinmiyor, göreni hayran bırakıyor Sivas tarihi kent meydanında bulunan ve mimarı bilinmeyen Buruciye Medresesi, simetrisiyle kendine hayran bırakıyor.
4.02.2024 Gündem
İznik’i yeniden düşlemek
İznik’i yeniden düşlemek İznik, Anadolu Selçukluları ile İslâm kültürünü temsil eden bir yapıya bürünmüş; Osmanlı’nın kuruluş yıllarında bir ilim merkezi haline gelmiştir.
21.01.2024 Arkeoloji
Dört taçlı kent: İznik
Dört taçlı kent: İznik 8500 yıl öncesine kadar uzanan tarihi ve barındırdığı eserlerle İznik, bir açık hava müzesi... Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’dan izler taşıyan kentte sur, kapı, tiyatro, kilise, cami gibi kültür varlıklarını kentin her köşesinde görebilirsiniz. Tarihin hediyesi taşınabilir kültür varlıkları ise Nilüfer Hatun İmareti Türk İslam Eserleri Müzesi ve İznik Müzesi’nde meraklılarını bekliyor.
21.01.2024 Arkeoloji
K ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: K Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
K ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: K Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir? Anne ve baba olmaya hazırlanan çiftler için en eğlenceli süreçlerden birisi de bebeklerine verecekleri isim oluyor. Bu dönemde derin bir araştırma sürecine giren anne ve baba adayları erkek isimleri ve anlamları konusunda bilgi topluyor. Karar vermesi zor olan isimler konusunda ebeveynler keşfedilmemiş, duyulmamış, nadir bulunan, popüler ve modern çağa uygun isimler seçmek istiyor. Ancak aileler isimlerin yanı sıra anlamları hakkında da özen gösteriyor. K harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “K ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024 Bebek
Erdoğan'dan son dakika Yargıtay ve AYM açıklaması: Taraf değil, hakemiz
Erdoğan'dan son dakika Yargıtay ve AYM açıklaması: Taraf değil, hakemiz Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programında konuşma yaptı.
10.11.2023 Haberler
Erdoğan'dan son dakika Yargıtay ve AYM açıklaması: Taraf değil, hakemiz
Erdoğan'dan son dakika Yargıtay ve AYM açıklaması: Taraf değil, hakemiz Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararına ilişkin suç duyurusuyla ilgili açıklama yaptı. Anayasa'nın 104'üncü maddesine vurgu yapan Erdoğan, 'Cumhurbaşkanı olarak bize 'yürütmenin' başı olma yanında devlet başkanı sıfatıyla devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin etme görevi de vermektedir. Dolayısıyla biz bu tartışmada taraf değil, hakem konumundayız.' dedi.
10.11.2023 Gündem
Cumhuriyet’in 100. yılı defilesi
Cumhuriyet’in 100. yılı defilesi İzmir Valiliği koordinasyonunda Türk Kızılay Kadın İzmir ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi” düzenlendi.
4.11.2023 Ege
Gazi kent Antep...
Gazi kent Antep... Tarih boyunca Anadolu’da kurulan ve Anadolu’ya egemen olan tüm devletler için önemli bir merkez olmuştur.
29.10.2023 Gündem
20 günlük ateşkes kurtuluşun fitilini ateşledi
20 günlük ateşkes kurtuluşun fitilini ateşledi Klasik devirde Klikya olarak adlandırılan Mersin’in tarihten önceki devirlerden beri önemli bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir.
29.10.2023 Gündem
Kente ismini Atatürk verdi...
Kente ismini Atatürk verdi... Alanya Kuzeyinde Toros Dağları Güneyinde Akdeniz’in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki çizgide yer aldığı için bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır. Alanya’nın ilk iskanı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
29.10.2023 Gündem
Cumhuriyet’le büyüyen şehir Bursa...
Cumhuriyet’le büyüyen şehir Bursa... Bursa’nın fethinden (6 Nisan 1326) İstanbul’un fethine (29 Mayıs 1453) kadar, İznik’in sembolik başkentliğii ve Edirne’nin serhat başkentliği dışında, Bursa Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır.
29.10.2023 Gündem
Kazılarda ortaya çıktı: Sağlam kalabilmiş olması bizim için önemli
Kazılarda ortaya çıktı: Sağlam kalabilmiş olması bizim için önemli Anadolu Selçuklu Hükümdarı Aleaddin Keykubat tarafından 1220’li yıllarda yaptırılan Keykubadiye Sarayı’nın hamamı yapılan kazı çalışmaları sonrası ortaya çıktı
6.09.2023 Gündem
Erdoğan'dan Malazgirt Zaferi mesajı: Bu meydandan tek millet, tek vatan mesajı yükseliyor
Erdoğan'dan Malazgirt Zaferi mesajı: Bu meydandan tek millet, tek vatan mesajı yükseliyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 952. yıl dönümü kutlama programında önemli açıklamalarda bulundu.
26.08.2023 Haberler
Erdoğan'dan Malazgirt Zaferi mesajı:Verdiğimiz şu görüntüler tüm hevesleri kursaklarda bırakıyor
Erdoğan'dan Malazgirt Zaferi mesajı:Verdiğimiz şu görüntüler tüm hevesleri kursaklarda bırakıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 952. yıl dönümü kutlama programında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Bizim her yıl olduğu gibi bu senede bugün buradan verdiğimiz şu görüntüler, bakın yüz binler şu anda Malazgirt Ovası'nda bu mesaj var ya, tüm hevesleri kursaklarda bırakıyor. Çünkü bu meydandan tek millet mesajı yükseliyor.' dedi.
26.08.2023 Gündem
TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin yüzyılı için gayretle mücadele edeceğiz
TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin yüzyılı için gayretle mücadele edeceğiz Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, “Türkiye'nin daha yücelmesi, daha yükselmesi, önümüzdeki cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye'nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz” dedi.
23.06.2023 Haberler
TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin yüzyılı için gayretle mücadele edeceğiz
TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin yüzyılı için gayretle mücadele edeceğiz Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, “Türkiye'nin daha yücelmesi, daha yükselmesi, önümüzdeki cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye'nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz” dedi.
23.06.2023 Gündem
35 santimetre yan yatan Yivli Minare'nin depremde yıkılma tehlikesi
35 santimetre yan yatan Yivli Minare'nin depremde yıkılma tehlikesi Antalya'nın tarihi simgesi Yivli Minare'nin, depreme karşı dayanıklılık deneysel çalışmasında, güneye doğru 35 santimetre yatık olduğu ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Ramazan Özçelik, "Yaptığımız ilk çalışmalarda, Yivli Minare'nin Antalya'da beklenen bir depremde yıkılmasının söz konusu olduğunu gördük" diye konuştu.
16.06.2023 Gündem
Tarihi caminin denge sütunu sanılan parçası dekoratif amaçlı yapılmış
Tarihi caminin denge sütunu sanılan parçası dekoratif amaçlı yapılmış Sivas'ta UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası'nın taç kapısındaki, yıllardır depremlerde dengeyi göstermesi için yapıldığı sanılan sütunun, dekoratif amaçlı olduğu belirtildi. Doç. Dr. Uğur Tuztaşı dönemin ustalarının caminin kapılarına birbirine benzer 3 sütun yerleştirdiğini, ancak batı kapısında bulunan ve denge için yapılan 2 sütun ile darüşşifa taç kapısındaki tek sütunun işlevlerinin farklı olduğunu söyledi.
16.05.2023 Haberler
Tarihi caminin denge sütunu sanılan parçası dekoratif amaçlı yapılmış
Tarihi caminin denge sütunu sanılan parçası dekoratif amaçlı yapılmış Sivas'ta UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası'nın taç kapısındaki, yıllardır depremlerde dengeyi göstermesi için yapıldığı sanılan sütunun, dekoratif amaçlı olduğu belirtildi. Doç. Dr. Uğur Tuztaşı dönemin ustalarının caminin kapılarına birbirine benzer 3 sütun yerleştirdiğini, ancak batı kapısında bulunan ve denge için yapılan 2 sütun ile darüşşifa taç kapısındaki tek sütunun işlevlerinin farklı olduğunu söyledi.
16.05.2023 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Anadolu Selçuklu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.